Dezynfekcja i higiena uprawy w warunkach zagrożenia wirusem ToBRFV

PODosłonami.pl

De Ruiter_2_2023De Ruiter_2_2023

Jak prowadzić uprawę w warunkach zagrożenia wirusem ToBRFV? Cz. II – Dezynfekcja i higiena uprawy.

Wirus brunatnej wyboistości owoców pomidora (ToBRFV – Tobamo Brown Rugose Fruit Virus) jest od kilku lat już na dobre obecny w uprawach pomidorów w Europie. Także w Polsce notowane są przypadki infekcji pomidorów wirusem ToBRFV – w ubiegłym roku według danych przekazanych przez Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa wykryto infekcje wirusem ToBRFV u 9 podmiotów prowadzących uprawę pomidora pod osłonami lub bez osłon. Można się domyślać, że liczba niewykrytych przypadków była znacznie większa. W związku z tym w bieżącym sezonie można spodziewać się jeszcze większej liczby przypadków takich infekcji, tym bardziej, że pomidory z upraw zainfekowanych przez ToBRFV mogą trafiać do obrotu handlowego. Jak w sytuacji rosnącego zagrożenia infekcją powinna wyglądać dezynfekcja i jak przygotować obiekt, by rozpocząć uprawę pomidorów, jakie praktyki wdrożyć by ograniczyć rozprzestrzenianie się ToBRFV i zminimalizować zagrożenie – o tym mówił Jakub Gustaw z firmy Royal Brinkman.

Czytaj dalej...
Przed dezynfekcją konieczne jest dokładne wymycie szklarni wewnątrz, łącznie z elementami instalacji

Przed dezynfekcją konieczne jest dokładne wymycie szklarni wewnątrz, łącznie z elementami instalacji

Najpierw dokładne mycie obiektu

Wiadomo, że podstawą zabezpieczenia upraw przed atakiem wielu patogenów, nie tylko wirusów, jest „czysty start” czyli dokładne umycie obiektu, narzędzi i sprzętu wykorzystywanego w uprawie, a następnie ich dezynfekcja. By jednak dezynfekcja była skuteczna najpierw z dezynfekowanych powierzchni należy usunąć brud i zanieczyszczenia. W ty celu Jakub Gustaw polecał użycie różnych środków myjących z oferty firmy, w zależności od mytej powierzchni. Tak więc do mycia szkła można zastosować Glassblank (na bazie kwasu fluorowodorowego) oraz Topcleaner (zawierający wodorofluorek amonu). Kolejny produkt Fadex H+ może być używany do mycia pianą zanieczyszczeń organicznych, nalotu glonów  na szkle, folii, ekranach i innych powierzchniach, np. rynnach uprawowych. Do mycia rynien, stołów, zewnętrznych powierzchni węży można też użyć preparatów Amphokal lub Roam Eco Clean. Do nanoszenia środków czyszczących można użyć opryskiwaczy szklarniowych, wyposażonych w lancę do spieniania preparatów myjących – nanosząc pianę mamy większą pewność, że dokładnie pokryjemy powierzchnię środkiem, ponadto piana utrzymuje się na mytych powierzchniach znacznie dłużej, co zwiększa skuteczność mycia.

Jakub Gustaw z firmy Royal Brinkman omówił skuteczność dezynfekcji i zasady prowadzenia uprawy pomidorów w warunkach zagrożenia wirusem ToBRFV

Jakub Gustaw z firmy Royal Brinkman omówił skuteczność dezynfekcji i zasady prowadzenia uprawy pomidorów w warunkach zagrożenia wirusem ToBRFV

Dezynfekcja – skuteczność działania środków

Specjalista przedstawił dane dotyczące skuteczności środków dezynfekujących w zwalczaniu wirusa ToBRFV – należącego do tobamowirusów, bardzo trwałego. Wśród tych o największej skuteczności (brak infekcji) znalazły się podchloryn sodu 15% (w stężeniu 4%), Virocid 2% i o nieco mniejszej skuteczności 0,5%, Menno Florades w stężeniu 4% oraz Virkon 2%.

Zostało jeszcze 58% artykułu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

FLORENSIS_10 (2023)
ICL Osmocote
Prestop 17Prestop 17
HortiAdNetHortiAdNet