Polacy kochają truskawki. Promocja polskich truskawek, technologie uprawy

PODosłonami.pl

De Ruiter baner 2
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Polacy kochają truskawki

Jak wykazały „Narodowe badania konsumpcji warzyw i owoców”, realizowane dla Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw, przez firmę Kantar we współpracy z agencją Inspire smarter branding, truskawki to ulubione owoce Polaków, najbardziej wyczekiwane i zyskujące na popularności. Za co kochamy truskawki?

Truskawki to najbardziej wyczekiwane owoce sezonowe

Truskawki to najbardziej wyczekiwane owoce sezonowe

Pierwsze, wyczekiwane owoce

Truskawki to pierwsze owoce sezonowe w Polsce. Badania przeprowadzone przez firmę Kantar wykazały, że na żaden inny produkt sezonowy Polacy nie czekają tak bardzo, jak na truskawki. Na pierwszym miejscu wymieniło je dwie trzecie badanych (65%). W ub. roku, w sezonie zbiorów tych owoców 66% Polaków jadło truskawki kilka razy w tygodniu, a 94% co najmniej raz w miesiącu. Z kolei w całym 2019 r. truskawki jadło aż 98% Polaków, a 32% badanych wybierało je najchętniej spośród wszystkich owoców. Jak poinformowała Urszula Krassowska z firmy Kantar, 13% Polaków w 2019 r. jadło truskawki częściej niż w latach poprzednich.

Świeże, smaczne i zdrowe

Polskie truskawki są świeże, wyjątkowo smaczne i aromatyczne. Ich smak oraz świeżość są nieporównywalne z truskawkami importowanymi, które muszą przebyć tysiące kilometrów zanim trafią na półkę sklepową. Oprócz wspaniałego wyglądu i smaku, truskawki są cennym źródłem składników odżywczych i prozdrowotnych. Zawierają więcej witaminy C niż owoce cytrusowe. Jedna szklanka pokrojonych truskawek (ok. 100 g) zawiera 60 mg witaminy C czyli tyle, ile wynosi dzienne zapotrzebowanie. Dzięki wysokiej zawartości antyoksydantów truskawki odznaczają się jedną z najwyższych aktywności przeciwutleniających wśród owoców. Wspomagają odporność, zmniejszają podatność na zakażenia bakteryjne i wirusowe. Owoce te są również źródłem błonnika, wspomagającego perystaltykę jelit. Regularne spożywanie truskawek pomaga utrzymać prawidłową masę ciała, zapobiega powstawaniu miażdżycy, pozwala zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i chroni przed występowaniem nowotworów. Dietetycy zalecają, aby w sezonie spożywać filiżankę tych owoców dziennie.

Coraz dłuższy sezon

Dzięki wprowadzaniu nowoczesnych technologii uprawy przez polskich plantatorów, z każdym rokiem sezon na truskawki w Polsce zaczyna się coraz wcześniej. Krajowe owoce wyprodukowane w szklarniach pojawiają się na rynku już w kwietniu. Jak wynika z danych firmy Kantar, w kwietniu br. truskawki jadło już 37% Polaków (dla porównania, w lutym 20%). Na początku maja dostępne już były truskawki z tuneli foliowych, a kwintesencją truskawkowego sezonu będą owoce z plantacji polowych, pojawiające się w sprzedaży na przełomie maja i czerwca. Ale to nie koniec sezonu na truskawki, gdyż w miesiącach jesiennych dostępne będą truskawki odmian powtarzających owocowanie, uprawiane pod foliowymi daszkami i w tunelach.

 

Więcej informacji na temat właściwości truskawek oraz innych owoców jagodowych – jagody kamczackiej, malin, borówek, porzeczki, aronii, agrestu i mini kiwi – tworzących jagodową sztafetę polskich superowoców, umożliwiającą codzienną konsumpcję świeżych, sezonowych owoców, od maja do października, można znaleźć na stronie: http://polskiesuperowoce.pl/

 

Na podstawie materiałów opracowanych w ramach kampanii „Czas na polskie superowoce!” realizowanej przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw, a finansowanej ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Technologia „Zero pozostałości” – ochrona przed chorobami

Zwalczanie chorób w technologii „Zero pozostałości” oparte jest przede wszystkim o produkty biologiczne. Zabiegi należy wykonywać prewencyjnie, przed wystąpieniem chorób. Dzięki temu rośliny będą odporniejsze na atak patogenów. W trakcie warsztatów Berry Tech 2021 w [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
VISCOIN
Syngenta pelargonia
HortiAdNet