Webinarium - fizjologia, uprawa i biologiczna ochrona papryki

PODosłonami.pl

GRODAN_2
ENZA_3

Webinarium: Jak wyprodukować paprykę wysokiej jakości – zagadnienia z fizjologii, uprawy i ochrony?

„Szkoła pod Osłonami” zaprasza Państwa serdecznie na webinarium poświęcone fizjologii, uprawie i nawożeniu oraz ochronie papryki. Odbędzie się ono 14 stycznia o godzinie 18.00. Będzie to okazja do wysłuchania wykładu fizjologa roślin dr Gabrieli Wyżgolik oraz specjalistów z firm Enza Zaden, Yara oraz Koppert. Wykładowcy zwrócą uwagę na te czynniki uprawowe, które decydują o plonie i jego jakości, wolnego od zaburzeń fizjologicznych i chorób.

Czytaj dalej...
Zapis z webinarium: https://www.youtube.com/watch?v=vETRMzbs2Xc&t=94s
Kiedy: Piątek, 14 Stycznia 2022
18:00 Europe/Warsaw

Papryka bez objawów suchej zgnilizny wierzchołków owoców

Na sukces w uprawie papryki wpływa wiele czynników, w tradycyjnych uprawach pod osłonami możemy część z nich regulować w pewnym zakresie, inne – w bardzo dużym. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, żeby uzyskać dobry plon owoców wysokiej jakości, bez objawów najczęstszych zaburzeń fizjologicznych, takich jak sucha zgnilizna wierzchołków owoców? Na to pracuje się od samego początku – już od etapu produkcji rozsady. Kolejne ważne czynniki to m.in. nie tylko prawidłowa fertygacja i optymalna wilgotność podłoża, ale także klimat w tunelu. Tematy te przybliży fizjolog roślin, dr Gabriela Wyżgolik.  

Odmiany papryki na różne warunki

Ważną cechą jest dobry dobór odmiany do warunków, jakie możemy zapewnić roślinom pod osłonami. Tematy te omówi Bernard Zioło z firmy Enza Zaden. Omówi on m.in. wybór odmiany na zmęczone stanowiska uprawowe oraz znaczenie odporności odmian na choroby. Kolejną istotną cechą jest wigor roślin, który wpływa na łatwość prowadzenia uprawy. Najpopularniejsze w naszych uprawach są odmiany o czerwonych owocach, na które jest największe zapotrzebowanie na rynku, warto jednak zainteresować się kolorami. Kolejnym tematem będą zabiegi uprawowe pozwalające uzyskać w plonie duży udział owoców najwyższej jakości – premium. A co oprócz papryki? By poprawić dochodowość gospodarstwa przed rozpoczęciem uprawy papryki warto spróbować uprawy innych warzyw, o krótkim okresie wegetacji.

Nawożenie i ochrona papryki

Jaką pożywką nawozić rośliny w uprawie papryki w tunelach?  To zagadnienie omówi Michał Wojcieszek z firmy Yara (jego wykład dotyczyć będzie optymalizacji pożywki nawozowej w uprawie papryki tunelowej).

Ograniczenie zużycia środków ochrony roślin jest koniecznością, wynikającą z jednej strony z coraz bardziej ograniczonego wyboru na rynku chemicznych środków ochrony roślin dopuszczonych do ochrony papryki (i innych warzyw). Z drugiej strony wynika ona – z wymagań rynkowych (odbiorcy oczekują towaru o jak najmniejszej ilości pozostałości substancji aktywnych środków ochrony roślin).  Jak  w takiej sytuacji można chronić paprykę  lepiej, opryskując mniej – o tym będzie przekonywał Tomasz Domański z firmy Koppert.

Link i program webinarium

Filmowy zapis webinarium:

Program:

 • 18:00 do 18:05: Otwarcie webinarium, informacje organizacyjne – Anna Wize, Pod Osłonami
 • 18:05 do 18:25: Dobór papryki do warunków uprawy – Bernard Zioło, Enza Zaden
 • 18:25 do 18:45: Optymalizacja pożywki nawozowej w uprawie papryki – Michał Wojcieszek, Yara
 • 18:45 do 19:05: Jak chronić paprykę lepiej, opryskując mniej – Tomasz Domański, Koppert
 • 19:05 do 19:30: Na dobrą jakość papryki pracuje się od początku uprawy – dr Gabriela Wyżgolik

2 komentarze do Webinarium: Jak wyprodukować paprykę wysokiej jakości – zagadnienia z fizjologii, uprawy i ochrony?

 1. / Odpowiedź

  RnODykpwGNr

 2. / Odpowiedź

  UkPMfXajp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skuteczne sposoby na mączniaka prawdziwego w truskawce

Przeprowadzone w bieżącym tygodniu lustracje plantacji wykazały dużą presję mączniaka prawdziwego truskawki. Choroby tej nie należy bagatelizować w tak newralgicznym okresie, jakim jest faza inicjacji pąków kwiatowych, decydująca o przyszłorocznym potencjale plonotwórczym.

Florensis_Dianthus
HortiAdNet