PODosłonami.pl

Seminis Britanos 2

Evanthia – nowy etap, nowe produkty oraz odmiany

W marcu br. firma Evanthia zamanifestowała nowy etap swojej działalności, odświeżając logotyp i stronę internetową, a także informując o strategicznej współpracy z nowymi partnerami, czego efektem jest wzbogacanie oferty. To holenderskie przedsiębiorstwo, które pod obecną nazwą istnieje od 2013 roku, zajmuje się hodowlą roślin ozdobnych rozmnażanych z nasion oraz zaopatruje klientów w materiały wyjściowe do dalszej produkcji. Znane jest m.in. z różnorodnej oferty słoneczników – zarówno do uprawy na kwiaty cięte, jak i w doniczkach. Inne kluczowe produkty, które mają istotne znaczenie m.in. na polskim rynku, to celozje i ozdobne kapusty.

Czytaj dalej...
Firma Evanthia znana jest m.in. z hodowli słoneczników - na 1. planie Helianthus annuus Sunsation® Yellow, fot. Evantia

Firma Evanthia znana jest m.in. z hodowli słoneczników - na zdjęciu Helianthus annuus Sunsation® Yellow, fot. Evantia

20 + 8 (lat)

Evanthia istnieje 8 lat. Jej historia sięga jednak roku 1993, kiedy to Nico Grootendorst założył firmę Combifleur, której specjalizacją były rośliny ozdobne do uprawy na kwiat cięty, rozmnażane z nasion – produkcja i sprzedaż rozsad, a następnie także hodowla nowych odmian. W 2008 r. Combifleur połączył się z przedsiębiorstwem Combiplant (rozsady warzyw), tworząc – do 2013 r. – spółkę Combinations.

Obecnie firma Evanthia kontynuuje wcześniejszą działalność, poszerza ofertę o kolejne gatunki i odmiany do uprawy na kwiaty cięte, a także o rośliny doniczkowe, w tym tropikalne, oraz o balkonowo-rabatowe. Zajmuje się też przedsiewnym traktowaniem nasion.

Horti Expert

Ostatnio rozwija współpracę, włączając do asortymentu odmiany, które w Europie oferuje na zasadach wyłączności. Jako dobre przykłady rezultatów takiego ścisłego, strategicznego partnerstwa, przedsiębiorstwo to wymienia np. grupy Solano™ słonecznika czy Turbo celozji, ozdobną kapustę Black Leaf i Elegance, a ponadto filodendron Shangri-La (oferowany w dziale „rośliny tropikalne”).

W sumie, jak informuje Evanthia, ma w swoim portfolio ponad 12 000 odmian roślin ozdobnych, a  rocznie wysiewane jest na całym świecie przeszło 2 mld nasion z asortymentu tej firmy, która posiada klientów w ok. 100 krajach.

Znaki firmowe – produkty rozpoznawalne na całym świecie

Za swoje największe osiągnięcia hodowlane Evanthia uznaje m.in. grupy odmian: Sunsation® słonecznika (Helianthus) – do uprawy w doniczkach, Act i Reprise celozji (Celosia) – do uprawy na kwiaty cięte, Empire kapusty (Brassica) – na „kwiaty” cięte.

Słoneczniki  

Sunsation®

Grupa heterozyjnych karłowych odmian słonecznika do uprawy w doniczkach 9-21-centymetrowych, która trwa 10-11 tygodni (licząc od siewu nasion). Kwitnienie roślin jest długotrwałe dzięki temu, że kwiatostany nie wytwarzają pyłku; ponadto są okazałe. W grupie Sunsation® dostępne są 4 odmiany: Lemon, Yellow i Yellow Spirit oraz Flame (dwukolorowa).

Solano™

Grupa heterozyjnych odmian słonecznika do uprawy na kwiaty cięte, charakteryzująca się dobrze wypełnionymi, bezpyłkowymi kwiatostanami i mocnymi pędami o długości 100-180 cm, nadająca się do wczesnej uprawy na zewnątrz (wysiew nasion od wczesnej wiosny do połowy lata, okres uprawy krótki – od 8 do 11 tygodni). Trwałość kwiatów ciętych, które można zbierać od wczesnego lata do późnej jesieni, jest dobra.

Gold 44 – odmiana o żółtych kwiatostanach z zielonym centrum; wytwarza 2 lub 3 okółki ostro zakończonych kwiatów języczkowatych.

Deep Orange – odmiana o 2 lub 3 okółkach intensywnie pomarańczowych, ostro zakończonych kwiatów języczkowatych i ciemnobrązowych (prawie czarnych) rurkowatych, które tworzą kontrastujący środek kwiatostanu.

Orange Early – najnowszy dodatek do grupy Solano™, wyrównana odmiana o 2, 3 okółkach zachodzących na siebie pomarańczowych, owalnych kwiatów języczkowatych oraz o ciemnych kwiatach rurkowatych. Najlepiej sprawdza się w uprawie rozpoczynanej w warunkach krótkiego dnia, kwitnienie jest średnio o 7-10 dni wcześniejsze niż u innych odmian z gr. Solano™.

Orange Nr.12 – średnio wczesna odmiana o 2 okółkach zachodzących na siebie, spiczasto zakończonych, jasnopomarańczowych kwiatów języczkowatych i prawie czarnym środku kwiatostanu.

Orange Nr.14 – średnio wczesna, bardzo wyrównana odmiana o 2 lub 3 okółkach intensywnie pomarańczowych, owalnych kwiatów języczkowatych i prawie czarnym środku.

Ozdobna kapusta

Evanthia oferuje 30 odmian, w tym 18 z grupy Empire F1, własnej hodowli. Ta grupa (,,seria”) odznacza się atrakcyjnie uformowanymi (owalne, wcinane bądź ząbkowane) i ciekawie zabarwionymi liśćmi, które są mocnej budowy, osadzone na łodygach długości co najmniej 80 cm. Ponadto rośliny są stosunkowo odporne na choroby i mają mniej intensywny ,,kapustowaty” zapach. Wysiew nasion na zewnątrz wiosną lub latem pod osłonami; okres uprawy – od 14 do 16 tygodni. Dobra trwałość pędów po ścięciu. Nowościami w grupie Empire są odmiany Fedora (owalne zielone liście tworzące zwartą główkę, przebarwiają się pod koniec uprawy na ciemnozielono-biało) oraz Zaneta (faliste szaroróżowe liście, zwarta i smukła budowa pędu).

Inną nowością w tegorocznej ofercie jest odmiana Black Angel, która cechuje się oryginalnymi, bardzo ciemnymi, purpurowoczarnymi liśćmi i nadaje się do uprawy z kreacjami z grupy Empire.

Celozja srebrzysta

Wśród tegorocznych nowości znajduje się grzebieniasta odmiana Diva (miedzianoczerwona) z grupy Act, którą wyróżniają między innymi: wczesność (długość uprawy rozpoczynanej wczesną wiosną pod osłonami wynosi 8-13 tygodni), wyrównanie, tolerancja na patogeny z rodzajów Botrytis i Fusarium. Asortyment celozji grzebieniastych (cristata) obejmuje w sumie 7 grup odmian, a także pojedyncze kreacje – łącznie prawie 50 pozycji. Z kolei formy pierzaste (plumosa) to 17 pozycji w ofercie tej firmy.

Kategoria: rośliny balkonowo-rabatowe

Wprawdzie odwołano FlowerTrials® 2021, ale firmy hodowlane, które zamierzały wziąć udział w tych międzynarodowych dniach otwartych, prezentują swoje osiągnięcia online.

Evanthia w gronie swoich trzech najważniejszych produktów w tej kategorii wymienia w br., oprócz słonecznika Sunsation® (nr 1), rozwar wielkokwiatowy (Platycodon grandiflorus) Corsa – grupę 3 zwartych odmian oraz lawendę wąskolistną (Lavandula angustifolia) Cleo-Patio®.

 

Źródło: informacje firmy Evanthia

Oprac. AC

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Florensis_Dianthus
BIOCONT
Syngenta Poinsettia_33
HortiAdNet