Lawenda wąskolistna – odmiany (część I przeglądu)

PODosłonami.pl

De Ruiter baner 2
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Lawenda wąskolistna – odmiany (część I)

Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) jest w Europie bodaj najpopularniejszą byliną. Wskazują na to wyniki sprzedaży, które potwierdzają niezmienne zainteresowanie tym produktem, łączącym cechy rośliny ozdobnej i zielarskiej, a ponadto przyjaznej dla pszczół i kojarzącej się ze słońcem, zdrowiem, urodą, dobrostanem. Pod względem uprawy lawenda należy zarówno do świata szkółkarskiego (tradycyjne odmiany i sposoby rozmnażania), jak i sektora sezonowej produkcji roślin ozdobnych (dominują tu kreacje nowej generacji), która prowadzona jest – przynajmniej okresowo – pod osłonami i odbywa się w krótkich cyklach. Prezentujemy większość odmian lawendy wąskolistnej (L. angustifolia) oferowanych w Polsce producentom ozdobnych roślin sezonowych, a także parę nowości, które pojawiły się na europejskim rynku. Uszeregowane są w porządku alfabetycznym. Mieszańce klasyfikowane do gatunków Lavandula ×intermedia (bywają oferowane jako L. angustifolia) oraz L. stoechas przedstawimy w osobnych materiałach.

Lavandula angustifolia Aromatico Early Blue_AC

Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) to jedna z najpopularniejszych roślin ozdobnych kwitnących latem, o coraz większej liczbie odmian, fot. A. Cecot

‘Ardèche Blue’

Rozmnażana z siewu odmiana hodowli firmy Florensis, jedna z najwcześniejszych w obrębie gatunku lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia). Polecana do ekonomicznej produkcji jednorocznej, nawet w niewielkich, 10,5-centymetrowych doniczkach, na sprzedaż późną wiosną i wczesnym latem. Kwitnie od końca maja do końca września. Tworzy zwarte, srebrzyste rośliny o kopczykowatym pokroju i fioletowych kwiatostanach osadzonych na krótkich szypułach. Znosi mrozy – jest krótkowieczną byliną.

Aromance®

To nazwa grupy trzech odmian hodowli holenderskiej firmy Beekenkamp. Rozmnażane są wegetatywnie. Polecane do uprawy z przezimowaniem (w doniczkach o średnicy co najmniej 12 cm), długo kwitną. Na szczególną uwagę zasługuje odmiana Aromance® White, określana przez hodowcę jako „najlepsza biała lawenda wąskolistna na rynku”. Wysokość roślin 25-30 cm.

Aromatico®

To grupa odmian hodowli firmy Syngenta Flowers, rozmnażanych wegetatywnie, zakwitających w 1. roku uprawy (niewymagających jaryzacji). Rośliny są wyrównane we wzroście i rozwoju, a kwiatostany długie (hodowca podaje, że „najdłuższe w porównaniu z innymi odmianami oferowanymi na rynku”). Kwitnienie jest długotrwałe, efektowne. Grupa ta najczęściej wykorzystywana jest w cyklu uprawowym z wczesnowiosennym rozpoczynaniem produkcji (od doniczkowania ukorzenionych sadzonek) – w uprawie pod osłonami można uzyskać kwitnienie już po upływie 7 tygodni. Nadaje się także do sadzenia wczesnym latem. Polecana do doniczek 11-15-centymetrowych. Najpopularniejsza jest odmiana Aromatico® Blue o ciemnoniebieskich kwiatach, określana przez hodowcę jako „nowy standard dla lawendy” – charakteryzuje się silnym wzrostem, dobrym krzewieniem się roślin, umiarkowaną odpornością na mróz. Jej ulepszona wersja – Aromatico® Blue Improved – odznacza się wcześniejszym kwitnieniem, bardziej zwartym pokrojem i intensywniejszym krzewieniem się roślin.

Lavenda, Lawenda, Syngenta Flowers

Avignon Early Blue

Rozmnażana z siewu, wczesna odmiana do jednorocznej produkcji, hodowli firmy Kieft Seed (która specjalizuje się w bylinach i współistnieje z przedsiębiorstwem PanAmerican Seed, będącym częścią koncernu Ball Horticultural Company z USA). Okres produkcji jest o 2 tygodnie krótszy niż w przypadku popularnej odmiany ‘Ellagance Purple’ tego samego hodowcy i wynosi 10-14 tygodni od doniczkowania rozsady do kwitnienia. Avignon Early Blue lepiej też znosi chłód. Znajduje się w ofercie firm Horti-Expert oraz Volmary, która poleca ją także do uprawy z przezimowaniem. Ma kopczykowaty, krępy pokrój – rośliny osiągają wysokość 25-30 cm i nieco tylko mniejszą szerokość. Kwiaty są intensywnej barwy, ciemnofioletowe, kwitnienie jest obfite.

BeeZee™

Nowa grupa odmian, których hodowcą jest David Kerley z Anglii. W Polsce oferowana przez Plantpol, który poleca BeeZee™ do masowej produkcji, ze względu na zwarty, wzniesiony pokrój roślin, które dorastają do ok. 40 cm wysokości. Rozmnażane są wegetatywnie. Hodowca określa je jako odporne na mróz. Zakwitają w pierwszym roku uprawy (niewymagana jaryzacja). Bardzo obficie kwitną. Dostępne jest 5 odmian (‘Dark Blue’, ‘Light Blue’, ‘Pink’, ‘White’, ‘Power Blue’), z których 4 pierwsze są wyrównane we wzroście i rozwoju, co  pozwala tworzyć z nich zestawy kolorystyczne w jednej doniczce. ‘Power Blue’ (ciemnofioletowa)  ma nieco większą siłę wzrostu niż pozostałe kreacje. Odmiana BeeZee™ ‘Dark Blue’ opisywana jest jako podobna do ‘Hidcote’.

Blue Scent®

Popularna, powszechna w polskich gospodarstwach grupa wczesnych odmian mnożonych z nasion i przydatnych do produkcji jednorocznej, w krótkich cyklach uprawowych (10-12 tygodni od zadoniczkowania gotowych rozsad do kwitnienia), ale mniej odporna na mróz niż standardowa ‘Hidcote’. Wykorzystywana jest przede wszystkim do produkcji w terminie wiosennym. Nadaje się nawet do niewielkich doniczek – o średnicy 9-12 cm. Na szczególną uwagę zasługują odmiany Blue Scent® Early oraz Blue Scent® Improved, która wyróżnia się ciemnymi, prawie granatowymi kwiatami, bardziej zwartym pokrojem, lepszym krzewieniem się. Hodowca – Syngenta Flowers.

Cleo-Patio®

Nowość hodowli holenderskiej firmy Evanthia. Odmiana rozmnażana z siewu. Charakteryzuje się zwartym pokrojem (wysokość – 30 cm), a przy tym wyrównaniem podobnym jak u odmian rozmnażanych wegetatywnie. Rośliny, które są intensywnie rozkrzewione, obficie i bardzo długo kwitną.  Według informacji hodowcy, oferowane są zarówno nasiona odmiany Cleo-Patio®, jak i rozsady, których produkcja od siewu do spedycji trwa 7 tygodni.

Ellagance

Hodowcą/właścicielem tej grupy odmian jest Kieft Seed/PanAmerican Seed/Ball Horticultural Company, ale znajduje się ona w ofercie wielu firm dystrybuujących materiały wyjściowe do dalszej produkcji. Odmiany ją tworzące rozmnażane są z siewu nasion. Dwie z nich – ‘Ellagance Sky’ (lilaniebieska) i ‘Ellagance Purple’ (fioletowa) – wyróżniono jako nowości hodowlane złotym medalem międzynarodowej organizacji Fleuroselect, odpowiednio, w 2006 i 2008 r., kiedy to zostały uznane za innowacyjne kreacje hodowlane. Rośliny zakwitają w pierwszym roku produkcji, wcześnie – po upływie 11-13 tygodni uprawy – i obficie. Polecane są także do uprawy z przezimowaniem. Mają dość zwarty pokrój. Osiągają wysokość 30-35 cm, a średnicę 25 cm.

‘Essence Purple’

Rozmnażana wegetatywnie odmiana  z asortymentu przedsiębiorstwa Florensis, będącą obecnie wizytówką jego lawendowej oferty. Jest wczesna (nawet o 2 tygodnie wcześniejsza niż ‘Hidcote’), o długim okresie kwitnienia, odporna na mróz, przeznaczona do typowej wieloletniej uprawy na miejscu stałym. Ma wzniesiony, zgrabny pokrój, który utrzymuje się w dalszej uprawie; kwiatostany są fioletowe, średniej wielkości. Odmiana ta polecana jest głównie do produkcji z przezimowaniem (sadzenie ukorzenionych sadzonek do doniczek 12-centymetrowych w 36. tygodniu; kwitnienie na początku maja w następnym roku). ‘Essence Purple’ nadaje się też do uprawy na kwitnienie w sierpniu – w tym przypadku ukorzenione sadzonki doniczkuje się w okresie od 16. do 26. tygodnia.

Havanna®

Rozmnażana wegetatywnie odmiana hodowli holenderskiej firmy Armada, o fioletowych kwiatach i „klasycznym” wyglądzie, który odpowiada konsumentom; odporna na mróz, dobrze zimująca. W Polsce oferowana jest przez firmę Horti-Expert, która podkreśla ważną cechę uprawową tej kreacji: silny system korzeniowy, odporny na okresowy nadmiar wody w podłożu. Rośliny mają zwarty, zgrabny pokrój, osiągają wysokość do 50 cm, obficie i długo kwitną (kwiatostany są grube). Havanna® polecana jest przede wszystkim do uprawy w pojemnikach 2-3-litrowych z przezimowaniem, tak by uzyskać towar kategorii premium. Z wczesnych terminów sadzenia nadaje się również do sprzedaży w tym samym roku (doniczki 1,5-2-litrowe), ale kwitnienie może być mniej wyrównane.

‘Hidcote’ (syn. ‘Hidcote Blue’)

Rozmnażana wegetatywnie, najpopularniejsza odmiana gatunku lawenda wąskolistna – do wieloletniej uprawy na zewnątrz. Przydatna do produkcji w doniczkach (pojemnikach). Rośliny mają zwarty pokrój: osiągają wysokość 35-40 cm (przy szerokości 75 cm), a w czasie kwitnienia, które przypada na lipiec, sierpień – 60 cm. Mają ciemne, fioletowoniebieskie kwiaty, z jaśniejszą gardzielą i szarozielone liście. Pędy kwiatostanowe rozkładają się na zewnątrz. Odmiana ta – o zwartym, rozłożystym pokroju – została wyselekcjonowana około 1910 roku w angielskiej posiadłości Hidcote przez jej ówczesnego właściciela, Amerykanina Lawrence’a Johnstona, który wprowadził ją na rynek przed 1950 r. W 1993 roku brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze (Royal Horticultural Society) wyróżniło ją nagrodą AGM (Award of Garden Merit), przyznawaną wyjątkowo cennym kreacjom; zastrzeżono zarazem, że zalety, które zdecydowały o przyznaniu AGM, dotyczą wyłącznie „prawdziwej” odmiany ‘Hidcote’, rozmnażanej wegetatywnie (i pochodzącej od renomowanych producentów), a nie kreacji oferowanych pod tą nazwą, ale rozmnażanych z nasion.

‘Hidcote Blue Strain’

Rozmnażana z siewu nasion odmiana, która jest powszechnie oferowana (w Polsce przez kilka firm) producentom ozdobnych roślin sezonowych. Polecana wyłącznie do uprawy z przezimowaniem. Rośliny mają wyrównany pokrój i są zimotrwałe. Kwitnienie jest dość krótkie, a kwiatostany stosunkowo niewielkie, ale liczne.

‘Imperial Gem’

Rozmnażana wegetatywnie odmiana, która bywa określana jako „alternatywa dla ‘Hidcote’”, ale nieco wyższa (i lepiej znosząca mróz). Wyróżnia się zwartym, rozkrzewionym pokrojem, srebrzystozielonymi liśćmi (kolor wyrazistszy niż u ‘Hidcote’) oraz intensywnie wybarwionymi, fioletowymi kwiatostanami. Jest wieloletnia i, wg informacji przedsiębiorstwa Volmary, które ma odmianę ‘Imperial Gem’ w swoim asortymencie, charakteryzuje się ona dobrą zdrowotnością. Odmiana ta została wyselekcjonowana w brytyjskiej firmie Norfolk Lavender pod kniec lat 80. XX w.

Jane®

Kreacja z przedsiębiorstwa Armada, określana jako bardziej zwarta wersja jego flagowej odmiany Havanna® – rośliny odmiany Jane® osiągają wysokość do 40 cm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dzień Pomidora w miejscowości Wijewo

9 września br w Gospodarstwie Ogrodniczym pana Piotra Johna w miejscowości Wijewo odbyło się spotkanie poświęcone odmianom i ochronie pomidora w uprawie w tunelach foliowych. Organizatorami wydarzenia były firmy Hazera Poland, Koppert oraz Sativex. Zaprezentowano [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
VISCOIN
Syngenta pelargonia
HortiAdNet