Kwiatowe „igrzyska” w Gandawie, czyli Floraliën Gent 2022

PODosłonami.pl

Seminis Britanos 2

Kwiatowe „igrzyska” w Gandawie, czyli Floraliën Gent 2022 (cz. I)

Dobiega końca 36. edycja wystawy roślin ozdobnych Floraliën Gent, która organizowana jest od początków XIX wieku w stolicy Flandrii Wschodniej, Gandawie – jednym z najpopularniejszych belgijskich miast. Zwykle ten show odbywa się – jak igrzyska olimpijskie – co 4 lata, aby zaprezentować, a zarazem promować produkty kwiaciarskie regionu i popularyzować ogrodnictwo. Tegoroczne Floralia, które rozpoczęły się 29 kwietnia, a zamkną swe podwoje 8 maja, następują 6 lat po poprzednich. Z powodu pandemii koronawirusowej dwukrotnie przesuwano bowiem ich termin, aż wreszcie, w 2022 r. udało się doprowadzić wystawę do skutku.

Czytaj dalej...
Migawka z Floraliën Gent 2022 - zasadniczej części tej wystawy, w historycznym gandawskim pawilonie Floraliën Hall (fot. A. Cecot)

Migawka z Floraliën Gent 2022 - zasadniczej części tej wystawy, w historycznym gandawskim pawilonie Floraliën Hall (fot. A. Cecot)

Wystawa z królewskimi akcentami i długą historią   

Floraliën Gent organizowane jest przez belgijskie Królewskie Towarzystwo Rolnicze i Botaniczne (Koninklijke Maatschappij voor Landbouw en Plantkunde – KMLP), które powstało, pod inną nazwą w 1808 r. Pierwsza gandawska wystawa roślin ozdobnych, której tradycje kontynuują współczesne Floralia, odbyła się w lutym 1809 roku i zajmowała 48 m2.

Jak powiedział Jos De Wael, reprezentujący obecny komitet organizacyjny, przez ponad 200 lat zmieniały się lokalizacje wystawy oraz jej charakter, ale wciąż jest to miejsce i okazja dla uczestników flamandzkiej branży roślin ozdobnych, by „się pokazać”. Dodał, że w XIX wieku prezentowano rośliny tropikalne i subtropikalne, które – przeważnie via Londyn – docierały do Gandawy oraz jej okolic i były nie lada nowinkami. Dwudzieste stulecie to z kolei domena hodowców z Flandrii Wschodniej, pokazujących własne odmiany gatunków, z których słynęli, i do dziś słyną, Flamandowie. Teraz, zdaniem J. De Waela, rośnie znaczenie florystów i artystów na wystawie Floraliën Gent – dotyczy to zarówno sposobu aranżowania roślin, jak i powiększającego się działu florystycznego, który towarzyszy Floraliom.

Ceniony przez organizatorów oraz szeroką publiczność jest fakt, iż wystawę otwierają przedstawiciele belgijskiej rodziny królewskiej. Również w 2022 r. tradycji stało się zadość – król Filip i królowa Matylda przecięli symboliczną wstęgę 28 kwietnia.

Floraliën Gent 2022 i tradycje Expo 1913

W 2022 roku główna ekspozycja znajduje się w obiekcie pod nazwą Floraliën Hall, na terenie gandawskiego Parku Citadel (Citadelpark). Jest to hala wystawiennicza wzniesiona na początku XX w., z okazji Światowej Wystawy Expo 1913, która przez pół roku gościła w Gandawie i była ważnym wydarzeniem.

Jak podkreślił Jos De Wael, Floraliën Hall był tylko jednym z obiektów Expo sprzed 109 lat, ale bardzo spektakularnym, gdyż ekspozycja roślin, która wypełniała ten pawilon, miała duże znaczenie dla organizatorów światowej wystawy z 1913 roku oraz zwiedzających. Królewskie Towarzystwo Rolnicze i Botaniczne urządziło wówczas 3 ekspozycje, zmieniające się w trakcie sześciu miesięcy i nawiązujące do danego sezonu: wiosenną, letnią i jesienną (z chryzantemami).

Rola roślin    

Hasło tegorocznej wystawy Floraliën Gent: „Mój raj – globalny ogród” jest kolejnym głosem na rzecz roślin, ich znaczenia dla dobrej kondycji człowieka. Zwraca uwagę na korzyści zdrowotne osiągane dzięki ogrodnictwu i jego produktom. Ma zachęcić do priorytetowego traktowania przyrody i zieleni.

Floralia, z atrakcyjną roślinną prezentacją stanowią – według zamysłu organizatorów – „kontrpropozycję” dla mocno zurbanizowanych przestrzeni, w których żyją mieszkańcy wielu współczesnych aglomeracji. Ludzie, starając się znaleźć ciszę i spokój, tworzą zaś różne wersje osobistego raju – w pełnym roślin mieszkaniu, na terenach zieleni miejskiej, we własnym ogrodzie, w naturze.

Hołd dla dzieła Van Eycków

Jednym ze źródeł inspiracji dla sloganu „Mój raj – globalny ogród” było dzieło z XV w., autorstwa braci Van Eycków pt. Adoracja Mistycznego Baranka (Het Lam Gods), znajdujące się w katedrze św. Bawona w Gandawie. Niezależnie od tematyki i wymowy sakralnej, przedstawia ono m.in. ogrody i oddane z niezwykłą dokładnością rośliny. Pejzaż namalowany na dolnych tablicach tego dzieła pokazuje zarazem bogactwo roślinności, głównie spoza Europy.

Motywy z „Adoracji Mistycznego Baranka” – sławnego osiągnięcia średniowiecznego malarstwa, będącego gandawskim skarbem – stały się elementami ekspozycji Floraliën Gent 2022, a także serii prac florystycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Florensis_Dianthus
BIOCONT
Syngenta Poinsettia_33
HortiAdNet