Wirus nekrozy łodygi chryzantem wystąpił w Europie

PODosłonami.pl

De Ruiter baner 2
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Wirus chryzantem i pomidorów – nowe zagrożenie w Europie

W „Raporcie nr 19 – nowe zagrożenia fitosanitarne dla Polski” opublikowanym przez PIORiN pojawiła się informacja o wirusie nekrozy łodygi chryzantemy. Może on zagrażać uprawom chryzantem i pomidorów. Jego wystąpienie odnotowano dotąd w kilku krajach Europy. W Unii Europejskiej podlega obowiązkowi zwalczania.

Objawy porażenia przez wirus nekrozy łodyg chryzantem (fot. dr Andrea Minuto Centro di Saggio, CERSAA, Albenga, Włochy; National Institute of Biology, Slovenia, Nataša Mehle; https://gd.eppo.int/), źródło: www.piorin.gov.pl

Objawy porażenia przez wirus nekrozy łodyg chryzantem (fot. dr Andrea Minuto Centro di Saggio, CERSAA, Albenga, Włochy; National Institute of Biology, Slovenia, Nataša Mehle; https://gd.eppo.int/), źródło: www.piorin.gov.pl

Występowanie wirusa nekrozy łodygi chryzantemy

Chrysanthemum stem necrosis virus jest notowany w Azji (Iran, Japonia, Korea Południowa) i Brazylii. Jego obecność stwierdzono w kilku krajach europejskich (Belgia, Holandia, Słowenia, Wielka Brytania i Włochy) na chryzantemach, lecz ogniska patogenu, niekiedy pojawiające się kilkakrotnie w ciągu kilku lat, zostały zlikwidowane.

Głównym żywicielem wirusa jest chryzantema wielkokwiatowa (Dendranthema x grandiflorum), rzadziej porażany jest pomidor (Solanum lycopersicum), a sporadycznie gerbera (Gerbera spp.) i eustoma wielkokwiatowa (Eustoma russelianum).

Objawy porażenia na roślinach

W Holandii na chryzantemach objawami porażenia przez wirusa były łagodne lub silne nekrotyczne smugi na łodydze, więdniecie liści i łodyg, a w niektórych przypadkach chlorotyczne lub nekrotyczne plamy i pierścienie na liściach. Niekiedy z czasem następowała całkowita martwica łodygi, doprowadzająca do więdnięcia części roślin. W Brazylii objawy na chryzantemach zostały opisane jako nekrozy na liściach otoczone żółtymi obszarami, a następnie martwica na łodygach, pędach kwiatostanowych i szypułkach kwiatów. Porażone chryzantemy w Wielkiej Brytanii wykazywały martwicę łodyg i nekrozy liści.

Na naturalnie zainfekowanych roślinach pomidora w Brazylii obserwowano nekrozy na łodygach oraz nekrotyczne plamy i pierścienie na liściach. Na sztucznie inokulowanych pomidorach odmian Moneymaker, Pronto i Trust objawy porażenia systemicznego zostały opisane jako chlorotyczne i nekrotyczne zmiany na liściach – chloroza i szorstkość oraz silne zahamowanie wzrostu roślin. Nie wszystkie jednak zainokulowane rośliny miały objawy porażenia. Na porażonych gerberach infekcja często przebiegała bezobjawowo, a niekiedy obserwowano słabe żółknięcie i nekroz na liściach.

Rozprzestrzenianie się wirusa

Wektorem wirusa są wciornastki (Thysanoptera) przenoszące go z roślin porażonych na zdrowe. Natomiast z obszarów swojego pierwotnego występowania do Europy wirus ten mógł przeniknąć na roślinach gatunków żywicielskich przeznaczonych do sadzenia – zwłaszcza na chryzantemach, a także na kwiatach ciętych, warzywach i owocach gatunków żywicielskich. Zważywszy na stwierdzenie wirusa w kilku krajach europejskich istnieje prawdopodobieństwo jego przeniesienia do Polski. W naszym kraju mógłby on przede wszystkim rozwijać się na chryzantemach, a w mniejszym stopniu na pomidorach i gerberach.

źródło: www.piorin.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Technologia „Zero pozostałości” – ochrona przed chorobami

Zwalczanie chorób w technologii „Zero pozostałości” oparte jest przede wszystkim o produkty biologiczne. Zabiegi należy wykonywać prewencyjnie, przed wystąpieniem chorób. Dzięki temu rośliny będą odporniejsze na atak patogenów. W trakcie warsztatów Berry Tech 2021 w [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
VISCOIN
Syngenta pelargonia
HortiAdNet