PODosłonami.pl

Profilaktyka i zwalczanie Drosophila suzukii

Muszka plamoskrzydła (Drosophila suzukii) jest szkodnikiem, którego bardzo trudno zwalczyć w uprawie roślin jagodowych. Tylko kompleksowe rozwiązania są w stanie zapewnić akceptowalny poziom kontroli szkodnika na plantacjach m.in. borówek, malin, truskawek pod osłonami.

Czytaj dalej...

Muszka plamoskrzydła (Drosophila suzukii) to szkodnik inwazyjny, o bardzo dużym znaczeniu gospodarczym w uprawach roślin jagodowych pod osłonami. Więcej informacji w artykule „Drosophila suzukii w uprawach jagodowych”. Zwalczanie Drosophila  suzukii polega na kompleksowych działaniach.

Profilaktyka

Obecnie w krajach, gdzie występuje muszka plamoskrzydła najskuteczniejszym sposobem walki z nią są działania profilaktyczne:

  • Przestrzeganie higieny uprawy – konieczne jest zbieranie wszystkich owoców (także porażone przez choroby) z plantacji zarówno z roślin, jak i z gleby pod nimi, aby nie wabiły much szkodnika.
  • Monitoring plantacji – do monitoringu polecane są przede wszystkim pułapki z płynem wabiącym. Do monitoringu w uprawach pod osłonami można stosować także czerwone tablice lepowe pokryte silnym klejem odpornym na działanie promieniowania UV. Tablice mogą być używane w wysokich temperaturach i w warunkach wysokiej wilgotności.
  • Przykrywanie plantacji siatkami może dać dobre efekty, ale oczka nie powinny być większe niż 0,6 x 0,8 mm. W uprawach tunelowych można zabezpieczyć otwory wlotowe. Siatki najlepiej zamontować na konstrukcji obiektu przed rozpoczęciem uprawy, tj. zanim średnia temperatura dobowa osiągnie 10°C.
  • Stosowanie repelentów (substancji odstraszających muchówki od owoców) – opryskanie roślin podczas dojrzewania owoców z zastosowaniem roztworu (przezroczysta ciecz, bez osadu) zawierającego 74% tlenek wapnia w ilości 2 kg/ha, powoduje pokrycie owoców cienką warstwą jasnobiałej cieczy, przez co stają się one mniej atrakcyjne i/lub niewidoczne dla muszki plamoskrzydłej.
  • Częstszy zbiór owoców – dzięki temu na roślinach będzie mniej owoców dojrzałych, do których samice D. suzukii będą mogły składać jaja.
  • Pozbiorcze szybkie schładzanie owoców i przechowywanie ich w niskiej temperaturze powoduje wzrost śmiertelności jaj i larw. Jednak uszkodzone owoce będą się gorzej przechowywały i będą nietrwałe w obrocie handlowym.

Affirm - Syngenta

Zwalczanie Drosophila suzukii

Masowe odłowy szkodnika – wykorzystywane są do tego celu pułapki z płynem wabiącym stosowane do monitoringu plantacji. Po odłowieniu większej liczby  D. suzukii w okolicy plantacji należy w pierwszej kolejności zwiększyć ilość ustawionych tam pułapek i ustawić je w odstępie co 2 m. Po wykryciu pierwszych osobników muszki plamoskrzydłej na plantacji wskazane jest zastosować co najmniej 150-200 pułapek/ha (co 4-5 m w każdym rzędzie), w celu ograniczenia dalszej inwazji szkodnika.

Zwalczanie biologiczne – badania przeprowadzone przez naukowców z Północnej Ameryki i Europy, pozwoliły na wytypowanie do tego celu parazytoidów: Leptopilina heterotoma i Leptopilina boulardi ograniczających larwy, oraz Pachycrepoideus vindemiae i Trichopria drosophilae, które skutecznie niszczą poczwarki. Fauna drapieżna D. suzukii obejmująca kilka gatunków z rodzaju Orius (dziubałkowate) żywiących się larwami.

Ochrona chemiczna – w uprawach pod osłonami zwalczanie Drosophila suzukii oparte jest o takie substancje czynne jak: spinosad (SpinTor 240 SC), cyjanotraniliprol (Benevia 100 OD), benzoesan emamektyny (Affirm 095 SG).  Środki ochrony roślin działają przede wszystkim na osobniki dorosłe, które atakują dojrzewające owoce. Jeden zabieg może być niewystarczający. Aby uniknąć uodpornienia się szkodników na substancje czynne należy stosować rotacje preparatów. Jest to bardzo trudne ze względu na okres karencji. Pod zakończeniu zbioru D. suzukii może się rozwijać w owocach pozostałych na krzewach lub pod nimi. Dlatego w niektórych krajach po zbiorze owoców opryskuje się plantacje insektycydami, by nie dopuścić do ekspansji szkodnika.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

OTTE_19
HortiAdNetHortiAdNet