PODosłonami.pl
Ocena sytuacji w uprawie jagodowych – problemy w ochronie przed chorobami i szkodnikami
Bardzo ciekawych ocen dotyczących produkcji owoców jagodowych dokonano podczas konferencji BerryCon w Warszawie, zorganizowanej na początku tego roku z inicjatywy firm Szałas Agro i Agronom Plants. Specjaliści zwrócili uwagę na szkodniki i choroby, których znaczenie z roku na rok jest coraz większe, a brakuje skutecznych metod ochrony. Warto zwrócić uwagę jakie zalecenia podają, aby załagodzić problemy na swoich plantacjach. Sezon na maliny i truskawki w tunelach i szklarniach trwa do listopada!
Czytaj dalej...Dr Dariusz Daniłkiewicz z firmy Agronom Plants zwrócił uwagę, że co sezon pojawiają się nowe problemy produkcyjne albo na sile nabierają te, które już były obserwowane w poprzednich latach. Zwrócił uwagę na kilka z nich i wyjaśnił w jaki sposób można im zapobiegać (działać prewencyjnie), a jak interweniować w przypadku kiedy prewencja nie przyniosła oczekiwanego efektu.
Mączniak prawdziwy
Plantatorzy coraz częściej doświadczają problemów z mączniakiem prawdziwym w uprawie truskawek. Sprawcą jest grzyb Podosphaera aphanis. Choroba objawia się zawijaniem brzegów liści truskawek oraz widocznym, białym nalotem grzybni na spodniej stronie liści. W zależności od odmiany mogą pojawić się czerwone przebarwienia na liściach, którym towarzyszą nieregularne, jasnofioletowe plamki. W tunelach w przypadku nowych nasadzeń źródłem choroby są askospory. Wskazane jest opryskiwanie całej plantacji, bo infekcja może być rozproszona. W przypadku produkcji zimowanej źródłem infekcji są chasmotecja, które zimują na częściach roślin (żywych i martwych). W przypadku mączniaka prawdziwego „przelot” zarodników konidialnych jest minimalny, ale w celu prewencji należy wietrzyć obiekty.
Jak informowali prelegenci, do ochrony plantacji dostępne są w tym sezonie takie środki, jak Domark*, Signum*, Dagonis*, Discus*, Scorpion*, Talius Sad*, Luna Sensation*, Nimrod* i Zato*. Warto zwrócić uwagę na karencję tych środków, bo dwa z nich (s.cz. bupirymat i tetrakonazol) mają aż 14 dniową karencję, 5 – 3-dniową, a tylko Dagonis – 1-dniową karencję. Zalecali przede wszystkim stosowanie zabiegów jesienią i przed okrywaniem roślin, stosowanie fungicydów o różnych mechanizmach działania na sprawcę choroby, wybór do uprawy odmian odpornych, unikanie nadmiernego nawadniania i nawożenia. W przypadku zakładania plantacji ze świeżych sadzonek warto prewencyjnie zastosować wodorowęglan z silikonowym adjuwantem. Wietrzenie obiektu redukuje wilgotność, a jednocześnie stwarza niekorzystne warunki dla rozwoju patogenu. Higiena na plantacji polegająca na usuwaniu resztek, liści, zainfekowanych owoców ogranicza presję choroby. Ze środków biologicznych polecano ….
Zostało jeszcze 68% artykułu
Dalsza część artykułu dostępna jest tylko dla zalogowanych użytkowników.
Jeśli jeszcze nie posiadasz konta, zarejestruj się za darmo.
Mikroorganizmy są skuteczne w walce z chorobami ogórka
Ogórek (Cucumis sativus L.) – gatunek należący do rodziny dyniowatych – jest jednym z najważniejszych warzyw. Duże ilości ogórków trafiają na rynek krajowy, są także eksportowane. Ogórki są uprawiane w otwartym polu lub pod osłonami. [...]