Początek bezglebowej uprawy pomidorów w sezonie 2020/2021

PODosłonami.pl

Hezera 2 grudzien
Agro-Sorb 2020

Początek uprawy pomidorów – nowe zdjęcia!

Do większości szklarni w Polsce z przedłużoną uprawą pomidorów rozsada trafia pod koniec grudnia i na początku stycznia. Pierwsze tygodnie w szklarni nie są łatwe – w ostatnich tygodniach w większości rejonów Polski było pochmurno. Przedstawiamy kilka zdjęć z początkowej fazy bezglebowej uprawy pomidorów na północy Polski. Niewielu ogrodników decyduje się na bardzo wczesne rozpoczynanie uprawy – na początku grudnia. Właśnie otrzymaliśmy od naszych Czytelników zdjęcia z takiej uprawy z południa Polski.

Na początku grudnia…

Na bardzo wczesne sadzenie pomidorów, odmian Extradena i Forenza, zdecydowali się państwo Koziarscy z Radlina w województwie lubelskim – producenci kilka dni temu przysłali nam zdjęcia roślin pomidorów ze swojej uprawy (za które bardzo dziękujemy:).

Siewki pomidorów szczepione na podkładce Bulldozer przyjechały do ich gospodarstwa 2 listopada, z firmy Green Group. Dalsza produkcja rozsady, z doświetlaniem asymilacyjnym, odbywała się w szklarni w Rytlu. Miesiąc później, trzeciego grudnia, rośliny zostały wyniesione do szklarni i ustawione obok otworów na matach wełny mineralnej Master z firmy Grodan. W otwory na matach pomidory wstawiono gdy zakwitło 1. grono, 23 grudnia. W połowie stycznia pierwsze owoce w pierwszych gronach odmiany Extradena były już dosyć duże, u Forenzy nieco mniejsze. W tym czasie kwitło już drugie grono, a trzecie, nierozwinięte, było już wykształcone. W uprawie w tym rodzinnym gospodarstwie pomagają dzieci ogrodników. Będziemy informować o dalszym przebiegu uprawy w tej szklarni w przyszłości.

…niecałe 3 tygodnie później

Do gospodarstwa z północy Polski szczepiona rozsada czerwonej, wielkoowocowej odmiany pomidora Barteza przyjechała 21 grudnia. Rośliny zostały wyprodukowane w Grupie Mularski.

Oszczędne podlewanie pomidorów na początku wczesnej uprawy

Do gospodarstwa z północy Polski szczepiona rozsada czerwonej, wielkoowocowej odmiany pomidora Barteza przyjechała 21 grudnia. Rośliny zostały wyprodukowane w Grupie Mularski.

Niecałe trzy tygodnie po wstawieniu roślin do szklarni zaczynało kwitnąć pierwsze grono, drugie było już wyraźnie widocznie w wierzchołkowej części roślin. Do czasu pełnego rozkwitnięcia pierwszego grona rośliny będą przetrzymywane na matach obok otworów. Pomaga to utrzymać kontrolę nad ich wzrostem wegetatywnym i rozwojem generatywnym. W tym czasie rośliny są podlewane bardzo umiarkowanie (raz dziennie, w dawce 150 ml na pęd). W tym okresie oszczędne podlewanie jest bardzo ważne. Warto pamiętać, że przy małej ilości słonecznego światła jednym z najgorszych błędów jest nadmierne podlewanie, gdy rośliny nie są w stanie pobrać pożywki. Skutkuje to zwykle tzw. zalaniem podłoża i zmniejszeniem dostępu tlenu do korzeni, co często prowadzi do chorób systemu korzeniowego. Kolejnym negatywnym następstwem zbyt mocnego podlewania roślin w pierwszych tygodniach uprawy jest ich nadmierny rozwój wegetatywny.

Wczesne terminy – im suchsza mata, tym lepiej

Uprawa jest prowadzona w podłożu kokosowym, uprzednio przepłukanym pożywką startową. Do wczesnego nasadzenia wybrano podłoże o dużym udziale czipsów kokosowych, mające dużą pojemność powietrzną. Ogólnie we wczesnych uprawach łatwiej jest utrzymać optymalną wilgotność podłoża w tzw. suchych matach uprawowych, łatwo odprowadzających pożywkę. Na późniejsze terminy można bezpieczniej wybierać maty o większej gęstości, mocniej utrzymujące pożywkę.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
Syngenta Poinsettia_33
HortiAdNet