Holenderskie ogrody Keukenhof – po raz drugi wirtualnie

PODosłonami.pl

De Ruiter baner 2
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Holenderskie ogrody Keukenhof – po raz drugi wirtualnie

Ogrody Keukenhof – uznawane za wizytówkę holenderskiego kwiaciarstwa, a zwłaszcza branży ozdobnych roślin cebulowych – otwarto wirtualnie w poprzednią sobotę, 20 marca. W związku z pandemią, to sławne miejsce znowu – podobnie jak w 2020 roku – dostępne jest tylko online. Dyrekcja Wystawy Keukenhof ma jednak nadzieję, że koronawirusowe obostrzenia w Holandii zmienią się w ciągu nadchodzących tygodni, tak by publiczność mogła do 9 maja bezpośrednio obejrzeć znajdujące się na otwartej przestrzeni spektakularne rabatowe kompozycje z tulipanów, narcyzów, hiacyntów i wielu innych gatunków roślin.

Ogrody Keukenhof są na razie dostępne tylko wirtualnie (tu: migawka z 2019 r.), fot. Keukenhof / Laurens Lindhout

Ogrody Keukenhof są na razie dostępne tylko wirtualnie (tu: migawka z 2019 r.), fot. Keukenhof / Laurens Lindhout

Keukenhof zamknięty wbrew przewidywaniom

Po „lockdownowej” wiośnie 2020 r. – kiedy w ciągu całego 8-tygodniowego okresu przewidzianego na otwarcie ogrodów Keukenhof  (od 26 marca do 17 maja ub. r.) osiągalne one były wyłącznie za pośrednictwem internetowych łączy – szykowano się na wyjątkowy sezon 2021 i prawdziwy „nowy start” w marcu br.

Jesienią 2020 r., jak zwykle posadzono na terenie 32-hektarowego parku Keukenhof  7 milionów cebul kwiatowych. Spodziewano się powrotu zwiedzających, których zapewne nie brakowałoby podczas tegorocznej, 72. już edycji tej niepowtarzalnej wystawy.

W 2021 roku założono, że przybyszów będzie około 50% w stosunku do frekwencji z 2019 r., kiedy to w Keukenhof zjawiło się ponad 1,5 mln ludzi z całego świata – 80% stanowili goście z zagranicy. Pokazy  zredukowano tylko do tych na świeżym powietrzu (natomiast zrezygnowano z otwarcia pawilonów z kolekcjami odmian roślin cebulowych, prezentacjami kwiatów ciętych itp.) – ograniczone grono odwiedzających miało się przemieszczać po parku w bezpieczny i kontrolowany sposób. Wprowadzono bowiem limity dzienne, przedziały czasowe, zakup biletów wyłącznie online w przedsprzedaży itd.

Jednak 10 marca okazało się, że pomimo wyżej wymienionych reżimów nie ma pozwolenia na „realne” otwarcie Keukenhofu dla publiczności w dniu 20 marca. Dyrektor Wystawy Keukenof Bart Siemerink stwierdził, że taka decyzja władz publicznych to ogromne rozczarowanie dla wszystkich zaangażowanych w przygotowanie tegorocznych ogrodów i innych prezentacji. – W zeszłym roku zostaliśmy zaskoczeni przez Covid-19 i z przyczyn obiektywnych nie mogliśmy otworzyć ogrodów, ale w br. byliśmy gotowi na działanie w specyficznych warunkach, z zapewnieniem gościom bezpieczeństwa. Trudno zrozumieć, że ludzie mogą spacerować po każdym parku w Holandii, z wyjątkiem Keukenhofu – dodał. Podkreślił, że ten park ma wielkość 50 boisk piłkarskich i ścieżki o długości aż 15 km.

W informacji zamieszczonej w czasopiśmie Floribusiness 2/2021 B. Siemerink podał, że straty, jakie Wystawa Keukenhof poniesie w bieżącym roku, ocenia na 5-10 mln €. Zapewnił jednocześnie, że gdy tylko będzie możliwe otwarcie ogrodów „w realu”, natychmiast to nastąpi, choć czasu nie zostało zbyt  wiele (zaplanowana data zamknięcia ogrodów, które eksponowane są tylko w okresie kwitnienia wiosennych roślin cebulowych, to 9 maja).

Tymczasem kwitnący park można oglądać w Internecie – dzięki filmikom wideo, które udostępniają organizatorzy Wystawy Keukenhof. Kolejne produkcje mają się pojawiać co 2 tygodnie.

Wizytówka holenderskiego kwiaciarstwa

Keukenof w okresie kwitnienia roślin cebulowych, wśród których dominują tulipany, określany jest jako „najpiękniejszy wiosenny ogród na świecie”.

Jego historia sięga XV wieku, ale park, na którego terenie prezentowane są rabaty z roślin cebulowych, zaprojektowano w obecnym kształcie w 2. połowie XIX w.  W 1949 r. grupa holenderskich producentów i eksporterów cebul kwiatowych zaproponowała, by ten ładny obiekt, położony koło Lisse wykorzystać do promocji rodzimej branży i wiosną prezentować w nim własne produkty w pełnej krasie (czyli kwitnące) – dla szerokiej publiczności.

W 2019 r. świętowano 70. rocznicę powołania Wystawy Keukenhof. Jej otwarcie w marcu dwa lata temu nastąpiło z pompą, z udziałem dyrektora linii lotniczych KLM Pietera Elbersa, który podkreślił znaczenie Keukenhofu dla holenderskiej branży turystycznej i przyciągania do kraju tulipanów podróżnych z całego świata.

Jak informował B. Simerink, cebule kwiatowe, które posadzono jesienią 2018 r. (od października do grudnia), pochodziły ze 140 firm holenderskich – zajmujących się produkcją lub eksportem cebul. Zwrócił uwagę na różnorodność roślin, wśród których tulipany reprezentowane są przez ponad 800 odmian. Sadzone są nie tylko na zewnątrz, gdzie pięknie prezentują się wśród drzew, lecz również w pawilonach rozlokowanych na terenie ogrodów. W 2019 r. w Pawilonie Willema-Alexandra można było oglądać 100 000 tulipanów (a także innych roślin) różnych, opisanych odmian.

Keukenhof to miejsce promocji przede wszystkim roślin cebulowych, ale też doniczkowych (np. storczyków, anturium) oraz rozmaitych kwiatów ciętych – w kolejnych pawilonach, do 2019 r. włącznie, przygotowywano okresowe wystawy poszczególnych gatunków i pokazy florystyczne.

Bart Siemerink podkreślał 2 lata temu, że wystawa ma zachwycić zwiedzających i zainspirować ich do zakupienia roślin oraz kwiatów, otaczania się nimi, a to – rzecz jasna – przełoży się na sukces producentów i dystrybutorów tych produktów.

Keukenhof wczesną wiosną 2019 roku, fot. A. Cecot

Czyt. też „Tulip Trade Event, czyli tulipany w roli głównej” 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dzień Pomidora w miejscowości Wijewo

9 września br w Gospodarstwie Ogrodniczym pana Piotra Johna w miejscowości Wijewo odbyło się spotkanie poświęcone odmianom i ochronie pomidora w uprawie w tunelach foliowych. Organizatorami wydarzenia były firmy Hazera Poland, Koppert oraz Sativex. Zaprezentowano [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
VISCOIN
Syngenta pelargonia
HortiAdNet