PODosłonami.pl
Ochrona przed skośnikiem pomidorowym (Tuta absoluta). Nowość dla upraw szklarniowych pomidora.
Skośnik pomidorowy (Tuta absoluta) to rosnący problem w uprawie pomidora pod osłonami. Ten owad pochodzi z Ameryki Południowej i jest inwazyjnym szkodnikiem, który uszkadza rośliny z rodziny psiankowatych, takie jak pomidor, papryka, ziemniak i bakłażan. W ofercie firmy Bayer pojawiło się niedawno nowe rozwiązanie do zwalczania tego szkodnika, nie dające pozostałości w plonie. Zostało zaprezentowane podczas Forum Doradców Warzywnych w grudniu ub.r.
Czytaj dalej...
Liście pomidora uszkodzone przez skośnika pomidorowego (Tuta absoluta), fot. P. Słomiany
Skośnik uszkadza pomidory
Tuta absoluta na zachodzie Europy stanowi od dawna duże zagrożenie dla upraw. W Polsce notowany jest na większą skalę od kilku lat. Cały cykl życiowy skośnika może trwać 30-60 dni, zgodnie z zasadą, że im jest cieplej (wyższa temperatura), tym jest krótszy. Larwy skośnika pomidorowego żerują ok. miesiąca. Największa szkodliwość skośnika polega na żerowaniu larw w miękiszu liści, w następstwie czego powstają charakterystyczne miny, w których widoczne są odchody. Miny z czasem brązowieją ulegając nekrozie. Larwy mogą uszkadzać pędy wygryzając otwory i drążąc korytarze w łodygach. Larwy skośnika żerują także na owocach, wygryzając w nich dziury, a takie owoce są dyskwalifikowane w handlu.
Szkodliwość skośnika pomidorowego jest bardzo duża, bo może rozwijać do 10-12 pokoleń w roku, czyli może być szkodliwy przez cały okres produkcji pomidora szklarniowego. Samice skośnika są bardzo płodne – składają od 40-50 do nawet 260 jaj w ciągu życia.
- Skośnik pomidorowy (CC BY 2.0 Patrick Clement – https://www.flickr.com/people/26138378@N03, Wielka Brytania, Wikimedia)
- Objawy żerowania Tuta absoluta na liściu pomidora (CC BY-SA 4.0, Astronatas, Wikimedia)
Niechemiczne rozwiązanie przeciwko skośnikowi
Vynyty Tuta Press to nowy produkt dostępny już na polskim rynku do ochrony przed skośnikiem pomidorowym. Jest to atraktant płciowy Tuta absoluta do stosowania w uprawach pod osłonami. Służy on do dezorientacji samców skośnika pomidorowego. Zaletą tego rozwiązania jest długi czas uwalniania atraktantu i tym samym długotrwałe działanie. Skuteczność Vynyty Tuta Press nie polega na bezpośrednim zabijaniu szkodnika. Wydzielający się z dyspenserów atraktant płciowy poprzez dezorientację samców uniemożliwia im zapłodnienie samic. Niezapłodnione samice nie składają jaj. Technologia zastosowania dyspenserów feromonowych w celu dezorientacji samców prowadzi do ograniczania populacji szkodnika w obiektach.
Produkt jest dostępny w postaci pasty żelowej w aluminiowym woreczku o pojemności 250 g. Zalecane dawkowanie to 4-6 woreczków na hektar uprawy. Jedną kroplę aplikacyjną należy wyłożyć na 12-15 m2. Wielkość takiej kropli odpowiada wielkości monety 5 groszowej lub 2-złotowej, czyli masa mieści się w granicach 1,3-1,7 g. Wyższa dawka jest zalecana w przypadku większego nasilenia szkodnika. Na jednym hektarze należy rozmieścić 750-800 punktów aplikacji. Okres działania w okresie letnim wynosi 90 dni, podczas gdy w miesiącach wiosennych i jesiennych 100-120 dni – zaznaczył T. Gasparski.
Testy w szklarniach w Polsce
- Tomasz Gasparski omówił nowy produkt Vynyty Tuta Press podczas FDW 2024 (fot. DŁB)
- Vynyty Tuta Press – nowe rozwiązanie do zwalczania skośnika pomidorowego (fot. DŁB)
Skuteczność nowego rozwiązania na skośnika pomidorowego była testowana w szklarni w centralnej Polsce. Produkt firmy Bayer oparty na atraktancie płciowym aplikowano pod koniec czerwca. Pierwsze motyle były odławiane na początku lipca. W warunkach Polski duży szczyt lotu motyli przypada zwykle na sierpień i wrzesień. To powoduje, że uprawy muszą być chronione nawet do listopada.
T. Gasparski przypomniał, że na zachodzie Europy skośnik pomidorowy występuje częściej i w znacznie większej skali. Konieczna jest zatem 2-krotna aplikacja preparatu. Jeżeli w warunkach Polski presja szkodnika będzie wysoka w okresie wczesnojesiennym wówczas trzeba pamiętać, aby we wrześniu ponowić aplikację
W obiektach szklarniowych z uprawą pomidora z oferty firmy Bayer można obecnie stosować takie produkty chemiczne jak Previcur Energy, Teldor (ma od niedawna rozszerzenie na uprawy szklarniowe, przeciwko szarej pleśni) i Sivanto Prime oraz produkty biologiczne – Fitter jako środek o działaniu mechanicznym (do zwalczania mączlików, mszyc i przędziorków), Rhapsody – mikrobiologiczny środek o działaniu grzybobójczym oraz bakteriobójczym , a od niedawna także nowość – Vynyty Tuta Press do ochrony pomidorów przed skośnikiem pomidorowym.

Kwieciak malinowiec. Skuteczne zwalczanie od wiosny
Problem skutecznego zwalczania kwieciaka malinowca w ostatnich sezonach wegetacyjnych jest niemałym wyzwaniem. W ciągu ostatnich dwóch, trzech lat sytuacja uległa zmianie. Z rynku zostały wycofane niektóre substancje czynne zabezpieczające plantacje przed tym szkodnikiem. Obecnie plantatorzy [...]



