Gdzie kupujemy żywność ekologiczną - badania SGGW

PODosłonami.pl

Gardenia
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Żywność ekologiczna – wiedza z internetu, zakupy na targach i w dyskontach

Wiedzę o żywności ekologicznej najchętniej czerpiemy z internetu, ale przed zakupem wolimy najpierw zobaczyć towar – wynika z analiz Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Produkty ekologiczne połowa z nas raz w miesiącu kupuje na targowiskach i bazarach, podobny odsetek sięga po nie w dyskontach. Na zamówienie online decyduje się tylko ok. 4% Polaków. Pandemia może przełamać tę tendencję. Dane Farmy Świętokrzyskiej wskazują, że w 2020 roku sprzedaż żywności ekologicznej wzrosła w ich sklepie internetowym o 135% w porównaniu do wyników z poprzedniego roku.

Łukasz Gębka - prezes Farmy Świętokrzyskiej

Łukasz Gębka - prezes Farmy Świętokrzyskiej

Coraz bardziej świadomi konsumenci

– Rozwój sprzedaży online produktów ekologicznych idzie w parze ze wzrostem świadomości konsumentów. Coraz szybciej przybywa osób, które chętnie czytają składy, patrzą na certyfikaty i sięgają po produkty bio. Cena przestaje być barierą. Wiadomo, że wyższy koszt produkcji ekologicznej podraża towar, ale klienci chcą płacić za jakość. Pandemia tylko przyspiesza ten trend. W 2020 roku sprzedaż produktów ekologicznych w Polsce wzrosła o około 30%. Natomiast w naszym sklepie internetowym w minionym roku zanotowaliśmy podwójny wzrost sprzedaży. Widzimy, że osoby, które raz zdecydowały się na zakupy żywności online i były zadowolone, wracają. Zakładamy zatem utrzymanie trendu wzrostowego – mówi Łukasz Gębka, Prezes Farmy Świętokrzyskiej.

Z danych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego wynika, że najwięcej konsumentów, bo ponad 50%, raz w miesiącu decyduje się na zakup ekologicznej żywności na targowisku lub bazarze. Na drugim miejscu są dyskonty, w których takie produkty kupuje ok. 45% zapytanych. Eksperci zakładają, że w większości przypadków są to pojedyncze produkty, ze względu na wciąż ograniczony asortyment. Sklepy specjalistyczne, takie jak np. piekarnie, raz w miesiącu są źródłem ekologicznej żywności dla ok. 42% klientów. Kolejne miejsca zajmują sklepy osiedlowe, gospodarstwa ekologiczne i zakupy prosto od rolnika oraz hipermarkety i supermarkety. Comiesięczne zamówienia żywności bio w internecie deklaruje ok. 4% konsumentów.

Wiedza o żywności ekologicznej z internetu

Do zakupów żywności bio online Polacy dopiero się przekonują, a głównym źródłem wiedzy o takich produktach jest internet – wynika z analiz SGGW. Konsumenci szukają informacji przede wszystkim na portalach poświęconych tematyce żywieniowej, stronach internetowych producentów żywności ekologicznej i stronach sklepów internetowych. Ważnych opinii dostarczają im też rodzina i znajomi oraz etykiety produktów.

– Od poszukiwania informacji o produktach ekologicznych w internecie do ich zakupu droga nie jest daleka, dlatego można to uznać za kolejny aspekt sprzyjający zakupom takiej żywności online. Dodatkowo, w sieci dużo czasu spędzają młodzi ludzie, którzy są świadomi, interesuje ich weganizm, ochrona środowiska, zrównoważona produkcja i ograniczanie śladu węglowego – mówi Łukasz Gębka, Prezes Farmy Świętokrzyskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
VISCOIN
HortiAdNet