Znaczenie jodu w nawożeniu roślin, nawozy do fertygacji z jodem

PODosłonami.pl

GRODAN_2
ENZA_3

Jod w nawożeniu roślin – nowy nawóz na rynku

Po kilku latach badań i prób naukowych firma SQM wprowadza na rynki europejskie nowy produkt: Ultrasol®ine K Plus, który zawiera azotan potasu oraz jod. Pierwiastek ten jest powszechnie obecny w naturze, występuje jednak w niewielkich ilościach. Większość gleb uprawnych i wody do nawadniania zawiera bardzo małe stężenia jodu i często nie jest on dostępny do pobrania przez rośliny.

Czytaj dalej...

Jod aplikowany z azotanem potasu

Dla optymalnej produkcji roślinnej jod powinien być dostarczany w odpowiednich dawkach. Jednoczesne stosowanie jodu z azotanem potasu ułatwia zapewnienie odpowiedniej ilości jodu w pożywce i zapobiega nadmiernemu pobieraniu jodu przez liście lub owoce. Chilijska firma SQM reagując na informacje podkreślające znaczenie jodu jako niezbędnego składnika odżywczego dla roślin opracowała specjalistyczny nawóz z jodem do upraw fertygowanych. Pozwala to ogrodnikom na stosowanie jodu jako mikroelementu dla roślin w formie, która gwarantuje bezpieczeństwo oraz w dawce opracowanej na podstawie badań naukowych. Nowo wprowadzony na rynek produkt Ultrasol®ine K Plus, łączy dwa niezbędne dla roślin makroskładniki – potas i azot azotanowy – z jodem. Produkt zapewnia, że ​​są one aplikowane w ściśle określonych dawkach, zapewniających utrzymanie efektywnego i bezpiecznego stężenia jodu w strefie korzeniowej. W rezultacie produkt zapobiega niedoborom jodu w uprawach, bez ryzyka nadmiernej jego aplikacji.

Jod w nawożeniu roślin – korzyści

Produkt został już szeroko przetestowany na całym świecie i jest poparty ponad 100 dobrze udokumentowanymi próbami w uprawach. Doświadczenia ogrodników potwierdziły, że wzbogacanie roślin w jod może przynieść wyraźne korzyści, min.: •poprawę wzrostu korzeni, • poprawę wzrostu nadziemnej części roślin, • zwiększoną intensywność fotosyntezy, • poprawę metabolizmu azotu, • Tolerancję na stres abiotyczny, • korzystny wpływ na kwitnienie i jakość owoców, ograniczenie przypadków suchej zgnilizny wierzchołków owoców i lepszą trwałością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zbiory borówki w pełni

Przygotowanie borówki do spoczynku zimowego

Po zbiorach owoców borówki należy w odpowiedni sposób przygotować rośliny do przezimowania. Jest to niezwykle istotne, ponieważ w tym okresie rozpoczyna się proces formowania paków kwiatowych na przyszły sezon. Zabiegi jesienne pomogą borówce przezimować, ograniczą [...]

Florensis_Dianthus
HortiAdNet