Dalszy rozwój firmy Florensis: nowe miejsce produkcji sadzonek i nowy program hodowlany

PODosłonami.pl

GRODAN_2
ENZA_3

Dalszy rozwój firmy Florensis: nowe miejsce produkcji sadzonek i nowy program hodowlany

W ostatnim dniu czerwca br. firma Florensis przejęła przedsiębiorstwo Desa Plants PLC z miejscowości Ejersa (Etiopia) od belgijskiego producenta ukorzenionych sadzonek roślin ozdobnych, spółki Decock Plants, która w Afryce prowadziła swoje mateczniki. Również 30 VI firmy Florensis oraz Ball Horticultural Company, które tworzą joint venture, nabyły od francuskiego przedsiębiortswa D.H.M. Innovation (DHMI) program hodowlany dotyczący mandewili/dipladenii Diamantina®, z oryginalną odmianą Opal ‘Citrine’ o żółtych kwiatach.

Czytaj dalej...
Firmy Florensis oraz Ball Horticultural Company nabyły od francuskiego przedsiębiorstwa D.H.M. Innovation (DHMI) by Lannes program hodowlany dotyczący mandewili/dipladenii Diamantina®, z oryginalną odmianą Opal ‘Citrine’, fot. DHMI

Firmy Florensis oraz Ball Horticultural Company nabyły od francuskiego przedsiębiorstwa D.H.M. Innovation (DHMI) by Lannes program hodowlany dotyczący mandewili/dipladenii Diamantina®, z oryginalną odmianą Opal ‘Citrine’, fot. DHMI

Przybędą mateczniki w Afryce, zwiększy się potencjał produkcji sadzonek

Dyrektor generalny firmy Florensis, Leo Hoogendoorn wyraził zadowolenie z przejęcia upraw matecznych Desa Plants, z których pozyskiwane są nieukorzenione sadzonki, przesyłane następnie do Europy. – To zwiększa nasze zdolności produkcyjne, a tym samym wzmacnia pozycję firmy Florensis w wielu grupach upraw – powiedział. Pod auspicjami firmy Florensis Abyssinia, również mającej siedzibę w Ejersa, kontynuowana będzie obecna produkcja nieukorzenionych sadzonek, którą wcześniej prowadziła Desa Plants.

Desa Plants PLC została założona w 2008 roku przez Ludo Decocka i produkuje nieukorzenione sadzonki różnych roślin, głównie balkonowo-rabatowych, w tym dipladenii/mandewili. Gospodarstwo to dysponowało początkowo 4 hektarami obiektów pod osłonami, a obecnie powierzchnia ta wynosi 14 ha. Z kolei w belgijskich szklarniach przedsiębiorstwa Decock Plants BVBA (w miejscowości Comines), które istnieje od 30 lat, ukorzeniano ostatnio około 50 milionów sadzonek rocznie.

Jak informuje Florensis (który ma siedzibę w Holandii), wszystkie obecne zamówienia dotyczące zarówno nieukorzenionych, jak i ukorzenionych sadzonek, złożone w firmie Decock Plants bvba będą przez nią realizowane do 30 września 2021 r. Z dniem 1 października Florensis przejmie natomiast produkcję i dystrybucję materiałów wyjściowych z dotychczasowej oferty firmy Decock.

Florensis & Ball Horticultural Company z mandewilą/dipladenią Diamantina®   

À propos przejęcia programu hodowlanego Diamantina® od DHMI, Leo Hoogendoorn, dyrektor generalny przedsiębiorstwa Florensis podkreślił, że ta mandewila (dipladenia) to ważny produkt na rynku, lubiany przez konsumentów, dający dużą szansę na dalszy rozwój firmom Florensis i Ball Horticultural Company. Z drugiej strony, duży potencjał produkcyjny i dystrybucyjny obu firm doprowadzi do szerszego dostępu klientów do cennych odmian z grupy Diamantina®. Hoogendoorn zapowiedział, że hodowla grupy Diamantina® będzie kontynuowana przez te firmy we współpracy z DHMI, a testowanie nowych kreacji ma się odbywać na całym świecie.

Mike Klopmeyer, prezes Ball FloraPlant dodał, że koncern Ball Horticultural Company (do którego należy BFP) już w ciągu ostatnich kilku lat oferował odmiany hodowli DHMI i jest usatysfakcjonowany możliwością dalszego rozwoju tej wartościowej puli genetycznej oraz wprowadzania mandewili (dipladenii) Diamantina® do asortymentu przedsiębiorstw produkcyjnych i dystrybucyjnych Balla na całym świecie. Ball Horticultural Company to firma z centralą w Chicago (USA), której początki sięgają 1905 r., dziś mająca oddziały lub partnerskie jednostki aż w 20 krajach na sześciu kontynentach.

D.H.M. Innovation (DHMI) jest częścią firmy Lannes Group, która ma siedzibę w miejscowości Malause w płd.-zach. Francji. Prowadzi działalność hodowlaną od 1985 r. Dotyczy ona, oprócz dipladenii / mandewili, także lagerstremii (Lagerstroemia) i ketmii (Hibiscus) – z grupy RIO CLARA™. W ostatnich latach pod marką Diamantina® wprowadzono na rynek przełomowe kreacje, w tym pierwszą dipladenię/mandewilę o intensywnie żółtych kwiatach: odmiana Opal ‘Citrine’ została wyróżniona nagrodą za innowację podczas targów IPM Essen 2011 jako pierwsza tego typu kreacja na rynku. Hodowca zapewnia, że nowa wersja 2.0 tej odmiany jest znakomitą propozycją zarówno dla producentów, jak i konsumentów. Niedawno wprowadzono do tego asortymentu intensywnie różową odmianę Tourmaline Fuchsia, która również jest uważana za nietuzinkowy dodatek do bogatej grupy Diamantina®, która obejmuje kreacje zwarte (Compact) oraz o większym wigorze, pnące (Climbing).

Jako partner obecnych właścicieli grupy Diamantina®, Lannes będzie nadal zaangażowany nie tylko w hodowlę, ale także w tworzenie koncepcji marketingowych dotyczących sprzedaży tych mandewili.

Postępy w ostatnich latach

Florensis, firma rodzinna działająca na międzynarodowym rynku roślin ozdobnych zajmuje się hodowlą oraz produkcją i dystrybucją materiałów wyjściowych. Ma oddziały w Holandii, a także w Niemczech, Portugalii, Kenii i Etiopii. Zatrudnia ponad 2000 pracowników. Oferuje asortyment 4000 gatunków i odmian roślin ośmiu tysiącom profesjonalnych ogrodników w 50 krajach.

W ostatnich latach intensywnie się rozwija, zwiększając swój potencjał, czego dowodem są m.in. opisane powyżej przejęcia. Dużym krokiem naprzód było niedawne uruchomienie nowego obiektu produkcyjnego w Dinteloord, który od końca 2019 r. stanowi drugi – obok centrali firmy Florensis w Hendrik-Ido-Ambacht – oddział tego przedsiębiorstwa w Holandii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Fresh Market 2022 był miejscem promocji m.in. nowych odmian chryzantem, a także próbą zintensyfikowania dostaw holenderskich produktów kwiaciarskich na polski rynek detaliczny (fot. Royal Van Zanten)

Rozwojowy polski rynek roślin ozdobnych?

Wydarzenie Fresh Market B2B Meeting & Trade Show, które odbyło się 22 września w Ożarowie Mazowieckim, po raz pierwszy miało tak wielu przedstawicieli branży kwiaciarskiej. Związane to było przede wszystkim z misją handlową przedstawicieli holenderskiego [...]

Florensis_Dianthus
HortiAdNet