PODosłonami.pl
Lawenda wąskolistna – przegląd odmian (część II)
W poprzedniej części przeglądu odmian gatunku lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) zaprezentowaliśmy kreacje oferowane na naszym rynku producentom roślin ozdobnych. Uszeregowaliśmy je w porządku alfabetycznym (nazwy zaczynające się na litery od A do J). Zwróciliśmy uwagę zwłaszcza na odmiany przeznaczone dla ogrodników specjalizujących się w sezonowej produkcji roślin ozdobnych, którzy zwykle sięgają po nowej generacji odmiany rozmnażane z nasion, dające finalny towar w uprawie jednorocznej albo po kreacje „wegetatywne”, ale nie wymagające jaryzacji. Nie zabrakło jednak klasycznych odmian bylinowych, jak najpopularniejsza ‘Hidcote’, a także nowości niektórych zachodnioeuropejskich hodowców, które ostatnio zostały wprowadzone do światowej oferty. W części II przedstawiamy kolejne propozycje, zamykając ten przegląd.
Czytaj dalej...
Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) reprezentowana jest przez wiele odmian (tu: Havanna®), fot. A. Cecot
Lavance Purple (Lavance Deep Purple =‘Kielapro’)
Odmiana gatunku lawenda wąskolistna rozmnażana z siewu, polecana do jednorocznej produkcji. Hodowcą/właścicielem tej odmiany jest Kieft Seed/PanAmerican Seed/Ball Horticultural Company. Znajduje się ona m.in. w asortymencie firmy Vitroflora. Rośliny osiągają wysokość 25 cm (w czasie kwitnienia 50 cm), a szerokość – 30 cm. Kwitną w okresie VI-VII.
Lavanto Purple
Nowa odmiana, hodowli firmy Volmary, rozmnażana z siewu i polecana do produkcji jednorocznej. Cechuje się wyrównanym kwitnieniem, intensywnym krzewieniem się roślin, które przybierają kopczykowaty pokrój, przy czym fioletowe kwiatostany wzniesione są wyraźnie do góry. Wysokość roślin – ok. 30 cm.
- Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) Lavance Purple, fot. A. Cecot
- Lavanto Purple, fot. Volmary
- ‚Munstead’, fot. 3, 4 Florensis
- ‚Munstead Strain’
LesBleus
Grupa odmian hodowli firmy Selecta one®, rozmnażanych wegetatywnie. Na razie w jej obrębie oferowane są dwie kreacje – Antoine i Thierry – obie o fioletowych kwiatach, przy czym pierwsza jest o 10 cm wyższa; osiąga wysokość 40 cm. Długość uprawy (od doniczkowania gotowych materiałów wyjściowych do kwitnienia) – 10-12 tygodni.
‘Munstead’
Druga, obok odmiany ‘Hidcote’, klasyczna kreacja gatunku lawenda wąskolistna – typowa bylina, do wieloletniej uprawy na miejscu stałym i do produkcji z przezimowaniem. Charakteryzuje się większymi rozmiarami – zarówno roślin (osiągają wysokość ok. 55 cm), jak i kwiatów, które są jaśniejsze (lilaniebieskie) i pojawiają się wcześniej niż u ‘Hidcote’, od końca czerwca (trwa ono do sierpnia). Odmiana została wprowadzona na rynek w 1913 roku przez brytyjską firmę Barr & Sons.
‘Munstead Strain’
Odmiana rozmnażana z siewu, polecana wyłącznie do uprawy z przezimowaniem.
Platinum Blonde (‘Momparler’)
Ta hiszpańska odmiana (hodowca – Juan Ismael Momparler Albors) wyróżnia się kremowo obrzeżonymi liśćmi. Fioletowe kwiaty pojawiają się od lipca do września. Rośliny, o średnio silnym wzroście i wzniesionym pokroju, osiągają wysokość 40 cm (w czasie kwitnienia – 60 cm) i podobną szerokość.
‘Rosea’
Klasyczna, różowo kwitnąca, mrozoodporna odmiana rozmnażana wegetatywnie, do uprawy z przezimowaniem. W typie ‘Hidcote’. Rośliny osiągają wysokość 30 cm (50 cm w czasie kwitnienia, które trwa od czerwca do sierpnia).
Sentivia®
Pod tą nazwą oferowane są przez niektóre firmy dystrybucyjne wybrane odmiany z grupy Aromatico® (rozmnażnane wegetatywnie, kwitnące w 1. roku uprawy) hodowli firmy Syngenta, których ona sama nie sprzedaje klientom w Europie (lecz na rynku amerykańskim).
- Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) Platinum Blonde, fot. A. Cecot
- ‚Rosea’
- Kwiatostany odmiany ‚Spear Blue’
- ‚Spear Blue’ – cała roślina, fot. 2-4 Florensis
‘Spear Blue’ (‘Blue Spear’)
Rozmnażana z siewu odmiana hodowli przedsiębiorstwa Kieft Seed/PanAmerican Seed/Ball Horticultural Company, oferowana przez firmę Florensis. Ma wysokie walory dekoracyjne (charakterystyczne dla odmian mnożonych wegetatywnie), lecz jest nieodporna na mróz. Wyróżnia się długimi, okazałymi kwiatostanami o intensywnej barwie i pozwala po 12 tygodniach od doniczkowania rozsad otrzymać wysokiej jakości produkt – rekomendowane są pojemniki o średnicy 12-13 cm. Polecana do jednorocznej produkcji na sprzedaż czerwcową. Rośliny u klienta finalnego kontynuują kwitnienie przez cały sezon.
‘Thumbelina Leigh’
Rozmnażana wegetatywnie nowozelandzka odmiana (hodowca: Elsie K. Hall), do uprawy z przezimowaniem. Oferowana przez firmę Vitroflora, która określa tę kreację jako mającą „najbardziej zbity, pełny pokrój wśród znanych odmian gatunku lawenda wąskolistna”. Rośliny tworzą mocną, nisko rosnącą kępę i pełne, okazałe kwiaty o głębokim odcieniu koloru lawendowoniebieskiego i intensywnym słodkim zapachu.
‘Valence Dark Violet’ (VALENCE DEEP VIOLET = ‘KieR7890A’)
To kolejna rozmnażana z siewu odmiana hodowli przedsiębiorstwa Kieft Seed/PanAmerican Seed/Ball Horticultural Company, oferowana przez firmę Florensis. Jest mrozoodporna, rekomendowana do letniej produkcji, na kwitnienie w sierpniu, wrześniu. Nawet w takich warunkach buduje odpowiednią masę wegetatywną przed wytworzeniem kwiatostanów. Odznacza się zwartą budową roślin i wyjątkowo ciemnymi, fioletowymi kwiatostanami, które ładnie kontrastują ze srebrzystym ulistnieniem.
Vienco® Purple
Nowa odmiana – hodowli firmy Volmary, rozmnażana wegetatywnie. Zakwita w 1. roku uprawy i polecana jest do produkcji w cyklu jednorocznym. Fioletowoniebieskie kwiatostany osadzone są na mocnych szypułach. Rośliny intensywnie się krzewią, są solidnej budowy; ulistnienie ma srebrzystą barwę. Osiągają wysokość 30-35 cm.
- Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) ‚Thumbelina Leigh’, fot. Vitroflora
- ‚Valence Dark Violet’
- ‚Valence Dark Violet’; fot. 2, 3 Florensis
- Vienco® Purple, fot. Volmary
Vintro®
Grupa odmian gatunku lawenda wąskolistna rozmnażanych wegetatywnie, nowość hodowli firmy Syngenta Flowers. Wprowadzona w 2019 r., obecnie zawiera już 7 odmian. Wyróżnia się odpornością na mróz, a ponadto intensywnym krzewieniem się roślin i długim kwitnieniem, a także trwałością finalnego produktu w obrocie handlowym. Rekomendowana jest przede wszystkim do niezawodnej produkcji z przezimowaniem (w doniczkach 14-centymetrowych), rozpoczynanej w 34.-38. tygodniu roku. Kwitnienie uzyskuje się wcześniej niż w przypadku odmiany ‘Hidcote Blue Strain’, która jest popularna w uprawie z przezimowaniem pod osłonami. Najważniejsza w obrębie tej grupy jest odmiana Vintro® Blue; oryginalnością wyróżnia się Vintro® Pearl o srebrzystoszarych kwiatostanach. Zwraca uwagę także Vintro® Compact Iris o zwartym pokroju i fioletowoniebieskich kwiatach.
- Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) Vintro® Blue, fot. A. Cecot
- Vintro® Pearl
- Vintro® Compact Iris; fot. 2, 3 Syngenta Flowers
W I części prezentacji odmian gatunku lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) przedstawione zostały odmiany lub grupy odmian: ‘Ardèche Blue’, Aromance®, Aromatico®, Avignon Early Blue, BeeZee™, Blue Scent®, Cleo-Patio®, Ellagance, ‘Essence Purple’, Havanna®, ‘Hidcote’, ‘Hidcote Blue Strain’, ‘Imperial Gem’, Jane®.

XV Wystawa Tulipanów w Wilanowie – kwiaty polskiej produkcji i inne atrakcje
Zgodnie z tradycją, w weekend poprzedzający o dwa tygodnie Święta Wielkanocne (czyli w tym roku – w dniach 5 i 6 kwietnia), w Oranżerii Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie będzie można oglądać [...]



