Szkodniki glebowe na plantacjach roślin jagodowych uprawianych w glebie

PODosłonami.pl

Signify_3Signify_3

Szkodnik glebowe w uprawach jagodowych

Na plantacjach truskawek uprawianych w glebie coraz większe straty powodują szkodniki glebowe (opuchlaki, pędraki, drutowce). Problem ten dotyczy przede wszystkim upraw wieloletnich w monokulturze. Szczegółowe informacje na temat uciążliwych gatunków oraz sposobu ich zwalczanie udzieliła dr hab. Katarzyna Golan, w trakcie wykładów na Berry Tech 2021.

Czytaj dalej...
Katarzyna Golan

dr hab. Katarzyna Golan

Najgroźniejsze gatunki

Objawy żerowania szkodników glebowych są bardzo podobne. Rośliny gwałtownie więdną, zasychają i zamierają. Może dochodzić do placowego wypadania roślin.

Pędraki to stadium larwalne chrabąszczy. Plantacje najczęściej atakuje chrabąszcz majowy. Postaci dorosłe owada pojawiają się zazwyczaj w połowie maja i latają gromadnie. Wygryzają tkankę w liściach robiąc mniejsze bądź większe otworki. Czasami doprowadzają do gołożerów. Przy dużej presji szkodnika na truskawce czy malinie mogą doprowadzić do całkowitej defoliacji. Cały cykl rozwojowy chrabąszcza majowego trwa 4 lata. System korzeniowy uszkadzają pędraki, które rozwijają w glebie przez trzy pełne sezony.

Jak informowała prelegentka w tym roku na plantacjach licznie występował gumiak czerwczyk, który pojawił się niedługo po nalotach chrabąszcza majowego. Jego pędraki żerują w glebie przez 2-3 lata. Plantacje truskawek atakowane są także przez: chrabąszcza kasztanowca, ogrodnicę niszczylistkę.

Drutowce to formy larwalne chrząszczy z rodziny sprężykowatych. Najczęstszym gatunkiem, który atakuje plantacje roślin jagodowych jest osiewnik rolowiec. Postaci dorosłe mniej rzucają w oczy niż chrabąszcze, ponieważ nie latają gromadnie. Drutowce mają wydłużone, obłe ciało długości do 25 mm, osłonięte twardym, chitynowym oskórkiem barwy żółtawej. Atakują korzenie wydrążając w nich korytarze. Mogą żerować tuż przy szyjce korzeniowej a czasami uszkadzają także owoce leżące na ziemi. Pełny rozwój gatunku trwa 5 lat. Larwy całe swoje życie spędzają w glebie i przez 4 lata żerują na systemie korzeniowym. Drutowce stanowią zagrożenie przede wszystkim na nowo założonych czy zachwaszonych plantacjach.

Opuchlak truskawkowiec atakuje wiele gatunków roślin. Chrabąszcz pojawia się na plantacjach pod koniec maja i w czerwcu. Postać dorosła jest niewielka, długości około 1 cm. Owady nie latają. Aktywnie przemieszczają się po roślinach tylko nocą, dzień spędzają w ukryciu. Pierwsze objawy żerowania chrząszczy widoczne są na liściach w postaci żeru zatokowego (wygryzają liście od brzegów). Samice składają do ziemi jaja (150-200 sztuk). Jaja są kuliste, białe i przypominają granule nawozu o spowolnionym działaniu. W zależności od warunków, z jaj bardzo szybko wylęgają się larwy. Początkowo są milimetrowej wielkości ale później dorastają do ponad 1 cm. Mają rogalikowaty kształt. Larwy rozpoczynają aktywne żerowanie na systemie korzeniowym wygrywając korzenie boczne. Żerują również na korzeniu głównym. Roślinę można łatwo wyrwać z gleby, gdyż jest pozbawione korzeni. Starsze uprawy są bardziej odporne na uszkodzenia niż młode rośliny lub nowe sadzonki.

Pozostałe szkodniki

Rolnice to szkodniki z grupy motyli, których larwy żerują na systemie korzeniowym i okolicy szyjki korzeniowej. Gąsienice spędzają dzień w kryjówkach glebowych. Na żerowanie wychodzą nocą podcinając fragmenty roślin, które często wciągają do kryjówek glebowych i tam je zjadają.



Coraz większe problemy w uprawach pod osłonami stwarza turkuć podjadek. Przy małym nasileniu jest sprzymierzeńcem, ponieważ odżywia się pędrakami, drutowcami i ślimakami. Jeżeli występuje masowo na plantacji, to powoduje duże szkody.  Żeruje pod powierzchnią gleby podcinając korzonki. Larwy również aktywnie żerują pod powierzchnią gleby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pułapki do odłowu motyli Duponchelia fovealis wraz ze szkodnikiem na podłodze lepowej (fot. D. Łabanowska-Bury)

Nowy szkodnik truskawek pod osłonami – Duponchelia fovealis

Motyl nocny Duponchelia fovealis to polifagiczny szkodnik. Okazuje się, że coraz częściej stanowi zagrożenie dla upraw truskawki pod osłonami. W krajach Beneluksu jest monitorowany od kilku lat, na południu Europy atakuje także truskawki w uprawie [...]

HortiNet_wyszukiwarka
HortiAdNetHortiAdNet