PODosłonami.pl
Targi GARDENIA 2023 – z Kongresem Liderów Branży Ogrodniczej
Dwa miesiące pozostały do XVII Międzynarodowych Targów Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu GARDENIA, które odbędą się w Poznaniu 23-25 listopada br. Hasłem tegorocznego wydarzenia jest „Ogród uniwersalny”. Spotkaniu branży będzie towarzyszył V Kongres Liderów Branży Ogrodniczej, który przyjmie formę multikonferencji, toczącej się jednocześnie w czterech lokalizacjach Międzynarodowych Targów Poznańskich. Gardenia 2023 zajmie przestrzeń trzech największych pawilonów tego kompleksu – 5, 5A i 6.
Czytaj dalej...
Uniwersalny ogród, czyli potrzeba roślin i zieleni
Tematem przewodnim poprzedniej edycji targów Gardenia był „Ekologiczny ogród”. W 2023 roku organizatorzy zamierzają kontynuować wątki odnoszące się do dobrze zaprojektowanej zieleni – walkę z miejską szarzyzną, propagowanie różnorodności biologicznej, nowoczesne rozwiązania, które dotyczą ekonomicznej i ekologicznej pielęgnacji roślin.
Motyw przewodni XVII Targów GARDENIA zawiera słowo „uniwersalny”, które z jednej strony oznacza: (ogród) dla każdego, w każdych warunkach, w każdym miejscu, a z drugiej: (ogród) wszechobecny – w przestrzeni przydomowej, na każdej wolnej od zabudowy miejskiej powierzchni, na balkonie, parapecie itd., itp.
Targi to ludzie
Już po raz 17. branża ogrodnicza spotka się w Poznaniu nie tylko po to, aby prezentować nowości ze swoich ofert, ale w dużej mierze również z powodu dwóch innych aspektów: wiedzy i networkingu. Często słychać stwierdzenie, że „targi to ludzie”, co wprost przekłada się na jakość wydarzenia branżowego.
Oprócz oczywistego biznesowego wydźwięku Targów Gardenia zależy nam także na tym, aby łączyć ludzi o tych samych zainteresowaniach, z tym samym zapałem do sprawy. Od lat jesteśmy dumni z tego, że w czasie Gardenii nie chodzi jedynie o interesy, a również o tworzenie nowych pomysłów dotyczących zieleni, o wymianę wiedzy i doświadczeń, o inspirowanie się do jeszcze pełniejszego i bardziej świadomego działania. To tutaj zawiązują się nowe relacje, tworzą koncepcje i – co bardzo istotne – zapadają bardzo konkretne decyzje – mówi Paulina Maniecka, dyrektor projektu Gardenia.
Gardenia w liczbach
GARDENIA to coroczny obowiązkowy punkt w kalendarzu profesjonalnego ogrodnictwa. W 2022 roku targi te gościły niemal 300 wystawców z 12 europejskich krajów (czyli o 38% więcej, niż w 2021 r.), a teren MTP zgromadził ponad 12 000 zwiedzających (+20%), w tym zagranicznych przybyszów z 23 państw Europy (w największej liczbie z Austrii, Belgii, Czech, Danii, Finlandii, Francji, Niemiec, Hiszpanii, Holandii, Włoch, Norwegii, Słowenii, Szwecji i Ukrainy) oraz spoza naszego kontynentu. Ważną grupę zwiedzających stanowili przedstawiciele największych sieci handlowych i centrów ogrodniczych w naszym regionie.
Powierzchnia wystawiennicza wzrosła o 1500 m2, swoją ofertę zaprezentowało 71 nowych firm, debiutujących na poznańskiej ekspozycji; pojawiło się dwa razy więcej szkółek niż w 2021 r.
V Kongres Liderów Branży Ogrodniczej i inne wydarzenia towarzyszące targom
W programie merytorycznym listopadowej odsłony targów Gardenia organizatorzy stawiają na połączenie sił wszystkich sektorów ogrodnictwa i dziedzin mu pokrewnych. Uczestnicy będą mieli do czynienia ze stykiem zielonej branży z marketingiem, sprzedażą, visual brandingiem, logistyką i e-commercem, ale także współdziałaniem sektorów między sobą i synergią, którą można dzięki temu wypracować.
Nowy koncept multikonferencji podyktowany jest opiniami po ubiegłej edycji Gardenii: działo się tak dużo, że uczestnicy musieli wybierać między wieloma ciekawymi wydarzeniami. Teraz zamierzamy poprowadzić ich ścieżkami – od prelekcji, poprzez debaty, wydarzenia na stoiskach wystawców, pokazy, warsztaty. Chcemy, aby swój pobyt na targach wykorzystali na 100% i wychodząc mieli poczucie doświadczenia czegoś prawdziwie inspirującego – podkreśla Paulina Maniecka.
W ramach V Kongresu Liderów Branży Ogrodniczej, organizowanego przez Grupę MTP, Targi Gardenia i Lidera Biznesu, przy udziale patronów i partnerów, przewidziane są między innymi: XVII konwent Miejska Sztuka Ogrodowa, IV Arena Krajobrazu, prelekcje branżowe, pokazy i warsztaty florystyczne, arborystyczne, debaty z udziałem specjalistów wielu dziedzin oraz liczne warsztaty i prelekcje dla profesjonalistów, a także szerokiej publiczności. Do współpracy zaproszono najlepszych ekspertów, praktyków, doświadczonych projektantów, naukowców i przedstawicieli różnych instytucji.
Przekrojowo przez ogrodnictwo, z florystyką
Targowa ekspozycja, podobnie jak w roku ubiegłym, obejmie rozmaite sektory ogrodnictwa – od oferty maszyn i urządzeń, poprzez podłoża, nawozy, nawadnianie, nasiona, akcesoria ogrodnicze, aż po sektor florystyczny, pełen stref inspiracji, pokazów i nietuzinkowych kompozycji.
Źródło: Targi Gardenia

Gardenia 2023 – o XVII Międzynarodowych Targach Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu w Poznaniu
W dniach 23-25 listopada w trzech pawilonach Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyła się Gardenia 2023. W wydarzeniu tym wzięło udział prawie 300 wystawców oraz około 12 500 zwiedzających. Organizowanej od 2007 roku Gardenii, tym razem przyświecało [...]