Nowości odmianowe podczas targów GROEN-Direkt w Holandii

PODosłonami.pl

De Ruiter baner 2
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Nowości odmianowe podczas targów GROEN-Direkt w Holandii

Podczas jesiennej edycji hurtowych targów roślin ogrodowych GROEN-Direkt Boskoop, które odbędą się 25 i 26 sierpnia w Hazerswoude-Dorp, zostaną zaprezentowane i ocenione nowości roślinne związane z asortymentem tego wydarzenia. Nowe odmiany ocenią przedstawiciele Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego z Boskoop (KVBC), którzy przyznają medale wyróżniającym się zgłoszeniom. Organizatorem konkursu, którzy zwykle odbywał się podczas Plantarium – odwołanego w tym roku – jest holenderska fundacja Stichting Vakbeurs voor de Boomkwekerij.

Echinacea purpurea TEQUILA SUNRISE to jedna z nowości zgłoszonych do oceny w konkursie, który odbędzie się podczas targów GROEN-Direkt w Holandii, fot. SVB

Echinacea purpurea TEQUILA SUNRISE to jedna z nowości zgłoszonych do oceny w konkursie, który odbędzie się podczas targów GROEN-Direkt w Holandii, fot. SVB

Wokół Plantarium

Stichting Vakbeurs voor de Boomkwekerij (SVB), czyli Fundacja ds. Targów Szkółkarskich, jest organizatorem międzynarodowych targów szkółkarskich Plantarium, które odbywały się przez wiele lat w pawilonie ekspozycyjnym Plantarium Gebouw, na terenie International Trade Centre w Hazerswoude-Dorp k. Boskoop.

W ubiegłym roku Plantarium miało formę wirtualną i nosiło przydomek Digital Expo. W tym roku nowy zarząd SVB zdecydował wiosną o wstrzymaniu organizacji tych targów, które były zaplanowane na początek września w formule hybrydowej, informując, że w grę wchodzi tylko stacjonarne Plantarium, z kontaktami „twarzą w twarz”. Ostatecznie zrezygnowano z organizacji tych targów w 2021 r.

W sierpniu 2021 r. SVB poinformowało jednak o zamiarze kontynuacji corocznej oceny i prezentacji nowych odmian roślin szkółkarskich – podczas GROEN-Direkt. Argumentowano, że fundacja ma na celu promowanie handlu materiałem szkółkarskim, a prezentacja nowości jest niezwykle ważnym narzędziem takiej działalności, toteż zdecydowano się wykorzystać jako platformę inne (niż Plantarium) targi, które kierowane są także do profesjonalnych odbiorców.

GROEN-Direkt na żywo

GROEN-Direkt odbędzie się 25 i 26 sierpnia. Prezentacja materiału roślinnego („katalog na żywo”) obejmie 5000 pozycji asortymentowych – próbek produktów od ok. 500 dostawców. Oferta targów, których celem jest umożliwienie kupcom hurtowym dokonywania na miejscu zamówień (także online), pokazuje jednocześnie w pigułce rynek roślin ogrodowych. Stacjonarnie (z własnymi stoiskami) w GROEN-Direkt weźmie udział ok. 150 wystawców.

Nowości odmianowe zgłoszone do oceny KVBC – prawie 30 taksonów     

Jak informuje Stichting Vakbeurs voor de Boomkwekerij (SVB), do konkursu nowości, dopuszczono 29 taksonów roślin. Najlepsza Nowość (Best Novelty) 2021 i pozostałe medalistki zostaną ogłoszone 25 sierpnia, w 1. dniu targów GROEN-Direkt, po obradach jurorów z Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego z Boskoop (KVBC). Wśród roślin-kandydatek do medali są drzewa i krzewy ozdobne, byliny oraz pnącza.

Przedstawiamy wybrane z nich – przede wszystkim nowości z kategorii „byliny” (nie wszystkie są odporne na mróz w naszych warunkach), a także krzewy o zwartym pokroju, przydatne do uprawy w pojemnikach balkonowo-tarasowych.

• Agapant (Agapanthus) ‘MDB001’ HELLO AGAPANTHUS FIREWORKS

To odmiana o dwukolorowych kwiatach i dużych kwiatostanach, wyróżniająca się też długotrwałym kwitnieniem. Roślina ma krótkie i szerokie liście i jest odporna na choroby, ale wrażliwa na mróz.

Zgłaszający: Hoogeveen Plants BV (Holandia)

Hodowca: De Wet Plant Breeders (RPA)

Barbula szara (Caryopteris incana) ‘SMNCVH’ SUNNY BLUE®

To roślina z asortymentu Proven Winners®. Jej liście są żółte, nieulegające oparzeniom słonecznym i ładnie kontrastują z jasnoniebieskimi kwiatami, które pojawiają się późnym latem. Ta nie w pełni odporna na mróz bylina o zwartym pokroju jest atrakcyjna dla owadów zapylających.

Zgłaszający: Valkplant BV (Holandia)

Hodowca: Springmeadow Nursery (USA)

Budleja Davida (Buddleja davidii) BUTTERFLY CANDY

To grupa (seria) 6 odmian charakteryzująca się zwartym pokrojem roślin (osiągają wysokość do 35 cm w pojemniku tarasowym, a 80 cm – w gruncie), których pędy się nie zwieszają.

‘Botex 001’ BUTTERFLY CANDY LITTLE PURPLE ma pokrój kulisty i fioletowe kwiaty; ‘Botex 002’ BUTTERFLY CANDY LILA SWEETHEART ma pokrój kulisty, duże kwiatostany, kwiaty są liliowe z żółtym środkiem; ‘Botex 003’ BUTTERFLY CANDY LITTLE WHITE ma białe kwiaty; ‘Botex 004’ BUTTERFLY CANDY LITTLE LILA – kwiaty lila; ‘Botex 005’ BUTTERFLY CANDY LITTLE PINK – różowe; ‘Botex 006’ BUTTERFLY CANDY LITTLE RUBY – czerwone.

Zgłaszający: Van Son & Koot (Holandia)

Hodowca: Botanic Experience BV (Holandia)

Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) ‘Bokomaho’ MAGICAL MATTERHORN

Odmiana o zwartym pokroju i atrakcyjnych kremowobiałych kwiatostanach, które występują regularnie, na każdym pędzie. Liście są owalne, zielone do jasnozielonych.

Zgłaszający: Kolster BV (Holandia)

Hodowcy: Boot & Dart i Kolster BV (Holandia)

Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea) ‘IFECSSTS’ TEQUILA SUNRISE

Odmiana ta cechuje się zwartym pokrojem roślin, które intensywnie się krzewią, i dwukolorowymi, pomarańczowo-żółtymi kwiatostanami. Okres kwitnienia jest długi, trwa ono od czerwca do września, a kwiaty języczkowate długo zachowują charakterystyczną barwę.

Zgłaszający: Gootjes AllPlant BV (Holandia)

Hodowca: Innoflora Plant Breeding BV (Holandia)

×Mangave ‘Red Wing’ MAD ABOUT MANGAVE®

To kolejna odmiana z grupy (serii) MAD ABOUT MANGAVE® – mieszaniec międzyrodzajowy, uzyskany w wyniku krzyżowania Manfreda x Agave, który charakteryzuje się interesującą kolorystyką gruboszowatych liści. Ten sukulent pozycjonowany jest w obrocie międzynarodowym jako bylina, choć wytrzymuje tylko niewielkie mrozy (temperaturę do -5ºC). Nadaje się przede wszystkim do uprawy w pojemnikach balkonowo-tarasowych.

Zgłaszający: F.N. Kempen vof oraz Van Son & Koot BV (Holandia)

Hodowca: Walters Gardens Inc. (USA)

Zatrwian Gmelina (Limonium gmelinii) ‘STE10’ DAZZLE ROCKS

Bylina ta ma zwarty pokrój i obficie kwitnie od wczesnego lata do jesieni. Dorasta do wysokości około 40 cm i osiąga podobną szerokość. Jest odporna na suszę i upał, a także mróz.

Zgłaszający: Gootjes-AllPlant BV (Holandia)

Hodowca: Peter van Steijn (Holandia)

Żurawka (Heuchera) ‘Maple Syrup’

Jak wskazuje sama nazwa tej odmiany (po polsku „syrop klonowy”), ma ona klonokształtne liście  o niezwykłym kolorze (odcienie barwy pomarańczowej i brązowej). Nie ulegają one poparzeniom słonecznym. Atrakcyjne są także beżowe kwiatostany.

Zgłaszający: Rijnbeek Perennials (Holandia)

Hodowca: Bailey (USA)

Żurawka (Heuchera) ‘Pools of Purple’

Odmiana ta ma duże, efektowne liście ze srebrzystymi nerwami, które kontrastują z bordową powierzchnią blaszek. Różowe kwiaty są dodatkowym walorem byliny. Ze względu na dobrą żywotność żurawka ta nadaje się na tereny zieleni lub do parków.

Zgłaszający: Rijnbeek Perennials (Holandia)

Hodowca: Bailey (USA)

Żurawka (Heuchera) ‘Timeless Night’

Bardzo wytrzymała bylina. Ma zwarty pokrój i osadzone na krótkich szypułach, grube kwiatostany koloru różowego, które ładnie kontrastują z ciemnymi liśćmi. Kwitnie od maja do października.

Zgłaszający: Gootjes AllPlant BV (Holandia)

Hodowca: Walters Gardens Inc. (USA)

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dzień Pomidora w miejscowości Wijewo

9 września br w Gospodarstwie Ogrodniczym pana Piotra Johna w miejscowości Wijewo odbyło się spotkanie poświęcone odmianom i ochronie pomidora w uprawie w tunelach foliowych. Organizatorami wydarzenia były firmy Hazera Poland, Koppert oraz Sativex. Zaprezentowano [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
VISCOIN
Syngenta pelargonia
HortiAdNet