PODosłonami.pl
Plantarium Digital Expo – medale oraz podsumowania
Targi Plantarium Digital Expo, które odbyły się 2 i 3 września 2020 r., zostały określone przez ich organizatorów jako pierwsze w 100% wirtualne wydarzenie wystawiennicze B2B w branży ogrodniczej. Zarazem uznano je za sukces ze względu na liczbę wizytujących platformę plantariumdigitalexpo oraz ich zainteresowanie proponowanym programem. Choć udział w targach był możliwy tylko w przestrzeni internetowej, nie zabrakło programu na żywo, który nadawano z tradycyjnej lokalizacji Plantarium – z Boskoop-Hazerswoude w Holandii. Przygotowano dyskusje, prezentacje, podsumowania. Jak zwykle, w centrum uwagi znalazły się nowości odmianowe, oceniane przez specjalistów. Według często powtarzanych opinii, część zmian, jakie wymusiła cyfryzacja targów Plantarium, będzie miała trwały charakter i pozostanie, gdy wydarzenie wróci „do realu”.

Podczas targów Plantarium Digital Expo, Saskia Janssen (Valkplant) odebrała dyplom i złoty medal za zgłoszoną do konkursu nowości KVBC Summer Challenge tawułę DOUBLE PLAY® DOOZIE®; z prawej Helma van der Louw - prezes KVBC, fot. PDE
Plantarium Digital Expo – na żywo i w sieci
Jak podali 10 września organizatorzy, Plantarium Digital Expo odwiedziło 8591 gości; łącznie do tego dnia zanotowano prawie 50 000 odsłon. Program na żywo 2 i 3 września (do wydarzeń tych można wracać, gdyż zostały nagrane i są udostępnione) śledziło ponad 1000 osób – 40% spoza Holandii, głównie z USA, Rosji i Chin.
Zawartość targowej platformy internetowej (na której znalazły się w pierwszym rzędzie informacje o wystawcach) cieszyła się popularnością. Szczególnie chętnie oglądane były nowości odmianowe. Odwiedzający stronę wybierali średnio 3 programy z dwunastu, jakie miały miejsce w ciągu dwóch dni, i były one w większości oglądane od początku do końca.
- Debata z targów Plantarium Digital Expo – „Green World Today”
- Prezentacja niektórych nowości roślinnych zgłoszonych do konkursowej oceny
- Dyskusja o zasadach pracy jury – przedstawicieli KVBC (holenderskiego Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego z Boskoop)
- „Okrągły stół” na temat wody
- Michael Perry („Mr. Plant Geek”) – tegoroczny ambasador Plantarium, który zdalnie, z Wielkiej Brytanii uczestniczył w targach jako uczestnik dyskusji i prelegent
Nowości odmianowe – KVBC Summer Challenge 2020
Podczas Plantarium Digital Expo, wyróżniono – zgodnie z tradycją targów z Boskoop – najwartościowsze nowości odmianowe zgłoszone do oceny, której dokonali przedstawiciele Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego z Boskoop. Wyniki głosowania jurorów – KVBC Summer Challenge – podano podczas streamingu na żywo 2 września.
Złoty medal
Tawuła (Spiraea) DOUBLE PLAY® DOOZIE®
To pierwsza sterylna, powtarzająca kwitnienie tawuła. Mieszaniec ten wyróżnia się atrakcyjnymi różowoczerwonymi kwiatostanami, które pojawiają się od czerwca do mrozów – wyjątkowo długo w przypadku tawuły. Wiosną ozdobę krzewu stanowią młode liście, które są czerwono-limonkowe (ciemnieją w trakcie sezonu i stanowią ładne tło dla intensywnie zabarwionych kwiatów). Jurorzy docenili też dobrą zdrowotność roślin i ich pokrój (prezentację w pojemniku). Krzewy osiągają wysokość 60-100 cm i polecane są m. in. do uprawy w donicach balkonowo-tarasowych.
Hodowcą odmiany DOOZIE® należącej do grupy DOUBLE PLAY® (w sumie zawiera 7 kultywarów) jest dr Tom Ranney z USA. Jest ona oferowana pod marką Proven Winners®. W Europie szkółkarski asortyment (krzewy) tej grupy marketingowej znajduje się w gestii holenderskiej firmy Valkplant (zarządzającej sprawami licencyjnymi dotyczącymi wyłącznego prawa do odmian), która zgłosiła tawułę DOUBLE PLAY® DOOZIE® do konkursu KVBC Summer Challenge 2020.
- Spiraea DOUBLE PLAY® DOOZIE® kwitnie atrakcyjnie i wyjątkowo długo
- Wczesną wiosną ma efektownie zabarwione przyrosty; fot. 1, 2 PDE
Srebrne medale
Kalina wonna (Viburnum odoratissimum) ‘Brant01’ COPPERTOP
Krzew o ozdobnych młodych przyrostach (czerwono-brązowe) i błyszczących liściach. Wiosną pokryty białymi pachnącymi kwiatami. Osiąga wysokość 1,80-2,50 m i szerokość 1,50-1,80 m. Nadaje się zarówno na słoneczne, jak i półcieniste stanowiska. Polecany m.in. na niskie żywopłoty, ale również do uprawy w pojemnikach balkonowo-tarasowych. Ma znosić mróz do -10°C (strefa 8 USDA). Hodowcą odmiany COPPERTOP jest firma PDSI (Plant Development Services Inc.) z USA. W Europie reprezentuje ją holenderska spółka Plantipp, która zarządza sprawami licencyjnymi i zgłosiła tę nowość do oceny podczas Plantarium.
Kortaderia pampasowa (Cortaderia selloana) ‘Day1’ TINY PAMPA
Odmiana trawy pampasowej o najbardziej zwartym pokroju – w czasie kwitnienia rośliny osiągają wysokość do 60 cm. Mają zakwitać już roczne (lub dwuletnie) okazy. Efektowne kremowe kwiatostany pojawiają się w lipcu, sierpniu i nieco wystają ponad kępę szarozielonych wąskich liści. Rośliny nadają się m.in. do uprawy w pojemnikach balkonowo-tarasowych, także w mieszanych kompozycjach – w połączeniu z gatunkami o intensywnie zabarwionych kwiatach. Hodowcą odmiany TINY PAMPA jest Daylight Kwekerij VOF z Boskoop, a zgłosiła ją do konkursu nowości holenderska firma Van Vliet New Plant, która zarządza prawami licencyjnymi.
Ostróżka (Delphinium) ‘Et dlp 17-11’ DELGENIUS™ BREEZIN
Niebieska odmiana wywodząca się od gatunku ostróżka wyniosła (D. elatum). Należy do grupy DELGENIUS™, która składa się z trzech kreacji (także o kwiatach barwy lawendowej oraz różowej) i wyróżnia się zwartą, mocną budową roślin o ciemnozielonych liściach, a zarazem ich szybkim wzrostem, intensywnym krzewieniem się i odpornością na choroby. Rośliny nie przewracają się podczas uprawy i transportu. Kwiatostany osiągają długość 45-60 cm. Hodowcą grupy DELGENIUS™ jest holenderska firma Handelskwekerij Exceptio B.V. Obecnie wyłączność na rozmnażanie tych ostróżek posiada przedsiębiorstwo Gootjes AllPlant BV z Holandii.
Szałwia (Salvia) ‘Bocoffla’ FEATHERS FLAMINGO
Bylina zakwitająca w 1. roku uprawy – różowa odmiana z grupy FEATHERS (druga, siostrzana kreacja ma niebieskie kwiatostany), którą charakteryzują m.in. oryginalne, wcinane liście. Nie zawiązuje nasion: kwitnie długo – od czerwca do sierpnia, a następnie jesienią. Intensywnie się krzewi, ma zwarty pokrój (rośliny dorastają do wysokości ok. 45 cm i osiągają szerokość 25 cm). Polecana na obwódki rabat, do masowych nasadzeń, a także do pojemników balkonowo-tarasowych. Hodowcą grupy FEATHERS jest Holender Kees Jan Kraan (BridgeView Gardens), a do konkursu KVBC Summer Challenge 2020 odmianę FLAMINGO zgłosiła firma-agencja licencyjna Plantipp.
- Viburnum odoratissimum Coppertop
- Cortaderia selloana TINY PAMPA
- Delphinium DELGENIUS™ BREEZIN
- Salvia nemorosa Feathers Flamingo, fot. 1-4 Plantarium Digital Expo
Brązowe medale
Budleja Davida (Buddleja davidii) ‘SMNBDL’ ROCKETSTAR® AMETHYST
Nowość z 5-odmianowej z grupy ROCKETSTAR® o kompaktowym pokroju (rośliny dorastają do wysokości ok. 80 cm), a jednocześnie dużych liściach i okazałych kwiatostanach, które stanowią ozdobę krzewów nieprzerwanie od wczesnego lata do wczesnej jesieni. U odmiany AMETHYST są barwy lilaniebieskiej. Ma być mrozoodporna (znosić temp. do -200C). Polecana m.in. do pojemników balkonowo-tarasowych. Pochodzi z asortymentu Proven Winners® i pod tą marką jest oferowana. Hodowca – Timothy D. Wood z USA. Została zgłoszona do oceny przez firmę Valkplant.
Czosnek (Allium) ‘Lavender Bubbles’
Bylina o zwartym pokroju (wysokość 30-35 cm). Tworzy okazałe kępy zwieńczone intensywnie zabarwionymi, licznymi kwiatostanami. Ma zakwitać później niż podobne, dotychczas osiągalne ozdobne odmiany trwałych czosnków. Polecana m.in. do uprawy w pojemnikach balkonowo-tarasowych. Hodowca – firma Walters Gardens z USA. Do konkursu nowości odmianę tę zgłosiła spółka Gootjes AllPlant BV.
Jeżówka (Echinacea) ‘IFECSSWP’ SUNSEEKERS WHITE PERFECTION
Nowa odmiana z dobrze już znanej grupy SunSeekers. Wyróżnia się pełnymi kwiatostanami o białych kwiatach języczkowatych. Rośliny są zgrabnej budowy. Nadają się m.in. do uprawy w pojemnikach balkonowo-tarasowych. Hodowcą odmiany SUNSEEKERS WHITE PERFECTION jest holenderskie przedsiębiorstwo Innoflora Plant Breeding B.V. Do oceny zgłosiła ją firma Gootjes AllPlant BV.
×Mangave MAD ABOUT MANGAVE®
Brązowymi medalami KVBC wyróżniło 3 odmiany mieszańca międzyrodzajowego pod nazwą Mangave (Manfreda x Agave): ‘Lavender Lady’, ‘Mission to Mars’ i ‘Pineapple Express’ (w sumie, w grupie Mad about Mangave®, którą charakteryzują interesujące kształty lub kolorystyka liści, jest ich więcej, ale do konkursu nowości targów Plantarium Digital Expo zgłoszono tylko wybrane kreacje). Są to sukulenty pozycjonowane w obrocie międzynarodowym jako byliny, choć wytrzymują tylko niewielkie mrozy (temperaturę do -5ºC). Nadają się przede wszystkim do uprawy w pojemnikach balkonowo-tarasowych. Hodowca: Walters Gardens Inc. Zgłaszający: Plantipp.
Pęcherznica kalinolistna (Physocarpus opulifolius) ‘ZLEBic5’ SWEET CHERRY TEA
Wyhodowana przez Davida Zlesaka (University of Wisconsin River Falls, USA) kompaktowa, bardzo obficie kwitnąca na różowo, drobnolistna odmiana popularnego krzewu, mająca ponadto czerwonopomarańczowe przyrosty wczesną wiosną, które następnie przybierają barwę purpurową. Późną wiosną różowoczerwone owoce stanowią dodatkową ozdobę krzewu, o ile nie jest przycinany. Krzewienie się roślin jest bardzo intensywne. W pełni lata odmiana ta powtarza kwitnienie. Do konkursu nowości została zgłoszona przez holenderską firmę Kolster BV.
Wrzos pospolity (Calluna vulgaris) ‘Fruehe Lisbeth’
Wczesna pączkowa kreacja z grupy Gardengirls® – mutant odmiany ‘Lisbeth’, ,,kwitnący” od niej o 2 tygodnie wcześniej (w połowie sierpnia). Określana jako najwcześniejsza na rynku fioletowoliliowa odmiana wrzosu. Obficie kwitnąca. Hodowca – Gardengirls Heidezuechtung GmbH (Niemcy).
- Buddleja davidii ROCKETSTAR® AMETHYST
- Allium ‘Lavender Bubbles’
- Echinacea SUNSEEKERS WHITE PERFECTION
- ×Mangave MAD ABOUT MANGAVE® ‘Lavender Lady’
- ×Mangave MAD ABOUT MANGAVE®‘ Mission to Mars’
- ×Mangave MAD ABOUT MANGAVE® ‘Pineapple Express’
- Physocarpus opulifolius SWEET CHERRY TEA
- Calluna vulgaris ‘Fruehe Lisbeth’ – odmiana z grupy Gardengirls®, fot. 1-8 Plantarium Digital Expo

Konferencje TSW 2021 Online
Jeszcze miesiąc temu organizatorzy targów TSW byli przekonani, że imprezę tę będzie można zorganizować w tradycyjnej formule. Niestety z powodu nasilenia się epidemii covid-19 i związanych z tym restrykcji nie będzie to możliwe. Wszyscy [...]