PODosłonami.pl

Hezera 2 grudzien
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Chryzantemy doniczkowe – wybrane nowe odmiany

W tym roku nie odbyły się w październiku żadne chryzantemowe dni otwarte, które w minionych kilkunastu latach (poza 2019 r.) organizowało kilku polskich producentów sadzonek chryzantem. Wprawdzie krajowe gospodarstwa o tej specjalności coraz rzadziej decydowały się ostatnio na urządzanie „otwartych” spotkań z klientami, przechodząc często na cykl dwuletni, a następnie – w większości przypadków – „zawieszając” te cenione pokazy odmian, ale wciąż pojawiały się zapowiedzi powrotu do dobrej tradycji. W 2020 r. planowała taki come back przynajmniej jedna z firm („Złocień”), która znajdowała się wcześniej w gronie chętnie odwiedzanych gospodarzy chryzantemowych dni otwartych, ale – z powodu pandemii koronawirusowej – zamiar nie mógł zostać zrealizowany. Jej właściciele podzielili się jednak z nami obserwacjami dotyczącymi nowych odmian doniczkowych, które w ciągu ostatnich dwóch sezonów zagraniczni hodowcy skierowali do nich do testów i które zamierzali zaprezentować w październiku klientom.

Chryzantemy doniczkowe i ich wybrane nowe odmiany z oferty kilku europejskich hodowców

Chryzantemy doniczkowe i ich wybrane nowe odmiany z oferty kilku europejskich hodowców, fot. Gediflora, Floritec, Royal van Zanten, Złocień

Zamiast tegorocznych dni otwartych

Specjalistyczne Gospodarstwo Ogrodnicze „Złocień” M. Andruszkiewicz, K. P. Tyszkiewicz z Krzypnicy ostatnio otworzyło „drzwi” w 2017 r., zapraszając ogrodników na pokazy odmian do swojej siedziby na północy kraju oraz do Mirosławic k. Wrocławia – na południu.   

Współwłaścicielka tego przedsiębiorstwa Maria Andruszkiewicz przyznała w 2020 r., że szczególnie w mijającym sezonie hodowcy, z którymi współpracuje, przysłali do prób niewiele nowych odmian chryzantem doniczkowych (są one domeną gospodarstwa „Złocień”) – czyli tych proponowanych  na 2021 r. W poprzednim sezonie (2019/2020) było lepiej pod względem liczby testowanych nowości, ale wśród nich znalazło się dużo kreacji drobnokwiatowych letnich, które zakwitają naturalnie pomiędzy 32. a 39. tygodniem i na naszym rynku mają mniejsze znaczenie niż odmiany jesienne – zakwitające w 40.,41. tygodniu  i dające się  łatwo, bez sterowania (i intensywnego retardowania) wyprodukować na 1 listopada.

Hortico Chryzantemy Ogrodnictwo Złocień

Chryzantemy drobnokwiatowe

Przy wybieraniu nowych drobnokwiatowych odmian do oferty zwraca się przede wszystkim uwagę na to, by: tworzyły zwarte i regularne rośliny („kule”), charakteryzowały się wyrównanym kwitnieniem oraz trwałymi kwiatostanami, dobrze utrzymującymi kolor. Spośród przetestowanych w latach 2019 i 2020 nowych odmian „Złocień” wyróżnia następujące kreacje:

  • letnie

Z oferty firmy hodowlanej Gediflora wybrano grupę Fonti (odmiany ‘White’, ‘Yellow’, ‘Pink’, ‘Dark Pink’, ‘Orange’, ‘Red’ – nowość 2020/2021), której naturalne kwitnienie przypada na okres od 32. do 34. tygodnia; rośliny tworzą zwarte kule, mają duże, dobrze wypełnione, trwałe kwiatostany.

  • jesienne (kwitnienie w 40., 41. tygodniu roku)

– Z oferty przedsiębiorstwa Royal Van Zanten po testach i obserwacjach włączono do katalogu 4 odmiany z nowej grupy Milkshake (‘Coconut’ – biała, ‘Banana’ – żółta, ‘Strawberry’ – bordowa, Papaya – złota), która zakwita w 40. tygodniu i charakteryzuje się małą siłą wzrostu oraz zgrabnym pokrojem roślin; dekoracyjne kwiatostany mają średnicę ok. 3 cm. Z asortymentu tego hodowcy w sezonie 2019/2020 dodano do katalogu firmy „Złocień” odmianę ‘Elrond White’ (również 40 T).

Jeśli chodzi o odmiany hodowli RvZ zakwitające w 41. tyg., na wyróżnienie zasłużyła grupa Superba o silnym wzroście, dużych igiełkowych kwiatostanach, z odmianami ‘White’, ‘Yellow’ i ‘Pink’.

– W przypadku Gediflory zwrócono szczególną uwagę na odmiany: ‘Penera Purple’ (zakwita w 40. tygodniu, a pozostałe wymienione w tym zdaniu kreacje – w 41. tyg.), ‘Nazimi White’, ‘Aduro Purple’, ‘Jasoda Purple’, ‘Pokai Violet’, a także ‘Pokai Red’ i ‘Sorini Red’ (dwie ostatnie to nowości na 2021 r.). Maria Andruszkiewicz zaznacza, że ostatnio wśród jej klientów wzrosło zainteresowanie czerwonymi odmianami drobnokwiatowymi.

– Spośród kreacji firmy hodowlanej Sauvé-Guittet uznanie zyskały dwie odmiany zakwitające w 41. tyg.: ‘Delphia’ (fioletowa, igiełkowa) i ‘Fanfan Loght’ (o pojedynczych biało-różowych kwiatostanach).

– Ofertę gospodarstwa „Złocień” wzbogaciła też pełnokwiatowa odmiana ‘Urbi Blanc’ (41 T) o białych dekoracyjnych koszyczkach – z firmy Bernard (po zakończeniu w 2020 r. działalności firmy Szaj, która miała w naszym kraju wyłączność na rozmnażanie odmian tego francuskiego hodowcy, udzielił on licencji niewyłącznej czterem innym polskim zakładom produkującym sadzonki chryzantem).

  • późnojesienne

– W obrębie doboru firmy Royal Van Zanten zwróciły uwagę grupy Blomski, z odmianami ‘White’ i ‘Yellow’ – o dużych, dobrze wypełnionych kwiatostanach, a także Sorrento (również wybrano podstawowe odmiany, białą i żółtą, czyli  ‘White’ i ‘Yellow’) oraz odmiana ‘Alaska’ – u wszystkich termin naturalnego kwitnienia przypada na tydzień 41,5.

Odmiany o kwiatostanach średniej wielkości („średniokwiatowe”)

W tym segmencie (odmiany doniczkowych chryzantem najbardziej przydatne do masowej, stosunkowo krótkiej produkcji, choć zwykle wymagającej parokrotnego retardowania roślin) kryteriami doboru odmian do asortymentu gospodarstwa „Złocień” są: mała lub średnia siła wzrostu roślin, obfite ulistnienie, sztywność pędów, barwa i dobra trwałość kwiatostanów. Rekomendowane są następujące nowsze i najnowsze kreacje:

– Z asortymentu firmy hodowlanej Armada w katalogu (już rok temu) znalazły się odmiany o pojedynczych dwukolorowych kwiatostanach – Monteiro (różowo-biała, 7-tygodniowa) i Sordi (czerwono-żółta, o 7,5-tygodniowej reakcji fotoperiodycznej).

– W przypadku przedsiębiorstwa Floritec wybrano następujące kreacje – w większości  pełnokwiatowe, o dekoracyjnych kwiatostanach: ‘Cataya’ (dobrze wypełnione złote koszyczki z ciemniejszym środkiem), ‘Dolorita’ (ciemnoróżowa), ‘Da Vinci Orange’ (złota), ‘Berlise’ (biała o pojedynczych koszyczkach) – wszystkie 7-tygodniowe, a także ‘Dynamic’ (jasnoróżowa), ‘Serene White’ i ‘Serene Yellow’ oraz Mixed Dream Pink (o zwartej budowie roślin i dużych pojedynczych, fioletowo-białych kwiatostanach, których kolor jest bardzo trwały) – 7,5-tygodniowe.

– Spośród nowszych odmian firmy Royal van Zanten wyróżniono oryginalne kreacje, takie jak: ‘Hermosa White’ i ‘Hermosa Yellow’ (igiełkowe, o 6,5-tygodniowej reakcji fotoperiodycznej), ‘Nova Green’ (o żółto-zielonych dekoracyjnych koszyczkach, 7-tygodniowa), ‘Belmond’ (o dużych, białych koszyczkach z seledynowym środkiem), ‘Curuba White’ i ‘Curuba Yellow’ (obie o anemonowych kwiatostanach z zielonym środkiem) – 7,5-tygodniowe.

Wielkokwiatowe

– Z nowszej oferty przedsiębiorstwa Sauvé-Guittet wybrano odmiany: ‘Ismara Blanc’ (białokremowa, o okazałych kulistych kwiatostanach, sztywnych szypułach, dużych liściach) i ‘Roi Johnny’ (czerwono-złoty, tworzący ładne, mocno zbudowane rośliny o dużych ciemnozielonych liściach i trwałych kulistych kwiatostanach), a także ‘Edenblue’ (fioletowa) i ‘Neisan’ (złoto-czerwona) – wszystkie 9-tygodniowe.

– Z doboru firmy Royal Van Zanten dołączyła żółta igiełkowa odmiana ‘Fireworks Yellow’, która odznacza się 8-tygodniową reakcją fotoperiodyczną.

– Od 2021 r. „Złocień” oferować będzie 12 znanych odmian hodowli firmy Bernard, na czele z najpopularniejszymi z grupy Komodo.

Fireworks Yellow – doniczkowa odmiana wielkokwiatowa, fot. Royal van Zanten

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Migawka z Targów Gardenia 2021, fot. A. Cecot

Gardenia 2021: wybrane środki produkcji w uprawach pod osłonami

Targi Gardenia 2021 w Poznaniu, które odbyły się miesiąc temu, okazały się wydarzeniem branżowym niejako zamykającym okres dużych stacjonarnych imprez wystawienniczych lub konferencyjnych organizowanych bez szczególnych ograniczeń. Tym chętniej uczestnicy tegorocznej Gardenii wracają do listopadowych [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
HortiAdNet