IPM Essen 2020 – z polskimi akcentami; relacja z najważniejszych targów w branży roślin ozdobnych

PODosłonami.pl

Cultilene
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

IPM Essen 2020 – z polskimi akcentami

Już po raz 38., pod koniec stycznia odbyły się międzynarodowe targi IPM Essen w Niemczech, uznawane za najważniejszą tego typu imprezę w branży roślin ozdobnych, dające przegląd wszystkich jej sektorów – od techniki, poprzez hodowlę i produkcję roślin z poszczególnych działów ogrodnictwa, po akcesoria „detaliczne” i florystykę. Organizatorzy wydarzenia – Messe Essen GmbH – podsumowując tegoroczną jego edycję, podkreślali dużą frekwencję zwiedzających, których zjawiło się ponad 54 000, i liczbę krajów reprezentowanych przez przybyszów (przeszło 100) oraz wystawców. Tych ostatnich było 1538 z 46 państw, w tym Polski, której obecność dało się w tym roku łatwo zauważyć podczas czterodniowych targów. Wszyscy uczestnicy mogli docenić korzyści, jakie dała paruletnia, zakończona niedawno modernizacja kompleksu wystawienniczego, który burmistrz Essen Thomas Kufen określił podczas otwarcia IPM 2020 jako obecnie „najnowocześniejszy obiekt targowy w Niemczech”.

Targi IPM Essen, jak zwykle otworzyły wiosenny sezon w międzynarodowej branży roślin ozdobnych

Targi IPM Essen, jak zwykle otworzyły wiosenny sezon w międzynarodowej branży roślin ozdobnych, fot. A. Cecot

„Biało-czerwone stoisko” i spotkanie biznesowe

Polska znalazła się w gronie dwudziestu krajów, które miały narodowe stoiska na targach IPM Essen. Tradycyjnie to „biało-czerwone” zorganizowane zostało przez Związek Szkółkarzy Polskich i Agencję Promocji Zieleni.

Warto podkreślić, że „narodowe”, zbiorowe ekspozycje są wysoko notowane przez organizatorów IPM Essen i obserwatorów, zyskują szczególną uwagę, a co za tym idzie – promocję w informacjach medialnych przekazywanych opinii publicznej przez biuro prasowe Messe Essen. Są dumą tej instytucji, co potwierdziła oficer prasowa targów IPM, Luise Halfmann. Dodała, że w 2020 r. liczba stoisk narodowych jest największa w historii imprezy.

Tegoroczna obecność polskich wystawców prezentujących ofertę pod auspicjami ZSzP i APZ otrzymała pomoc finansową i organizacyjną ze strony Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR). Dzięki tym dodatkowym środkom polskie stoisko narodowe zostało wyraźniej oznakowane; w 2. dniu targów – 29 stycznia odbyło się tam międzynarodowe spotkanie networkingowe, poprzedzone konferencją prasową, która promowała rośliny szkółkarskie rodzimej produkcji oraz wystawę „Zieleń to Życie”/Flower Expo Poland. Wieczór biznesowy urozmaiciły regionalne przekąski przywiezione z kraju oraz muzyka na żywo. Wśród gości był Konsul generalny RP w Kolonii Jakub Wawrzyniak, któremu towarzyszyła wicekonsul ds. ekonomicznych, dyplomacji publicznej i kulturalnej Anita Mikołajczak.

Bywalcy i debiutanci na IPM Essen

W sumie z naszego kraju przyjechało 19 wystawców, którzy rozlokowani byli w siedmiu z dziewięciu pawilonów Messe Essen. Większość stanowili bywalcy, wśród których wyróżniało się Gospodarstwo Szkółkarskie Ciepłucha. Jak przypomnieli współwłaściciele Jan Ciepłucha i Anna Ciepłucha-Kowalska, w 2020 r. ich firma – prezentująca głównie różaneczniki oraz borówkę wysoką – wzięła udział w targach IPM już po raz 23.

Wśród wystawców, którzy regularnie uczestniczą w tej imprezie, było też parę polskich firm produkujących doniczki i pojemniki, m.in. MZ Forma. Pokazała ona 8 nowych produktów, w tym szare doniczki z recyklingu, otrzymane w 100% z odpadów pokonsumenckich PCR (i nadające się do ponownego przetworzenia, czyli wprowadzenia w odpadowy obieg zamknięty).

Zadomowiła się już na IPM także Vitroflora, która promuje w Essen byliny (materiały wyjściowe do dalszej produkcji tych roślin oraz odmiany, m.in. bogaty asortyment żurawek). Tym razem miała również ważny news dla międzynarodowej publiczności – zwiększenie swojego potencjału ofertowego i produkcyjnego po zakupieniu 100% udziałów holenderskiej spółki Gebr. Alkemade (czyt. https://www.podoslonami.pl/vitroflora-zwieksza-swoj-bylinowy-potencjal/).

Utrwalało swoją obecność w gronie dostawców doniczkowych storczyków gospodarstwo JMP Flowers, które po raz 4. było wystawcą IPM Essen.

W tym roku debiutowało natomiast w Essen przedsiębiorstwo Agro-Sur, które swój udział w prestiżowych targach IPM potraktowało jako zamanifestowanie obecności w międzynarodowym gronie dostawców urządzeń oraz wykonawców obiektów tunelowych, szklarniowych oraz tych przeznaczonych do handlu ogrodniczego, a także jako krok do zdobywania nowych klientów, głównie na Zachodzie.

Również po raz pierwszy na IPM Essen pojawiła się jako wystawca polska firma Eurosleeve z rożkowymi opakowaniami na kwiaty cięte, zioła, warzywa.

Przedstawiciele firm zagranicznych

Naszych rodaków nie zabrakło na wielu innych stoiskach IPM Essen – jako reprezentantów przedsiębiorstw, które są obecne i dobrze znane w Polsce. Tak było np. w przypadku paru firm hodowlano-nasiennych.

Florensis reprezentowali Tomasz Burda (awansował na europejskiego dyrektora ds. sprzedaży w tej firmie, która ma centralę w Holandii) oraz Mariusz Federowicz, obecnie szef oddziału Florensis Polska, a zarazem menadżer ds. sprzedaży w Europie Środkowo-Wschodniej. Na tej ekspozycji zwracała uwagę m.in. bogata kolekcja odmian osteospermum, pogrupowanych tak, by sprostać potrzebom różnych ogrodników, którzy prowadzą produkcję w różnych terminach.

Z kolei na ekspozycji przedsiębiorstwa Syngenta Flowers można było spotkać Ewę Langer, szefową jej polskiego oddziału oraz Bartłomieja Pierzchalskiego, koordynatora ds. produktu na Europę Centralną. Firma ta szczególnie promowała w tym roku mandewile – własnej hodowli odmiany z grupy Rio, w tym ‘White’ – o czysto białych kwiatach.

Beniamin Pudełko reprezentujący w Polsce przedsiębiorstwo Selecta one® zwracał m.in. uwagę na zastępowanie tanich roślin sezonowych, wymagających dużych nakładów robocizny (jak np. bratki, popularne gatunki rabatowe) rozmnażanymi wegetatywnie odmianami roślin balkonowo-rabatowych i bylin. Polecał mieszane zestawy bylin, również jako alternatywę dla doniczkowych wrzosów pączkowych.

Jerzy Starzyński, dyrektor firmy Plantpol, która jest członkiem międzynarodowej grupy marketingowej Proven Winners, pieczętował podczas IPM sukces, jakim było podpisanie przez PW Europe kontraktu z amerykańską firmą Caladium Classics (także członka PW) dotyczącego promocji, produkcji i sprzedaży kaladium na naszym kontynencie (daje to możliwość wprowadzenia na rynek polski 10 atrakcyjnych barwnolistnych odmian kaladium z grupy Heart to Heart™), które włączane są do asortymentu balkonowo-rabatowego.

Krzysztof Banaś reprezentujący przedsiębiorstwo Modiform znowu wskazywał trendy proekologiczne w produkcji doniczek tej firmy, która w Essen położyła silny akcent na doniczki wytwarzane z materiałów z odzysku, a następnie w pełni biodegradowalne.

Podobne idee przyświecały firmie Pöppelmann, która zaprezentowała doniczki z serii TEKU® wykonane z różnych materiałów pochodzących z recyklingu, na co zwracał uwagę jej przedstawiciel Gabriel Staniecki.

Andrzej Fabisiak prezentował na stoisku Otte Metallbau prototyp urządzenia Emma 2.0, które za pomocą pilota pozwala jednej osobie bez wysiłku sterować pracą szklarniowych stołów mobilnych

Przemo Wrześniewski, który reprezentował firmę Javo, informował o rosnącym zainteresowaniu polskich ogrodników (produkujących rośliny ozdobne w doniczkach) stołami buforowymi, usprawniającymi logistykę w gospodarstwie. Skojarzone z wózkami widelcowymi pozwalają zastąpić pracę ręczną 5 osób, jak podał P. Wrześniewski.

Grzegorz Peszko z firmy Haifa jako nowość polecał ogrodnikom prowadzącym uprawy pod osłonami produkt pod nazwą Haifa GrowClean™ – pozbawiony sodu, rozpuszczalny w wodzie nawóz polifosforanowy, zarazem mający właściwości czyszczące (instalacje).

Inne polskie akcenty o zasięgu międzynarodowym

Ważnych polskich akcentów nie zabrakło w innym prestiżowym, licznie odwiedzanym dziale targów IPM Essen – poświęconym florystyce i pokazom bukieciarskim. Znalazł się tam mianowicie kącik informacyjny dotyczący Europejskich Mistrzostw Florystycznych 2020, które odbędą się 5-7 czerwca w Katowicach. Promowali to wydarzenie przedstawiciele Stowarzyszenia Florystów Polskich.

Europejskich Mistrzostw Florystycznych 2020, które odbędą się w Katowicach (promowali je przedstawiciele Stowarzyszenia Florystów Polskich: Zbigniew Dziwulski, Lena Stryjska, Tomasz Max Kuczyński, Katarzyna Rduch

Europejskie Mistrzostwa Florystyczne 2020, które odbędą się w Katowicach, promowali przedstawiciele Stowarzyszenia Florystów Polskich: Zbigniew Dziwulski, Lena Stryjska, Tomasz Max Kuczyński, Katarzyna Rduch (fot. A. Cecot)

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Siewki pomidorów we wczesnej fazie wzrostu

Lato – produkcja rozsady pomidorów do upraw doświetlanych

W Europie Zachodniej w ostatnich latach mocno rozwinęły się uprawy pomidorów doświetlanych. W Holandii na ponad 60% ogólnej powierzchni szklarni zimą prowadzone są uprawy doświetlane. Przy powiększaniu skali produkcji doświetlanej terminy uprawy i sadzenia [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
VISCOIN
Syngenta pelargonia
HortiAdNet