Produkcja rozsady warzyw z doświetlaniem lampami LED

PODosłonami.pl

De Ruiter baner 2
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Doświetlanie asymilacyjne – LED w produkcji rozsady

Firma Genert, z siedzibą w Albertshofen w Niemczech, która funkcjonuje już od 1921 r., specjalizuje się w produkcji rozsady warzyw, roślin jagodowych i ozdobnych. Od tego sezonu na części powierzchni (2 z 7 hektarów) rośliny są produkowane z doświetleniem diodami emitującymi światło (LED). To pierwsza na taką skalę w Europie produkcja rozsady pod lampami LED.

Produkcja rozsady ogórka pod lampami LED

Produkcja rozsady ogórka pod lampami LED (fot. Genert)

Rozsada – różne gatunki w różnych podłożach

W firmie Genert gatunki polowe (70 mln sztuk rozsady sałaty, kapusty i selera) są produkowane w kostkach torfowych lub tacach wielokomórkowych o 216 i 300 otworach.

Rozsada warzyw przeznaczonych do upraw pod osłonami jest produkowana w zależności od oczekiwań odbiorców – w kostkach torfowych lub w kostkach wełny mineralnej bądź w perlicie. W ofercie jest rozsada ogórka i różne typy rozsady pomidora – nieszczepiona, szczepiona jedno- lub dwupędowa. Produkcja „szklarniówki” wynosi 2 mln sztuk. W kostkach torfowych produkowane są też rozsady ogórka papryki i pomidora dla mniejszych lokalnych ogrodników – ta produkcja wynosi 1,5 mln sztuk.

Jesienią i zimą w szklarniach trwa produkcja materiału nasadzeniowego roślin ozdobnych z rodzajów Acaulis,Viola, Bellis i Myosotis. Firma korzysta z doradztwa specjalisty ds. produkcji rozsady – Hansa van Herka z firmy Propagation Solutions z Holandii. Doradca opowiedział o najnowszych inwestycjach w szklarniach firmy Genert.

Wyposażenie szklarni rozsadowych

Szklarnie firmy Genert są bardzo dobrze przystosowane do produkcji rozsady warzyw. Są w nich posadzki betonowe, zalewowo-odpływowy system nawadniania, potrójne kurtyny (termoizolacyjna, cieniująca i zaciemniająca – zapobiegająca wydostawaniu się światła poza obiekt), urządzenia zapewniające utrzymanie higieny i dezynfekcji, linie wysiewne, maszyna formującą kostki rozsadowe, maszyny do rozstawiania kostek itd. Najważniejszym i najnowocześniejszym rozwiązaniem są górne lampy LED do doświetlania rozsady.

Produkcja rozsady pod lampami LED

LED-y dostarczyła firma Signify. Emitują one światło o gęstości strumienia fotonów 100 μmol‧m–2‧s–1. W każdej nawie zamontowano 4 linie – moduły lamp, aby zapewnić optymalną dystrybucję światła podczas produkcji rozsady. Czasem pracy każdego modułu można sterować niezależnie, dzięki temu poszczególnym gatunkom czy nawet odmianom można zapewnić inny program doświetlania, nawet gdy są one uprawiane w tej samej nawie. Użyto diod emitujących trzy barwy światła i ich proporcja jest stabilna: czerwone stanowi 60%, niebieskie 35%, białe 5%.

Inwestycja taka to wydatek o około 50% większy niż w przypadku lamp HPS. Lampy LED można jednak eksploatować 5-6 razy dłużej niż wysokoprężne sodowe (HPS). Do zainwestowania w nowoczesne lampy LED ogrodnika skłoniły również  niższe koszty energii elektrycznej oraz  większe zrównoważenie produkcji.

Jak doświetlanie lampami LED wpływa na jakość rozsady?

Po pierwszym sezonie produkcji rozsady pod lampami LED niemiecki dostawca rozsady zauważa, że pomidory doświetlane diodami mają ciemniejsze liście, są bardziej kompaktowe i generatywne (zakwitają 3-4 dni szybciej), niż te doświetlane tradycyjnie lampami sodowymi.  Rośliny ogórków spod LED-ów także są bardziej kompaktowe (mają krótsze międzywęźla) i bardziej generatywne. Zaobserwowano jednak również inne zmiany u roślin ogórka – ich liścienie podwijały się do góry, a liście były rozjaśnione, nieco mozaikowate. Z rozsady tej uzyskano jednak normalnie rozwijające się, generatywne rośliny.

Czyt. też Pod Osłonami 4/2020

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dzień Pomidora w miejscowości Wijewo

9 września br w Gospodarstwie Ogrodniczym pana Piotra Johna w miejscowości Wijewo odbyło się spotkanie poświęcone odmianom i ochronie pomidora w uprawie w tunelach foliowych. Organizatorami wydarzenia były firmy Hazera Poland, Koppert oraz Sativex. Zaprezentowano [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
VISCOIN
Syngenta pelargonia
HortiAdNet