Rośliny ozdobne sezonowe i doniczkowe – o gospodarstwie Royal Plant

PODosłonami.pl

FLUENCE

Rośliny ozdobne sezonowe i doniczkowe – o gospodarstwie Royal Plant

Agata i Tomasz Pągowscy z Wielunia prowadzą Zakład Ogrodniczy Royal Plant, który specjalizuje się w sezonowej produkcji roślin ozdobnych sprzedawanych głównie w sieciach marketów. Oprócz bogatego asortymentu gatunków typowych dla uprawy sezonowej, zmieniającej się w ciągu roku, oferują rośliny doniczkowe o ozdobnych liściach. Aby sprostać zwiększającym się zamówieniom, rozbudowują obiekty pod osłonami – ostatnio postawili 2 nowoczesne tunele zblokowane.

Czytaj dalej...
Wnętrze jednego z nowych tuneli zblokowanych w gospodarstwie Royal Plant - z uprawą doniczkowych chryzantem oraz roślin o ozdobnych liściach (I dekada września), fot. A. Cecot

Wnętrze jednego z nowych tuneli zblokowanych w gospodarstwie Royal Plant - z uprawą doniczkowych chryzantem i roślin ozdobnych z liści (I dekada września), fot. A. Cecot

Chryzantemowe tradycje

Gospodarstwo w obecnej formie – jako Royal Plant – działa od 2000 r., ale jego tradycje sięgają działalności rodziców pana Tomasza, Anny i Andrzeja Pągowskich, którzy kiedyś, począwszy od lat 70. XX w. byli ważnymi producentami ukorzenionych sadzonek chryzantem, a następnie rozsad warzyw dla profesjonalnych odbiorców.

Tomasz Pągowski postawił pierwszą szklarnię 20 lat temu – obiekt szerokonawowy o powierzchni 10 000 m2, belgijskiej produkcji, ale sprowadzony z Niemiec (który służy do dziś).

Najpierw – podobnie jak w gospodarstwie rodziców – ukorzeniano sadzonki chryzantem i produkowano rozsady warzyw. Dość szybko jednak obrano inny profil.

Fragment szerokonawowej szklarni w gospodarstwie Royal Plant (na 1. planie - część kontenerowni z uprawą doniczkowych pierwiosnków; I dekada września), fot. A. Cecot

Fragment szerokonawowej szklarni w gospodarstwie Royal Plant (na 1. planie – część kontenerowni z uprawą doniczkowych pierwiosnków; I dekada września), fot. A. Cecot

Współpraca z sieciami marketów, rozwój rynku „rabatówki”

Sieci handlowe stały się jednym z kół napędowych przemian w firmie Royal Plant. Drugim kluczowym czynnikiem rozwoju gospodarstwa był stale rosnący w kraju popyt na rośliny balkonowo-rabatowe, które generują największe obroty w ciągu roku.

Obecnie właściciele obsługują wiosną około 200 – należących do sieci – punktów detalicznych w całej Polsce, co wymaga sprawnej logistyki.

Rosną im zamówienia ze strony marketów, ale zmienia się też typ towarów, które są tam kierowane. Kiedyś były to tylko tanie, masowe rośliny ozdobne, a teraz dochodzą też produkty wyróżniające się, o wyższych cenach.

Nasadzenia miejskie

Od dziesięciu lat zwiększa się również zapotrzebowanie na rośliny kwietnikowe do obsadzania miast oraz na usługi związane z zakładaniem rabat na terenach zieleni publicznej. Agata i Tomasz Pągowscy działają i na tej niwie, starując co roku w przetargach. Udało im się wprowadzać do niektórych nasadzeń miejskich mniej standardowe rośliny, m.in. niecierpki z grupy Sunpatiens czy begonie z grupy Viking.

Wczesnowiosenne rośliny ozdobne: prymule, narcyzy, hiacynty

Pierwsze do handlu w ciągu roku – w styczniu i lutym – trafiają pierwiosnki oraz cebulowe rośliny w doniczkach.

Gotowe rozsady prymuli doniczkuje się w sierpniu, wrześniu. Najpierw uprawia się te rośliny na zewnętrznej kontenerowni (początkowo okryte agrowłókniną), a dopiero potem przenosi do szklarni i tuneli. W tym roku do uprawy wprowadzono m.in. odmiany z grup fruelo® i el-unistar®.

Cebule narcyzów ‘Tête-à-Tête’ oraz hiacyntów sadzi się do kolorowych doniczek w listopadzie i pędzi, wystawiając z chłodni sukcesywnie partie roślin.

Bratki, stokrotki, truskawki

Kolejną uprawą są bratki (Viola ×wittrockiana) i fiołki rogate (Viola cornuta). Rozsady sadzone są do doniczek w listopadzie; rośliny uprawiane „na zimno”.

Kwitnące na przedwiośniu rośliny trzeba sprzedać w krótkim, około 4-tygodniowym okresie (w pandemicznym 2020 r. udało się ich zbyć tylko 25%) – do Świąt Wielkanocnych, zanim ruszy sezon „rabatówki”. Państwo Pągowscy  dbają więc o to, by wyróżnić kolorystycznie swoją ofertę na rynku. Najpopularniejsze w Polsce bratki wielkokwiatowe o żółtych kwiatach stanowią w ich firmie tylko 30% całej produkcji tych roślin. W przypadku V. cornuta dużym wzięciem cieszą się trójbarwne zestawy odmian.

W tym samym okresie produkowane są pełnokwiatowe stokrotki w doniczkach, a także truskawki (odmiany owocowe, głównie amatorskie, jak np. ‘Senga Sengana’ czy ‘Albion’), które sprzedaje się w 10-pakach.

Balkonowo-rabatowe

Rośliny te generują 50% obrotów w firmie Royal Plant, w ofercie jest ok. 150 pozycji asortymentowych.

Na pierwszym miejscu znajdują się pelargonie, głównie w doniczkach o średnicy 10,5 cm. Proponuje się ponadto pelargonie premium – w doniczkach 12-centymetowych, zaopatrzonych w etykietę z nazwą odmiany (wybrano 17 kreacji), co ma zachęcić klientów finalnych do powrotu w kolejnym sezonie po konkretne, niezawodne produkty. W tym wąskim doborze są m.in. następujące hity: Pelargonium zonale Classic ‘Diabolo’ i ‘Helena’, Americana® ‘White Splash’ i ‘Violet’, P. peltatum Super Cascade ‘Red’ i Temprano ‘Maxime’ czy Pelargonium Calliope® L ‘Dark Red’.



Drugie na liście najpopularniejszych roślin balkonowo-rabatowych są rozmnażane wegetatywnie kaskadowe petunie. Przeważają odmiany z grupy Sanguna® – ok. 10 „kolorów”. Ogrodnicy cenią też odmiany z grupy Supertunia Vista. Mają w swojej ofercie petunii także kreacje nietuzinkowe pod względem barw kwiatów – jak np. NightSky®, Amore™ ‘Queen of Hearts’, Crazytunia® ‘Black Mamba’, Sweetunia ‘Miss Marvelous’ – oraz odmiany pełnokwiatowe (gr. Origami).

Przebojem ostatnich lat są koleusy – np. odmiana ColorBlaze® Kingswood Torch.

Wśród pozostałych roślin balkonowo-rabatowych znajdują się m.in. kalibrachoa, lobelia, uczep, werbena, służące przede wszystkim do sporządzania trzyelementowych „miksów”.

Zioła i warzywa

Od kilku lat wyraźnie rośnie popyt na zioła; państwo Pągowscy przygotowują m.in. wielogatunkowe zestawy ziół w kolorowych pojemnikach-misach „23” z uszami.

Jeśli chodzi o warzywa, są to rozsady popularnych gatunków (np. kalafior, pomidor), przeznaczone do sadzenia na działce, w ogrodzie przydomowym czy nawet w pojemniku balkonowo-tarasowym, produkowane w „pakach” oraz doniczkach.

Wrzosy pączkowe i chryzantemy

Okres produkcji wrzosów zaczyna się w kwietniu, maju od doniczkowania ukorzenionych sadzonek. Są to odmiany z grupy Gardengirls®. Rośliny uprawia się najpierw w szklarni, a dopiero potem przenosi na zewnętrzną kontenerownię.

Uprawę chryzantem zaczyna się w lipcu, sierpniu. Ukorzenione sadzonki tych roślin (pochodzące przede wszystkim z wieluńskiej firmy Cichoń) sadzi się głównie do mis. Dobór jest tradycyjny: odmiany drobnokwiatowe z grupy Jasoda oraz „średniokwiatowe” o pełnych anemonowych koszyczkach (m.in. ‘Wilmington’, ‘Warsaw’, ‘Mount Gerlach’),  wielkokwiatowe pełne (m.in. z grupy Passionement).

Doniczkowe rośliny o ozdobnych liściach

To najnowszy dział tego gospodarstwa. Produkcja ta odpowiada na trend rynkowy – rosnącą popularność „zieleni” do ozdoby wnętrz.

W asortymencie znajdują się typowe gatunki, jak np.: Monstera deliciosa, Philodendron selloum, Dracaena marginata, Chlorophytum comosum, Epopremnum aureum, Yucca filamentosa, Codiaeum variegatum, Sansevieria trifasciata, Peperomia obtusifolia. Są też ciekawostki, m.in. Syngonium ‘Neon Robusta’, Cordyline ‘Electric Pink’, Musa acuminata (karłowe odmiany bananowca), Ficus microcarpa (oferowany jako „bonsai”) czy paprocie w odmianach – Nephrolepis cordifolia ‘Duffi’, N. exaltata ‘Fluffy Ruffles’, Pteris cretica ‘Albolineata’.

Najwcześniejszy cykl uprawowy rozpoczyna się w lutym, marcu – wówczas sprzedaż gotowych roślin przypada na czerwiec. Produkcja kontynuowana jest do listopada, przy czym szczyt handlu tymi towarami to sierpień i wrzesień.

Nowa infrastruktura

Naprzeciwko szklarni z 2000 r. (z zapleczem biurowym, magazynowym i maszynowym oraz pracownią) stanęły w tym roku 2 bliźniacze tunele zblokowane z firmy Agro-Sur. Zbudowano je na dwóch etapach – pierwszy obiekt o powierzchni 5 tys. m2 został oddany do użytku w marcu br., a drugi – w październiku. Pokryte są dwiema warstwami folii, z poduszką powietrzną. Ściany boczne wykonano z poliwęglanu. W zagonach gruntowych zainstalowano rury grzewcze. Do dogrzewnia powietrza służą nagrzewnice wodne.

Jest to skrót artykułu z najnowszego numeru czasopisma „Pod Osłonami” – 7/2020 – który właśnie się ukazał. Można go zamówić w Agrarsklepie 

3 komentarze do Rośliny ozdobne sezonowe i doniczkowe – o gospodarstwie Royal Plant

  1. Maarten
    / Odpowiedź

    What is the mail-adress of this company?

  2. Bożena
    / Odpowiedź

    Witam, wasze kwiaty są przepiękne, kupuje je w Dino. Teraz będę szukała Bonsai

  3. Magdalena
    / Odpowiedź

    Najpiękniejsze rośliny jakie widziałam w sklepach sieciowych.
    Sansa piękna, jędrna, gęsta, zdrowa – aż serce płacze, że nie można zakupić prywatnie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Belgicactus i sukulenty – rośliny coraz popularniejsze

Belgicactus to, jak można się domyślić firma z Belgii, ale – wbrew nazwie – nieprodukująca głównie kaktusów, lecz przede wszystkim inne sukulenty. Wyróżniają się bylinowe rojniki (Sempervivum), choć nie brakuje roślin gruboszowatych przeznaczonych do doniczkowej [...]

ICL Osmocote
HortiAdNetHortiAdNet