Nowości balkonowo-rabatowe – co proponują hodowcy?

PODosłonami.pl

Cultilene
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Nowości balkonowo-rabatowe – co proponują hodowcy?

Czerwiec jest czasem prezentacji nowych odmian roślin balkonowo-rabatowych przez firmy hodowlane oraz producentów materiałów wyjściowych do dalszej uprawy. Największym europejskim pokazem tego typu stały się FlowerTrials®, czyli połączone wspólną ideą dni otwarte około 60 przedsiębiorstw w Holandii i Niemczech. Z powodu pandemii FT zostały po raz drugi odwołane, ale organizatorzy tego zespołowego wydarzenia i jego poszczególni uczestnicy proponują w zamian prezentacje online bądź indywidualne spotkania z klientami. Niektóre nowości balkonowo-rabatowe są już teraz zapowiadane i charakteryzowane, aby zachęcić odbiorców do zainteresowania się odmianami, które zdaniem ich twórców lub dostawców, zasługują na szczególne zainteresowanie. Niewielką część tych kreacji hodowlanych przedstawiamy poniżej.

Czerwiec to typowy miesąc, kiedy prezentowane są nowości balkonowo-rabatowe na kolejny sezon, fot. A. Cecot

Czerwiec to typowy czas, kiedy prezentowane są nowości balkonowo-rabatowe na kolejny sezon, fot. A. Cecot

Tradycyjny czas FlowerTrials®

Organizatorzy FlowerTrials® – pokazów w 24. tygodniu roku, podczas których prezentowane są nowości balkonowo-rabatowe i doniczkowe proponowane na kolejny sezon – zapowiedzieli w tym roku relacje online z Holandii, czyli Studio FlowerTrials®.

Tymczasem w newsletterach i na stronie internetowej przekazują informacje na temat najciekawszych nowych odmian (Highlights), na jakie zwracają uwagę poszczególni hodowcy. Przedstawiamy próbkę tych zapowiedzi, czyli zaledwie wyimek nowego, bogatego asortymentu wymienionych grup produktów.

Pelargonie

Jako „highlights” wyróżnia kilka swoich pelargoniowych nowości firma Elsner pac. W przypadku gatunku Pelargonium zonale jest to np. wczesna odmiana Flower Fairy® Violet ’21, z dużym oczkiem, średnio silnie rosnąca. W ofercie tego hodowcy zwracają też uwagę kolejne odmiany z grupy Aristo® (jak White) pelargonii angielskiej (Pelargonium grandiflorum). Ciekawostką jest wczesna odmiana Orange Glow gatunku Pelargonium crispum, o kwiatach w intensywnie pomarańczowym kolorze – podkreśla się, że jest to nowy typ odmiany tego gatunku, o okazałych kwiatach i wzniesionym pokroju roślin, odpornej na upały.

Petunie

W obrębie niezwykle bogatej oferty petunii rozmnażanych wegetatywnie, i w tym roku pojawiają się kolejne kreacje hodowlane.

Westhoff dodał kilka nowych odmian do znanej grupy Crazytunia, charakteryzującej się nietuzinkowymi barwami kwiatów – najbardziej obiecującą premierą wydaje się ‘Pink Flamingo’.

Syngenta Flowers proponuje nowe grupy („serie”) odmian petunii, w tym Fun House (8 kreacji również o niebanalnej kolorystyce kwiatów, jak np. u ‘Potpourri’, i typowym kaskadowym pokroju) oraz FotoFinish (9 odmian rozmnażanych z nasion, wśród których jest m.in. ‘Rose Morn’, bardzo wczesnych i obficie kwitnących, do uprawy w dużym zagęszczeniu).

Kuyamba to nazwa nowej grupy wczesnych odmian, którą prezentuje Kientzler. Charakteryzują się dużym wigorem, kaskadowym – a zarazem regularnym (owalnym) – pokrojem, intensywnym krzewieniem się pędów.

Firma Selecta one® wprowadza do swojego asortymentu kilka następnych odmian ze szczególnej grupy Sky, nawiązujących do oryginalnego ubarwienia przełomowej, „rozgwieżdżonej” kreacji tego hodowcy – NightSky®.

Kalibrachoa

Florensis podkreśla „nowe otwarcie” dotyczące tej rośliny (Calibrachoa ˟hybrida) – dzięki grupie Cabaret Early®, którą wzbogacono o 3 nowości: ‘Bright Red’, ‘Deep Blue’ i ‘Light Pink Eye’.

Tik Tok to z kolei nowa grupa („seria”) wczesnych odmian, którą rekomenduje Dümmen Orange – o kwiatach z ciemnym oczkiem i żółtą gwiazdką; polecana do uprawy w wiszących pojemnikach.

Również wielobarwne, przykuwające wzrok kwiaty cechują nową odmianę Calistatic Bordeaux Star, która poszerzyła grupę Calitastic (o zwartym pokroju), hodowli firmy Westhoff.

Begonie

Viking® Explorer to nowa, rozmnażana z nasion odmiana gatunku Begonia ×hybrida z asortymentu firmy Sakata. Hodowca ten określa ją jako przełom na rynku – „pierwszy tego typu mieszaniec o wyraźnie kaskadowym pokroju”.
Dümmen Orange zapowiada wprowadzenie kolejnej grupy odmian w segmencie I´Conia – pod nazwą Bacio (liczne, średniej wielkości kwiaty i długotrwałe kwitnienie, owalny pokrój roślin, które poleca się uprawiać w doniczkach 12-14-centymetrowych).

Benary proponuje 3 nowe odmiany w grupie Nonstop® Joy F1 (o półzwieszającym się pokroju i dużych pełnych kwiatach) begonii bulwiastej (Begonia ×tuberhybrida): Joy Orange, Joy Red, Joy Rose Picotee.

Goździki

Przybywa odmian goździków (Dianthus) przydatnych do uprawy w doniczkach i mieszczących się w segmencie roślin balkonowo-rabatowych.

Wśród wyróżnianych w tym roku nowości Florensis wymienia odmianę Flutterburst® o licznych pachnących kwiatach, które są przyjazne pszczołom. Rośliny opisywane są jako odporne na mróz (polecane do uprawy z przezimowaniem, w doniczkach o średnicy co najmniej 10,5 cm) oraz suszę, zwarte, długo kwitnące, do sprzedaży wiosną i latem.

Elsner pac szczególnie rekomenduje nową odmianę Pink Eye z grupy Dinamic® – o półpełnych kwiatach z oczkiem; poleca te goździki do uprawy na sprzedaż zarówno wiosną, jak i jesienią.

Inne nowości

W grupie Cannova® paciorecznika (Canna ×generalis), hodowli firmy Takii Seeds przybyła odmiana ‘Scarlet’ o atrakcyjnie zabarwionych, szkarłatnoczerwonych kwiatach.

Ten sam hodowca wprowadza nową grupę eustomy (Lisianthus grandiflorum) – Julietta F1. Rośliny, o pełnych kwiatach przeznaczone są do uprawy w doniczkach.

Bazylia pospolita (Ocimum basilicum) Prospera® P4 oraz P5 to nowości firmy Syngenta Flowers, oferowane pod marką Vegetalis. Te zwarte odmiany heterozyjne typu genueńskiego są odporne na mączniaka rzekomego (Peronospora belbahrii).

Więcej polecanych przez hodowców nowości na stronie internetowej FlowerTrials

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Siewki pomidorów we wczesnej fazie wzrostu

Lato – produkcja rozsady pomidorów do upraw doświetlanych

W Europie Zachodniej w ostatnich latach mocno rozwinęły się uprawy pomidorów doświetlanych. W Holandii na ponad 60% ogólnej powierzchni szklarni zimą prowadzone są uprawy doświetlane. Przy powiększaniu skali produkcji doświetlanej terminy uprawy i sadzenia [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
VISCOIN
Syngenta pelargonia
HortiAdNet