Odmiany papryki firmy Hazera - pokaz w tunelach Andrzeja Krzywkowskiego

PODosłonami.pl

Hezera 2 grudzien
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Pokaz odmian papryki w Potworowie

22 sierpnia b.r. w gospodarstwie p. Andrzeja Krzywkowskiego w Potworowie firma Hazera (reprezentująca w Polsce również markę HM. Clause) wraz z firmami ADOB, Grupą Producentów Rozsad Krasoń oraz Grupą Mularski zorganizowała spotkanie dla producentów papryki.

Przedstawiciele firmy Hazera (od lewej): Janusz Gajzler, Zdzisław Gnaś i (fot. Hazera)

Nowe odmiany papryki

Spotkanie rozpoczął Zdzisław Gnaś, menedżer sprzedaży i opiekun „zagłębia paprykowego”, który przywitał licznie zebranych gości. Po nim głos zabrał Janusz Gajzler (menedżer ds. rozwoju produktów), który przypomniał, że firma Hazera od 2020 r. dystrybuuje w Polsce nasiona hodowli HM. Clause. Dzięki temu może pochwalić się m.in. bardzo szeroką ofertą odmian papryki do uprawy w tunelu i w gruncie.

Z nowości w asortymencie papryki J. Gajzler wymienił dwie odmiany. Pierwsza to Burgund –  średnio wczesny, czerwony blok. Rośliny cechuje silny wzrost wegetatywny, co sprawia, że bardzo dobrze wiąże owoce w dolnych i górnych partiach. W porównaniu z innymi odmianami Burgund wymaga uprawy w mniejszym zagęszczeniu. W przypadku tej odmiany zaleca się uprawę w systemie jednorzędowym, dzięki czemu poszczególne części roślin są znacznie lepiej doświetlone.

Drugą nowością zaprezentowaną na spotkaniu jest odmiana Morfeo F1, o żółtych owocach typu blok, czterokomorowych, z grubą ścianką. Rośliny cechuje umiarkowana siła wzrostu i obfite owocowanie. Zbyt duża liczba owoców w dolnych partiach rośliny może blokować wiązanie owoców w górnych jej częściach, dlatego wskazane jest możliwie szybkie odciążanie dołu roślin. Morfeo stanowi dobre uzupełnienie znanej odmiany Sollie o żółtych owocach, która świetnie sprawdza się jako towar marketowy.

Na przykładzie odmiany Burgund, J. Gajzler silnie zaakcentował konieczność indywidualnego podejścia do prowadzenia każdej odmiany. Istotne jest dopasowanie nawadniania i nawożenia do wymagań i typu wzrostu danej odmiany. Jego zdaniem w wielu gospodarstwach rośliny są zbyt obficie nawadniane. A właśnie lekki deficyt wody wpływa na lepsze wiązanie owoców i ich dojrzewanie.

Wśród odmian czerwonej papryki pokazano również takie standardy jak Muriel, Murano, Salomon oraz Chouca (odmiana polecana do uprawy w otwartym gruncie). Na wystawie wzrok przyciągała oberżyna Nigral, o błyszczących owocach, intensywnie wybarwionych na fioletowoczarny kolor.

Nawożenie roślin

Włodzimierz Prus z firmy ADOB podkreślił znaczenie analizy gleby i uzupełniania w składniki pokarmowe przed rozpoczęciem uprawy. W trakcie uprawy dalsze nawożenie oparte jest na fertygacji, czyli dostarczaniu składników pokarmowych wraz z wodą. W tym przypadku rekomendował wieloskładnikowe nawozy z serii ADOB ProFit. Zawarte w nich mikroelementy w formie chelatów są łatwo rozpuszczalne w wodzie i tym samym łatwo dostępne dla rośliny.

Produkcja rozsady

Grupę Producentów Rozsad Krasoń reprezentowała Aleksandra Wronka, która namawiała do przestawienie się na zakup gotowej rozsady lub pikówki, którą ich firma dostarczana do odbiorców w tacach z 285 otworami, dostępna jest ona już od 8. tygodnia roku.

Marcin Portka z Grupy Mularski zachęcał ogrodników do kupna pikówki lub rozsady, która produkowana jest na tacach z 50 otworami lub w kostkach torfowych. Przedstawiciel omówił również zalety nawozów wapniowych, które oferowane są pod marką Czarna Kreda. Nazwa ta jest nieprzypadkowa, ponieważ cechą charakterystyczną tych nawozów jest wysoka zawartość materii organicznej, w tym przypadku węgla brunatnego (do 10%).

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Migawka z Targów Gardenia 2021, fot. A. Cecot

Gardenia 2021: wybrane środki produkcji w uprawach pod osłonami

Targi Gardenia 2021 w Poznaniu, które odbyły się miesiąc temu, okazały się wydarzeniem branżowym niejako zamykającym okres dużych stacjonarnych imprez wystawienniczych lub konferencyjnych organizowanych bez szczególnych ograniczeń. Tym chętniej uczestnicy tegorocznej Gardenii wracają do listopadowych [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
HortiAdNet