PODosłonami.pl

Porzeczki w szpalerze, w polu i pod osłonami

Na całym świecie przybywa upraw roślin jagodowych pod różnego rodzaju osłonami. Wiąże się to z uniknięciem negatywnego wpływu warunków pogodowych na jakość i wielkość plonu, przede wszystkim zabezpiecza przed opadami gradu i nadmiernym nasłonecznieniem prowadzącym do poparzeń słonecznych. Dodatkowo uprawa w tunelach czy nawet tylko pod daszkami daje możliwość wydłużenia sezonu, a przede wszystkim pozwala na uzyskanie wcześniejszych zbiorów, a dzięki temu najlepszych cen za owoce. To się po prostu opłaca! Zapraszam na relację z plantacji, na której uprawia się porzeczki w szpalerze.

Czytaj dalej...
Porzeczki w uprawie szpalerowej w tunelu

Porzeczki w uprawie szpalerowej w tunelu (fot. D. Łabanowska-Bury)

Deserowe porzeczki w szpalerze

Polska jest czołowym producentem czarnych porzeczek, ale z roku na rok przybywa także upraw odmian kolorowych – czerwonych i białych. Owoce porzeczki czerwonej są od wielu lat towarem premium zagranicą, głównie w krajach Beneluksu. Tam jednak zmianie uległa technologia produkcji – owoce są zbierane ręcznie, w gronach. Dla uzyskania najlepszej jakości gron krzewy prowadzone są w formie wąskich szpalerów. Wyprowadzone z sadzonek jedno- lub dwupędowych pędy szkieletowe są podwiązywane do konstrukcji wspierających składających się z drewnianych lub stalowych rusztowań i rozciągniętych między nimi zazwyczaj trzech metalowych linek. Technologia jeszcze kilka lat w Polsce mało popularna, dzisiaj cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Można się było o tym przekonać podczas zorganizowanego 2 czerwca spotkania w Jastkowie, gdzie od 5 lat realizowany jest projekt Porzeczkowa DemoFarma. Plantacja należy do Tomasza Woźniaka i dr. Piotra Baryły, a do współpracy zostały zaproszone firmy działające w branży – Bayer, TimacAgro Polska, SumiAgro Polska, Pszczelinka (obecnie OsmiaFuture).

Na plantacjach porzeczek czerwonych najczęściej wykorzystywane są sadzonki takich odmian, jak ‘Rovada’, ‘Junnifer’, czy białych – ‘Blanka’. W tunelach sprawdza się także odmiana ‘Haronia’. Bardzo ważną cechą jest to, aby grona były długie, atrakcyjne, a krzewy mniej wrażliwe na choroby czy szkodniki. Jednak ciągle jest problem z dostępnością takiego materiał szkółkarskiego.

Plantatorzy uważają, że celowe jest przykrycie plantacji zadaszeniem. – Oznaczałoby to nie tylko ochronę przed niekorzystnymi zjawiskami pogodowymi, takimi jak porywiste wiatry czy silne opady deszczu lub deszczu z gradem, ale przede wszystkim owoce byłyby suche i zagrożenie ze strony np. szarej pleśni byłoby znacznie obniżone. Ponadto zbiory w czasie deszczu są niemożliwy i ryzykowny w kontekście jakości owoców – przekazał P. Baryła. Osłony rozwiązałyby ten problem…

Zostało jeszcze 62% artykułu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Uprawa truskawek w szklarniach – z wizytą w Skrajni Rychnowskiej

W dzisiejszym odcinku HortiWizji zapraszamy Was do Skrajni Rychnowskiej, do gospodarstwa prowadzonego przez pana Mariusza Chenczke i jego żonę Klaudię. Ogrodnicy ci przez wiele lat zajmowali się przede wszystkim uprawą pomidorów szklarniowych, od niedawna zdecydowali [...]

HortiNet_wyszukiwarka
HortiAdNetHortiAdNet