PODosłonami.pl

Międzynarodowe sympozjum na temat ozdobnych roślin cebulowych i bylin zagości w Warszawie!

W Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) w Warszawie odbędzie się w dniach 14-17 kwietnia XIV Międzynarodowe Sympozjum nt. Cebul Kwiatowych i Bylin. Forum to, organizowane pod auspicjami Międzynarodowego Towarzystwa Nauk Ogrodniczych (International Society for Horticultural Sciences – ISHS) zgromadzi krajowych i zagranicznych naukowców, hodowców i ekspertów zajmujących się geofitami, a także bylinami. Oprócz obrad, zaplanowano wycieczkę zawodową do kilku polskich gospodarstw o specjalizacjach korespondujących z przedmiotem obrad sympozjum na temat ozdobnych roślin cebulowych i bylin.

Czytaj dalej...
FlowerBulbs 2024_fot. A-Cecot

Tematyka sympozjum, prelegenci, program

Kwietniowe sympozjum na temat ozdobnych roślin cebulowych i bylin obejmie tematy dotyczące następujących zagadnień:

– rozmnażanie, uprawa i pędzenie;

– kwitnienie, fizjologia po zbiorach i przechowywanie;

– bioróżnorodność i zasoby genetyczne;

– genetyka, biotechnologia i hodowla;

– ochrona roślin;

– zastosowanie.

Prelegenci będą reprezentowali 6 krajów: Holandię, Izrael, Koreę Płd., Polskę, USA, Włochy i takie jednostki naukowo-badawcze, jak np. Cornell University, North Carolina State University, Wageningen University, Washington State University, Instytut Ogrodnictwa-PIB, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, SGGW.

Szczegółowy program wydarzenia, które będzie prowadzone w języku angielskim, jest dostępny na stronie internetowej flowerbulbs2024.pl

W trakcie sympozjum, 16 kwietnia przewidziano wizyty w gospodarstwach w centralnej Polsce, których działalność związana jest z tematyką obrad. Będą to: BOTANIA – Katarzyna Kulisiewicz, Ignacy Kulisiewicz w Ożarowie Mazowieckim oraz Gospodarstwo ogrodnicze Tomasz Morawski w Jawczycach (obie firmy specjalizują się w hydroponicznym pędzeniu tulipanów); Gospodarstwo specjalistyczne PANEK w Kościelnej Górze (produkcja bylin w doniczkach) oraz Volmary w Gawartowej Woli (materiały wyjściowe do dalszej produkcji bylin), a także Norwa Plants (laboratorium kultur tkankowych) w Piasecznie.

Organizacja, rejestracja udziału w sympozjum na temat ozdobnych roślin cebulowych i bylin

Współorganizatorami XIV Międzynarodowego Sympozjum nt. Cebul Kwiatowych i Bylin są Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego oraz Instytut Ogrodnictwa-PIB.

Komitetowi Naukowemu sympozjum przewodniczy dr hab. Dariusz Sochacki z SGGW. W komitecie tym zasiada w sumie 19 naukowców z 11 krajów: Belgii, Holandii, Izraela, Japonii, Korei Płd., Litwy, Nowej Zelandii, Polski, Turcji, USA, Włoch.Sekretarzem Komitetu Organizacyjnego jest dr hab. Julita Rabiza-Świder (SGGW).

Rejestracja – za pośrednictwem strony internetowej sympozjum – jest możliwa do 31 stycznia 2024 r.

Cena udziału w sympozjum (która nie obejmuje uczestnictwa w wycieczce zawodowej do gospodarstw ogrodniczych) wynosi:

590 € – dla członków ISHS

690 € – dla osób niebędących członkami ISHS

350 € – dla studentów

Pokonferencyjna wycieczka zawodowa do polskich gospodarstw ogrodniczych

W ramach kwietniowego sympozjum na temat ozdobnych roślin cebulowych i bylin organizatorzy proponują dodatkowo dwudniową wycieczkę zawodową dla chętnych (18-19.04. 2024 r.). Gości zgodziły się przyjąć firmy: Vitroflora w Trzęsaczu, Gospodarstwo i Hurtownia Ogrodnicza Królik w Chrzypsku Wielkim oraz „Polskie Tulipany” Beaty i Michała Orłowskich w Kościuszkowie. Program wyjazdu pozwoli uczestnikom sympozjum zapoznać się z nowoczesnymi wielkotowarowymi gospodarstwami z sektora ozdobnych geofitów i tradycyjnych bylin ogrodowych.

Vitroflora to polski i europejski lider w produkcji materiału wyjściowego bylin ogrodowych, w tym pochodzącego z własnych laboratoriów in vitro, oraz hodowca i właściciel wielu własnych odmian tych roślin.

Firma Królik to duży producent i importer cebul kwiatowych oraz producent ciętych kwiatów tulipanów, lilii, mieczyków i piwonii.

„Polskie Tulipany” B. i M. Orłowskich to nowoczesnego gospodarstwo wyspecjalizowane w hydroponicznej uprawie pędzonych tulipanów – kwiaty cięte kierowane są na polski rynek, głównie do sieci handlowych.

 

Źródło: informacje organizatorów sympozjum, flowerbulbs2024.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skierniewice - rekrutacja
HortiNet_wyszukiwarka
ZTZ barter
HortiAdNetHortiAdNet