Zastosowanie biostymulatorów w uprawie truskawek po przymrozkach i w razie uszkodzeń herbicydowych

PODosłonami.pl

Biostymulatory w uprawie truskawek

O aktualnej sytuacji na plantacjach truskawek w polu i pod osłonami informowali Albert Zwierzyński i dr Zbigniew Jarosz podczas webinarium zorganizowanego 25 kwietnia przez firmę Doradca Jagodowy. Specjaliści poruszyli m.in. temat zastosowania biostymulatorów w uprawie truskawek po przymrozkach oraz w razie wystąpienia uszkodzeń herbicydowych.

Czytaj dalej...
Na rynku są już dostępne truskawki z upraw szklarniowych i tunelowych

Na rynku są już dostępne truskawki z upraw szklarniowych i tunelowych

Polskie truskawki spod osłon

Pod koniec kwietnia były już dostępne na rynku truskawki z upraw szklarniowych i tunelowych najwcześniejszych odmian. Doradcy zaprezentowali owoce odmiany ‘Malling Centenary’ ze szklarniowej uprawy pod Kaliszem, których zbiór rozpoczął się 2 kwietnia. Owoce prezentowały się bardzo efektownie umieszczone w tekturowej łubiance firmy SoFruPak z logo gospodarstwa oraz informacją, że są to polskie truskawki. Mniej więcej na tydzień przed webinarium rozpoczęły się zbiory odmiany ‘Flair’ w uprawach tunelowych prowadzonych w gruncie w rejonie Czerwińska nad Wisłą i te owoce również można było zobaczyć na nagraniu. W najbliższych dniach spodziewano się dojrzewania w uprawach tunelowych kolejnej wczesnej odmiany ‘Alba’.

Prezentując owoce, doradcy zaznaczyli, jak ważna jest promocja polskich truskawek i podkreślanie ich walorów smakowych oraz zdrowotnych. Warto również informować konsumentów o tym, że już są dostępne na rynku owoce z rodzimych upraw pod osłonami oraz, że truskawki spod osłon są świeże, zdrowe i smaczne. Należy zachęcać konsumentów do tego, by wybierali polskie truskawki zamiast importowanych, żeby wspierać w ten sposób krajową gospodarkę i lokalnych producentów w trudnych czasach związanych z pandemią koronawirusa. Warto podkreślać, że owoce są zbierane z zachowaniem wszelkich zasad higieny oraz bezpieczeństwa na plantacjach i nie stanowią źródła wirusów ani zagrożenia dla zdrowia. Owoce są zrywane w jednorazowych rękawiczkach, a zbiory są tak zorganizowane, aby pracownicy mogli zachować przepisową odległość od siebie. Zasady bezpieczeństwa i higieny pracy są kontrolowane przez sanepid.

Regeneracja po przymrozkach

W tym sezonie głównymi czynnikami warunkującymi sytuację na planacjach są wiosenne przymrozki oraz susza. W kwietniu przeszła już fala silnych przymrozków (ze spadkami temperatury do –8°C w rejonie Czerwińska nad Wisłą oraz Grójca), a jeszcze do połowy maja można się spodziewać ich wystąpienia. Po bezśnieżnej zimie i przedwiośniu bez opadów na terenie całej Polski panują bardzo niekorzystne warunki hydrologiczne.

Dr Z. Jarosz zwrócił uwagę, że jeśli w prognozach pogody podawana jest wartość temperatury ok. 0°C, to należy wziąć poprawkę na to, że przy gruncie temperatura będzie o 3-4°C niższa. Poinformował, że większe uszkodzenia przymrozkowe są na glebach lekkich niż ciężkich, które lepiej utrzymują ciepo. Ryzyko uszkodzeń przymrozkowych zwiększa się ponadto na plantacji po ściółkowaniu słomą, gdyż ściółka izoluje glebę, utrudniając oddawanie ciepła zgromadzonego w ciągu dnia.

Największe szkody przymrozki wyrządziły na plantacjach odmian wczesnych okrywanych folią i agrowłókniną, tam, gdzie po zdjęciu osłon plantatorzy nie zdążyli okryć roślin przed chłodnymi nocami. Stan plantacji jest różny w zależności od rejonu kraju, technologii uprawy, rodzaju gleby, ukształtowania terenu czy zaawansowania roślin we wzroście. W wielu rejonach kraju notowane są uszkodzenia szyjki korzeniowej (zbrązowienie górnej części) w uprawie odmiany ‘Alba’ okrytej folią, Tego typu uszkodzenia odbiją się na kondycji roślin na dalszych etapach uprawy oraz na plonie.

W przypadku zaobserwowania uszkodzeń przymrozkowych rośliny można wesprzeć i wspomóc ich regenerację poprzez zastosowanie biostymulatorów. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które można wykorzystać do biostymulacji po przymrozkach, np. Maxi-Grow, Shigeki, Yara Vita Frutrel, Maral. Jak mówił dr Z. Jarosz, biostymulacja to potężna broń, ale trzeba ją umiejętnie zastosować. To nie jest jeden zabieg, tylko zastosowanie preparatów w zaplanowanych zabiegach i optymalnych dawkach. Ważne jest także, by prawidłowo zdiagnozować uszkodzenia powodowane przez niską temperaturę, gdyż niektóre uszkodzenia mrozowe przypominają żerowanie roztocza truskawkowca.



Niektórzy plantatorzy z obawy o to, czy będą w stanie zapewnić wystarczającą liczbę pracowników do zbioru owoców, odkryli część upraw osłoniętych folią lub agrowłókniną by w ten sposób opóźnić plonowanie roślin na części plantacji i tym samym rozłożyć zbiory w czasie. Jak podpowiadał dr Z. Jarosz, plonowanie truskawek można opóźnić stosując nawozy krzemowe (np. Barier). Aplikując je regularnie w dużych dawkach można opóźnić plonowanie truskawki nawet o tydzień. Doradca zaznaczył, że ważne jest przy tym umiejętne nawożenie roślin azotem.

Uszkodzenia herbicydowe

– Nie ma herbicydów bezpiecznych dla truskawek. W niektórych sezonach, przy panujących korzystnych warunkach dla wzrostu i rozwoju roślin, uszkodzeń herbicydowych jest mniej. Jednak w obecnym, przy tak niesprzyjających warunkach, jak susza i przymrozki, pojawia się wiele uszkodzeń herbicydowych, nawet w przypadku zastosowania ich późną jesienią – mówił dr Z. Jarosz. Doradca przypomniał, że w uprawie truskawek na zbiór przyspieszony odchwaszczanie najlepiej wykonać w drugiej części sezonu poprzedniego roku – latem i jesienią po zbiorach owoców, a wiosną zwalczać chwasty przede wszystkim mechanicznie. Mogą być do tego przydatne różnego rodzaju pielniki i urządzenia o różnym stopniu zaawansowania technologicznego. Z kolei przy zastosowaniu herbicydów jesienią należy pamiętać o tym, aby dawkę środka dostosować do rodzaju gleby, zadbać o odpowiednią wilgotność gleby po zabiegu, a także użyć odpowiedniego adiuwantu do zastosowania z herbicydami doglebowymi np. Optymal Max Soil. Właściwe użycie herbicydów z zachowaniem optymalnych warunków zabiegu zapobiega wymywaniu substancji aktywnej i jej zaleganiu w głębszych warstwach gleby, czego skutkiem jest zahamowanie wzrostu uprawianych roślin.

Doradcy przestrzegali, aby nie stosować w truskawce glifosatu, nawet w międzyrzędziach, zwłaszcza w uprawach pod osłonami, gdyż pod folią substancja aktywna może odparować i spowodować uszkodzenia truskawek. Zapowiedzieli, że w tym sezonie w ramach doświadczeń prowadzonych przez firmę Doradca Jagodowy będzie testowany nowy produkt do odchwaszczania i będzie oceniana jego przydatność w uprawie truskawek.

Uszkodzenia herbicydowe mogą wpłynąć na spadek plonu nawet o 40-50%. W przypadku ich zaobserwowania, należy wspomóc regenerację roślin stosując biostymulatory. Doradcy przedstawili dwuetapową technologię biostymulacji po uszkodzeniach herbicydowych, przetestowaną i sprawdzoną w praktyce. Na pierwszym etapie należy zastosować biostymulatory pozakorzeniowe, wykonując 2-3 zabiegi w kilkudniowych odstępach środkiem Asahi SL z dodatkiem preparatów zawierających aminokwasy oraz mikroelementy (np. Aminocomplex lub preparaty aminokwasowe z dodatkiem chelatów mikroelementów i siarczanu magnezu). Ważne jest dostarczenie roślinom zwłaszcza takich pierwiastków, jak magnez, żelazo i mangan, które pozwalają odbudować chlorofil i przywrócić sprawność fotosyntetyczną liściom. Drugim etapem biostymulacji są zabiegi doglebowe, mające na celu regenerację systemu korzeniowego oraz pobudzenie aktywności mikroorganizmów glebowych, które rozłożą nadmiar substancji aktywnej herbicydu zalegającego w glebie. Można wykorzystać do tego takie preparaty, jak np. Terra-Sorb Radicular, Humik, Goteo czy H-850 WG.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Porzeczki w uprawie szpalerowej w tunelu

Porzeczki w szpalerze, w polu i pod osłonami

Na całym świecie przybywa upraw roślin jagodowych pod różnego rodzaju osłonami. Wiąże się to z uniknięciem negatywnego wpływu warunków pogodowych na jakość i wielkość plonu, przede wszystkim zabezpiecza przed opadami gradu i nadmiernym nasłonecznieniem prowadzącym [...]

OTTE_19
HortiAdNetHortiAdNet