PODosłonami.pl
Nowości – nie tylko roślinne, czyli Dni Otwarte firmy Volmary w Gawartowej Woli. Część I
Po czterech latach przerwy firma Volmary zorganizowała na początku lipca dni otwarte w swojej siedzibie w Gawartowej Woli. Poświęcone były gatunkom balkonowo-rabatowym oraz bylinom, a także roślinom użytkowym, które są charakterystyczne dla oferty tego przedsiębiorstwa – zwłaszcza ziołom oraz warzywom do upraw amatorskich. Zwracały uwagę – nawiązujące do bieżących trendów – mieszane kompozycje z przyjaznych środowisku roślin ozdobnych oraz użytkowych. W różnorodnej kolekcji gatunków i odmian, zaprezentowanych na kilka sposobów – w doniczkach, dużych pojemnikach oraz na rabatach – nie zabrakło nowości, z których część jest oryginalna i nietypowa na tle oferty polskiego rynku. Ogrodnicy, którzy zaopatrują się w firmie Volmary w materiały wyjściowe do dalszej produkcji, mogli się zapoznać z proponowanym asortymentem roślin, sprecyzować decyzje co do zamówień na kolejny sezon i skorzystać z dodatkowego programu wydarzeń przygotowanych przez organizatorów.
Czytaj dalej...
Migawka z Dni Otwartych firmy Volmary w Gawartowej Woli (fot. A. Cecot)
Nowe otwarcie
Nowy – od jesieni 2022 r. – prezes zarządu spółki Volmary i dyrektor generalny Marcin Barbach przypomniał, że funkcjonuje ona w naszym kraju ponad 23 lata (przedsiębiorstwo, z którego Volmary Sp. z o.o. się wywodzi i którego część stanowi, ma centralę w Münster w Niemczech i działa w całej Europie).
Zwrócił szczególną uwagę na wyjątkowo szeroki asortyment gatunków i odmian, który wyróżnia na rynku ofertę spółki z Gawartowej Woli. Oprócz dominujących na lipcowych pokazach roślin balkonowo-rabatowych, wskazał przede wszystkim byliny, które umożliwiają producentom poszerzenie wiosennej i wczesnoletniej oferty, przedłużenie głównego okresu handlu. Zróżnicowanie oferty może też polegać na innowacyjnym komponowaniu roślin – np. zestawianiu gatunków ozdobnych z warzywami, do czego zachęcały przykładowe, ciekawe aranżacje z Dni Otwartych, zawierające też modne mieszanki naturalistyczne.
Marcin Barbach podkreślił, że w tym roku duży nacisk położono na nasadzenia gruntowe – na poletkach i rabatach – które pozwalają ocenić rzeczywistą wartość poszczególnych roślin, narażonych od początku sezonu uprawy na zmienne, i niekiedy ekstremalne warunki atmosferyczne.
Jeśli chodzi o produkty kierowane bezpośrednio do ogrodników (siewki, sadzonki itd.), M. Barbach wyszczególnił nowe formy materiałów wyjściowych – większe, a więc umożliwiające skrócenie produkcji (np. byliny w tacach „40”).
Jednocześnie zapowiedział realizację nowych celów, które jako szef sobie postawił, takich jak intensywniejsze działania marketingowe, mające wesprzeć producentów roślin finalnych i ich sprzedaż poprzez stymulowanie detalicznego rynku ogrodniczego.
- Część pokazów z roślinami prezentowanymi w donicach (fot. Volmary)
- Prezentacje Dni Otwartych wpisane były w teren otaczający siedzibę firmy Volmary w Gawartowej Woli
- Zwracała uwagę różnorodność biologiczna rabat
- Symbol Dni Otwartych firmy Volmary – „kwitnąca” łódź (fot. A. Wize)
- Kwiatowe „drzewko” to również charakterystyczny element tych pokazów (fot. Volmary)
- Dni Otwarte to dobra okazja do rozmów
- Kilka firm z branży ogrodniczej zaprezentowało ofertę środków produkcji
- Gospodarz Dni Otwartych, Marcin Barbach – nowy prezes zarządu spółki Volmary (fot. 2, 3, 6-8 A. Cecot)
Bliżej natury
Pokazy roślin zajęły większą część terenu przed siedzibą spółki w Gawartowej Woli. Sebastian Gałązka, menedżer z firmy Volmary, który koordynował przygotowanie roślinnych prezentacji na tegoroczne Dni Otwarte, zwracał uwagę m.in. na mieszane kompozycje w dużych pojemnikach. Nawiązywały one do rynkowego trendu „bliżej natury”, a tym samym do jednej z nowych koncepcji marketingowych tego przedsiębiorstwa – Naturbiente®. Pod tą Nazwa ta obejmuje 6 potrójnych zestawów – mieszanek roślin ozdobnych (Flower Mixes), przygotowanych w postaci gotowych do doniczkowania materiałów wyjściowych (3,5-centymetrowych „korków” z 7-10 siewkami, w tacach 84-otworowych). Finalny, zakwitający produkt ogrodnicy otrzymują po 2 tygodniach uprawy u siebie. Przeznaczony jest do sadzenia w dużych pojemnikach, na rabatach w ogrodzie lub na terenach zieleni, gdzie może pomóc zwiększyć różnorodność biologiczną nasadzeń, tworzyć „łaki kwietne”. Wśród zestawów z serii Naturbiente® znajduje się np. ten przyjazny dla pszczół i trzmieli (Naturbiente® Bienen-Garten) bądź motyli (Naturbiente® Schmetterlingsgarten) – owadów zapylających faktycznie nie brakowało wokół wielu roślin z kolekcji tegorocznych Dni Otwartych.
Kompozycje w pojemnikach – atrakcyjne przez całe lato i wczesną jesień – pokazywały też możliwości łączenia roślin ozdobnych z użytkowymi czy ozdobno-użytkowymi, takich jak choćby botwina o kolorowych pędach (Beta vulgaris Muffin Colour). W tej ostatniej grupie znalazła się też np. męczennica jadalna (Passiflora edulis) Suntropics – odmiana, która, jak informował S. Gałązka, może u nas wydać owoce (marakuje) w trakcie jednego sezonu wegetacyjnego, jeśli będą sprzyjające warunki pogodowe i uprawowe.
- Nasadzenia zgodne z trendem „bliżej natury” (fot. 1-5, 6, 7, 9-12 A. Cecot)
- Sebastian Gałązka, menedżer z firmy Volmary opowiada o wieogatunkowych kompozycjach w dużych pojemnikach
- Te bioróżnorodne zestawy łączyły rośliny ozdobne z użytkowymi
- Kolejna aranżacja z tego samego działu pokazów
- Mix gatunków i odmian przyjaznych środowisku
- Jedną z typowych roślin w takich zestawach jest ogórecznik, który bardzo chętnie nawiedzają pszczoły (fot. Volmary)
- Wśród roślin balkonowo-rabatowych atrakcyjnych dla owadów zapylających jest uczep (Bidens) – tu odmiana z grupy Taka Tuka
- W gronie roślin użytkowych zastosowanych w kompozycjach znalazła się m.in. Passiflora edulis ‘Suntropics’
- „Łąka kwietna” – z oferty firmy Volmary
- Koncepcja Naturbiente® – nasadzenie na rabacie
- Paleta z siewkami z zestawu Naturbiente® (zdjęcie z FlowerTrials 2022 w Holandii, gdzie ta koncepcja miała premierę)
- Gotowe, przeznaczone na rynek detaliczny produkty z serii Naturbiente® (tu zestaw roślin pachnących – Duftblumen); FlowerTrials 2022
Zioła i inne rośliny użytkowe – mocny akcent w ofercie firmy Volmary
Volmary ma pozycję czołowego dostawcy sadzonek ziół i roślin przyprawowych, których duży asortyment zaprezentowano podczas Dni Otwartych. Przedsiębiorstwo kontynuuje przy tym i rozwija hodowlę własnych odmian takich gatunków. Jej efektem są m.in. odporne, rozmnażane wegetatywnie odmiany bazylii (Ocimum basilicum) – z grup Copa (nowa odmiana Copa Red-Green Shades ma bordowo-zielone liście) oraz Tauris (o czerwonych łodygach). Zwracały uwagę odmiany rozmarynu lekarskiego (Rosmarinus officinalis), w tym szybko rosnąca AbraxMaxx (nowość) czy też wolno rosnąca, lecz odporna na mróz Blue Winter.
W ciekawym i różnorodnym doborze roślin użytkowych przeznaczonych do upraw amatorskich, proponowanym przez firmę Volmary kluczowe znaczenie mają warzywa, na czele z pomidorami (samych kompaktowych odmian jest około 30) i paprykami. W ofercie tych ostatnich znalazły się odmiany Joyride Sweet Red i Yellow, które nadają się do uprawy w wiszących pojemnikach.
Zwraca uwagę również wilec ziemniaczany (Ipomoea batatas) z rozbudowywanej grupy Erato Vineland, o intensywnie wybarwionych jadalnych bulwach (batatach), a jednocześnie jadalnych liściach.
Uczestnicy Dni Otwartych w Gawartowej Woli mogli popróbować potraw z wykorzystaniem świeżych ziół i innych dodatków, przygotowywanych na bieżąco przez Marcina Jabłońskiego – kucharza, który wywodzi się z ogrodniczej rodziny i łączy pasje kulinarne ze znajomością roślin.
- Bogaty w gatunki i odmiany asortyment ziół i roślin przyprawowych to znak rozpoznawczy oferty firmy Volmary
- Rosmarinus officinalis Blue Winter – jedna z ciekawszych pozycji z działu „Zioła”
- Bazylia (Ocimum basilicum) ‚Tauris’ – nowa, rozmnażana wegetatywnie, odporna odmiana
- Bazylia Copa Petite Red – w mieszanej kompozycji na rabacie (fot. 2-4 A. Cecot)
- Atrakcyjny dobór odmian macierzanki cytrynowej (Thymus ×citriodorus)
- Thymus ×citriodorus Sambesi (fot. 5, 6 A. Wize)
- Red. Marek Jezierski, który animował przebieg Dni Otwartych (tu: w miejscu prezentacji ziół, w towarzystwie Joanny Szaniawskiej i Krystyny Widaj ze szkółki Acrocona)
- Marcin Jabłoński (i Marek Jezierski) w „królestwie” smaków (fot. 1, 7, 8 Volmary)

Tulipany i inne ozdobne rośliny cebulowe w Chrzypsku Wielkim
Firma Królik organizuje kolejną, piętnastą już edycję Międzynarodowych Targów Tulipanów. Jest to wydarzenie, które od 2009 r. – z wyłączeniem pandemicznych lat 2000 i 2001 – odbywa się w Chrzypsku Wielkim w Wielkopolsce w trakcie [...]



