Uprawa papryki w Polsce i w Holandii - porównanie, produkcja rozsady, zagrożenia (ToBRFV)

PODosłonami.pl

DeRuiter_ToBRFVDeRuiter_ToBRFV

Uprawa papryki w Polsce i Holandii – trendy, zagrożenia, produkcja rozsady.

Jednym z najciekawszych warzywniczych wykładów podczas „osłonowej” konferencji w czasie tegorocznych targów TSW było wystąpienie specjalisty z Holandii Hansa van Herka, poświęcone uprawie papryki.

Czytaj dalej...

ToBRFV

Specjalista omówił nowe zagrożenie dla upraw tego warzywa, jakim jest wirus ToBRV (Tobamo Brown Rugose Fruit Virus), atakujący m.in. pomidory i paprykę. Dotychczas jedynym sposobem uchronienia plantacji przed tą chorobą jest profilaktyka – m.in. dezynfekcja sprzętu, rąk, używanie nasion produkowanych w standardzie GSPP.  W uprawie papryki ważne jest też używanie zdrowej rozsady, dobrej jakości.

Rozsada papryki

Gość z Holandii zwracał uwagę na często popełniany błąd w produkcji rozsady – mianowicie za duże zagęszczenie roślin, powodujące ich nadmierne wydłużanie się. Jest to częsty problem w produkcji rozsady w wielodoniczkach, gdyż nie ma wówczas możliwości rozstawiania rośli w miarę ich wzrostu. Dobrą praktyką w takich przypadkach jest umieszczenia roślin w co drugim otworze tacy wielokomórkowej, zapewnia to znacznie lepsze doświetlenie rozsady, w efekcie rośliny lepiej się rozbudowują, są lepszej jakości

Uprawa bezglebowa

W takiej technologii, w wełnie mineralnej, prowadzona jest uprawa papryki w Holandii. Metoda ta pozwala uniknąć porażenia roślin przez patogeny i szkodniki bytujące w glebie, które zagrażają roślinom zwłaszcza na stanowiskach użytkowanych przez wiele lat w uprawie. Szczególnie warto zastanowić się nad przejście na technologię bezglebową w przypadku wieloletniej, monokulturowej uprawy papryki. Można używać różnych podłoży organicznych lub inertnych. Oprócz „czystego startu”  w uprawie bezglebowej można szybciej zbierać plony, niż w tradycyjnej produkcji w grucie tunelu.

Co jeszcze można poprawić?

Zdaniem specjalisty z Holandii w Polsce, gdzie dominuje tradycyjna uprawa papryki w glebie, można wprowadzić kilka rozwiązań, pomagających uzyskać wyższy i lepszej jakości plon. Jednym z nich jest uprawa papryki z rozsady szczepionej. Kolejnymi zagadnieniami wartymi rozważenie jest wprowadzenie dogrzewania lub ogrzewania tuneli. Warto jego zdaniem wprowadzić przynajmniej ogrzewanie wegetacyjne – ruchomą rurę wegetacyjną, którą będzie się podnosić w miarę wzrostu roślin.Zapraszamy do wysłuchania prezentacji specjalisty z Holandii – Hansa va Herka, który wyjaśnia szczegółowo wspomniane tu zagadnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pomidory, pierwsze grona, fot. M. Sowa

Trudny start – początek plonowania pomidorów w szklarniach

W ostatnich tygodniach obserwujemy prawdziwy wybuch wiosny. Przy temperaturach wyższych niż zwykle w marcu i kwietniu nastąpiło około 2-3 tygodniowe przyspieszenie wegetacji i kwitnienia wielu gatunków. A co się dzieje w szklarniach? W większości obiektów [...]

HortiNet_wyszukiwarka
HortiAdNetHortiAdNet