PODosłonami.pl

„Piątka” – najnowsza generacja nawozu Osmocote

W ubiegłym roku miała premierę nowa, piąta już generacja nawozu otoczkowanego o przedłużonym działaniu Osmocote, której pełne wprowadzenie na rynek zaplanowano na 2022 r. O innowacyjności Osmocote’u 5 decydują technologia NutriMatch-Release oraz system OTEA, które – jak informuje firma ICL, producent tego nawozu – pozytywnie wpływają na wzrost i rozwój oraz zdrowotność roślin, a także na intensywność barwy liści i pędów.

Czytaj dalej...
Rozwój systemu korzeniowego u chryzantem dokarmianych nawozami: Osmocote 5 (z lewej) oraz Osmocote Exact Hi.End (z prawej); w obu przypadkach forma 5-6M i dawka 3g/l (fot. ICL)

Rozwój systemu korzeniowego u chryzantem dokarmianych nawozami: Osmocote 5 (z lewej) oraz Osmocote Exact Hi.End (z prawej); w obu przypadkach forma 5-6M i dawka 3g/l (fot. ICL)

Nowy standard w żywieniu roślin nawozami otoczkowanymi

Osmocote to nawóz istniejący od prawie 55 lat. Jego składniki zawarte są wewnątrz otoczki, która stopniowo, w sposób kontrolowany uwalnia je do podłoża. Początkowo otoczkę wykonywano z naturalnej żywicy, ale w trakcie modyfikowania produktu, w miarę postępu technologicznego zmieniono ją na syntetyczną, polimerową warstwę (ulegającą  biodegradacji). Ulepszaniu ulegały też inne cechy nawozu.

Kolejne generacje Osmocote’u, które sukcesywnie wprowadzano rynek, określały następujące przydomki towarzyszące podstawowej nazwie: Pro, Exact, Exact DCT, 5.

Osmocote 5 wyróżniają dwie, wspomniane we wstępie technologie:

  • NutriMatch-Release – optymalizuje dostępności NPK w podłożu, czyli zapewnia lepsze dopasowanie uwalniania składników pokarmowych do potrzeb rośliny (mniej na początku uprawy, a więcej w późniejszym okresie); pomaga w prawidłowym rozwoju systemu korzeniowego, a w efekcie – w wyprodu­kowaniu zdrowych, silnych i wcześniej kwitnących roślin.
  • OTEA – ułatwia transport mikroskładników do liści, a tym samym – poprawia ich dostępność dla roślin, które charakteryzuje intensywny (bardziej zielony) kolor liści.
Osmocote 5

Skład nawozu

Formuła nawozów z serii Osmocote 5 to: 16-8-12+2,2MgO+mikro.

Szczegółowy ich skład jest następujący:

AZOT całkowity (N)                                  16%

    – forma azotanowa (N-NO3)7,2%

    – forma amonowa (N-NH4)  –  8,8%

PIĘCIOTLENEK FOSFORU (P2O5)           8%

TLENEK POTASU (K2O)                           12%

TLENEK MAGNEZU (MgO)                        2,2%

ŻELAZO (Fe) chelatowane EDTA             0,3%

MANGAN (Mn) chelatowany EDTA         0,05%

CYNK (Zn) chelatowany EDTA                  0,012%

MIEDŹ (Cu)                                                    0,015%

BOR (B)                                                           0,01%

MOLIBDEN (Mo)                                          0,01%

Poziom mikroskładników w nawozach Osmocote 5 jest niższy niż w przypadku serii Osmocote Exact DCT Hi.End (4. generacja), ale są one dostępniejsze dla roślin, dzięki schelatowaniu składników – ta wyższa wydajność nowych nawozów jest zarazem korzystna dla środowiska. Jeśli chodzi o makroskładniki, Osmocote 5 charakteryzuje się nieco podwyższoną zawartością azotu oraz MgO.

Jak podaje firma ICL, zalecane dawki nawozu Osmocote 5 są jednak takie same, jak w przypadku Osmocote Exact DCT Hi.End, choć szczegółowy program żywienia roślin zależy od gatunku i rodzaju oraz warunków uprawy.

Rekomendowane metody aplikacji nawozu to wymieszanie go z podłożem przez producenta substratu, z którego będzie korzystał ogrodnik, bądź dodanie nawozu do podłoża w mieszalniku doniczkarki podczas sadzenia roślin.

Formy

Niezmienna dla nawozu Osmocote pozostaje wielkość granul, które mają średnicę od 2 do 4,5 mm. Podobny jak w przypadku 3. i 4. generacji produktu, jest też kod kolorystyczny, który identyfikuje długość działania poszczególnych form nawozu, podaną w miesiącach: 3-4M („czerwony”), 5-6M („brązowy”), 8-9M („niebieski”), 12-14M („żółty”).

W naszym kraju głównymi odbiorcami Osmocote’u są szkółkarze, którzy  pokrywają z jego użyciem 80% potrzeb nawozowych danego gatunku. Jednak po ten nawóz sięga także wielu producentów sezonowych roślin ozdobnych (m.in. balkonowo-rabatowych czy wrzosów), którzy z reguły stosują jego formy krócej działające. Przedłużone działanie Osmocote’u przekłada się na dokarmianie roślin również po ich sprzedaży, czyli także u klienta finalnego.

 

Źródło: materiały firmy ICL

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

HortiNet_wyszukiwarka
HortiAdNetHortiAdNet