PODosłonami.pl

Cultilene2020_lipiec
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Plantpol – miejsce inspiracji i różnorodnych nowości

Tegoroczne Dni Otwarte firmy Plantpol, które odbyły się w dniach 23-25 czerwca w jej siedzibie w Oświęcimiu-Zaborzu, po raz kolejny udowodniły, że są one w naszym kraju najbardziej spektakularnym tego typu pokazem roślin balkonowo-rabatowych i cieszą się rosnącą popularnością. W ciągu dwóch pierwszych dni tej wystawy, przeznaczonych dla profesjonalistów – a więc w przeważającej mierze dla ogrodników, którzy prowadzą uprawy pod osłonami – odwiedziło ją ponad 1400 osób, w tym 120 z Ukrainy. Nie zabrakło też sporej grupy gości branżowych z Łotwy. W ostatnim dniu – w niedzielę – różnorodne, atrakcyjnie zaprezentowane rośliny przyszło podziwiać przeszło 400 hobbystów. Wszyscy goście Dni Otwartych mogli się zapoznać z licznymi nowymi odmianami, zestawami, sposobami wykorzystania roślin (także bylin i niektórych krzewów) oraz zobaczyć, co nowego dzieje się na zapleczu produkcyjnym Plantpolu.

Dni Otwarte w firmie Plantpol-Zaborze - kolekcja nowości odmianowych_2017

Dni Otwarte w firmie Plantpol-Zaborze - kolekcja nowości odmianowych, fot. A. Cecot

Pelargonie – nowe odmiany z różnych grup

Wśród nowości, które zwykle najbardziej interesują ogrodników, zwracały uwagę m.in. pelargonie. Zwłaszcza te dostępne dla polskich producentów tylko w Plantpolu (jako materiał, na który wyłączność ma międzynarodowa grupa Proven Winners, zrzeszająca 11 europejskich członków, w tym firmę z Zaborza). Do tego asortymentu należą mieszańce międzygatunkowe (interspecific) pelargonii otrzymanych we włoskiej firmie Plant Point KG des Thomas Psenner & Co w wyniku krzyżowania gatunków Pelargonium peltatum oraz P. zonale. Grupa tego hodowcy, nosząca nazwę Champion i wprowadzona na polski rynek 4 lata temu, została mocno wyeksponowana podczas Dni Otwartych 2017 jako jedna z perełek w ofercie Plantpolu, o umacniającej się pozycji. Po raz pierwszy natomiast pokazano pełnokwiatowe odmiany pelargonii bluszczolistnej (P. peltatum) Psennera – grupę Allegria (3 odmiany).

Również z przedsiębiorstwa T. Psennera, który stosunkowo niedawno dołączył do grona hodowców pelargonii, pochodziło kilka nowych odmian pelargonii rabatowej (P. zonale): ‘Conte’, ‘Giotto Improved’, ‘Rosino’ (wszystkie 3 o średniej sile wzrostu) oraz ‘Fantasia’ (silnie rosnąca). Z kolei firma o najdłuższych tradycjach hodowlanych, jeśli chodzi o pelargonie – Elsner pac Jungpflanzen z Niemiec – wprowadziła na rynek nową grupę Chocolate, cechującą się barwnymi, „czekoladowymi” liśćmi oraz, jednocześnie okazałymi, dekoracyjnymi kwiatostanami (takie zestawienie to ostatnio charakterystyczny trend na rynku pelargonii). Od tego samego hodowcy wywodzi się też nowa „zwykła” odmiana P. zonale – ‘Vasco’ – którą także pokazano w Zaborzu.

Begonie – tradycyjne, kaskadowe, pachnące…

Wciąż bardzo u nas popularną grupę Solenia (o cechach „doniczkowego” gatunku Begonia ×elatior) wzbogaciła żółto kwitnąca odmiana ‘Yellow’.

Z kolei grupę Summerwings, wywodzącą się od B. boliviensis i mającą kaskadowy pokrój oraz liczne, pojedyncze kwiaty (hitem jest ‘Dark Elegance’) uzupełniono o 2 kreacje – ‘Orange Elegance’ i ‘Vanilla Elegance’.

Całkowicie nowa w ofercie Plantpolu jest natomiast grupa Fragrant Falls  (pochodzi od B.×tuberhybrida), wyróżniająca się pachnącymi kwiatami i kaskadowym pokrojem. W Zaborzu przedstawiono 2 odmiany – ‘Cream’ i ‘Peach’.

Podkreślano również wyjątkowość i zalety już nienowej, ale jeszcze niezbyt rozpowszechnionej grupy Doble (B. semperflorens), wyhodowanej przez Wiesława Legutkę, którą ma w swoim asortymencie na wyłączność grupa Prowen Winners (a więc m.in. Plantpol). Pełnokwiatowe, mnożone wegetatywnie rośliny o średnio silnym wzroście i obfitym kwitnieniu dają spektakularny efekt na rabacie czy w pojemniku.

Bidens, czyli uczep – nowa generacja

Plantpol zwraca szczególną uwagę na odmiany z asortymentu Proven Winners (hodowli Psennera) – np. wielkokwiatową, żółtą ‘Super Star’ czy też na ‘Sweet & Spicy’ (o drobnych, ale bardzo licznych kwiatostanach w modnej kolorystyce – czerwono-żółtych).

Jako nowość prezentowano w Zaborzu Bidens ‘Golden Empire’ (hodowli Danzigera) – oryginalną odmianę o wzniesionym pokroju, która na rynku (także polskim) pojawiła się już w zeszłym roku.   

Petunia, kalibrachoa – wciąż ważne i atrakcyjne

Firma z Zaborza, która wprowadziła na polski rynek najsławniejszą rozmnażaną wegetatywnie grupę kaskadowych petunii (Surfinia™), i tym razem pokazała zalety tych roślin. Szczególną uwagę zwracała grupa Supertunia Vista, którą promowano jako roślinę nie tylko do wiszących pojemników, ale też – na rabaty.

Tegorocznymi nowościami w asortymencie petunii były w Plantpolu Supertunia ‘Dream Star’ i Surfinia ‘Lemon’.

Jeśli chodzi o kalibarachoę (Calibrachoa), największe znaczenie w ofercie tego przedsiębiorstwa ma grupa Superbells – nowością były odmiany Unique ‚Mango Punch’ i  Unique ‚Magenta’.

Ogród pokazowy i kompozycje w skrzynkach   

Zainaugurowany 2 lata temu ogród pokazowy, który założono pomiędzy obiektami produkcyjnymi jako atrakcyjne nasadzenie, a zarazem „poligon doświadczalny”, prezentował się bardzo ciekawie. Oprócz rabat z różnymi roślinami (także ziołami), pokazano na jego obrzeżach ok. 80 kompozycji w skrzynkach balkonowych. Zestawy te złożone były z 3-7 (wyjątkowo z 8) roślin – przeważnie jednorocznych, ale też bylin, a nawet krzewów (budleja, róża). Jak podkreślił prezes firmy Plantpol Jerzy Starzyński, kładzie ona obecnie duży nacisk na testowanie i promowanie takich wielogatunkowych  zestawów. Pozwalają one bowiem sprzedawać mniej popularne rośliny z grupy balkonowo-rabatowych i generować wyższe ceny za produkty z tego segmentu.

Pennisetum ‘Vertigo’ – motyw przewodni

Trawa ta (jednoroczna, ale bardzo szybko rosnąca) była mocnym punktem Dni Otwartych. Pokazano ją w pojemnikach produkcyjnych i tarasowych, na rabatach i jako obwódkę-„żywopłot”. Polecano ogrodnikom m.in. w formie półproduktu do dalszej, krótkiej uprawy. Prezes Starzyński poinformował, że Plantpol jest największym europejskim producentem „czarnej” rozplenicy ‘Vertigo’.

Byliny – na kontenerowni i wózkach duńskich

Prezes Starzyński radził też ogrodnikom zwrócić większą uwagę na byliny (wizualnie atrakcyjne produkty do zakupu pod wpływem impulsu latem prezentowano na wózkach duńskich, podkreślając zwarty pokrój roślin wybranych odmian i przeważnie ich dobre krzewienie się).

Nowością dla zwiedzających gospodarstwo w Zaborzu była kontenerownia do produkcji bylin, założona ostatnio w miejscu szkółki krzewów iglastych (którą zlikwidowano).

Wielu gości skorzystało ponadto z okazji, by zwiedzić nową szklarnię Venlo, którą podczas poprzednich Dni Otwartych w Plantpolu można było oglądać we wstępnej fazie budowy. Od sezonu 2015/2016 w tym obiekcie ukorzeniane są sadzonki pelargonii i produkowane inne materiały wyjściowe.

 

Przedstawiłam tylko wybrane nowości (i inne ciekawe rośliny) zaprezentowane podczas Dni Otwartych 2017 w Zaborzu   

Patrz też: https://www.podoslonami.pl/plantpol/

http://www.plantpol.com.pl/Dni-Otwarte-firmy-Plantpol-23742.html

 


 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ZtZ 2020
HortiAdNet