Seminarium nt. produkcji rozsady zorganizowane przez firmę Grodan

PODosłonami.pl

FLUENCE

Rozsada warzyw szklarniowych w centrum uwagi

W tym roku już po raz kolejny odbyło się doroczne spotkanie profesjonalnych producentów rozsady warzyw szklarniowych z całego świata – Grodan International Propagation Seminar. Ponad stu uczestników z Europy, USA, Kanady, Meksyku, Australii i Korei Południowej spotkało się pod koniec września w Rotterdamie, aby odświeżyć swoją wiedzę, zapoznać się z najnowszymi trendami w produkcji rozsady, wymienić poglądy i opinie ze swoimi kolegami z branży. Organizatorem spotkania była firma Grodan.

Czytaj dalej...
Produkcja rozsady ogórka

Produkcja rozsady ogórka (fot. Grodan)

Wizyty w specjalistycznych firmach

Zgodnie z wypracowaną w poprzednich edycjach formułą spotkanie trwało dwa dni. W pierwszym dniu uczestnicy wysłuchali interesujących wystąpień, a w drugim mieli okazję odwiedzić firmy produkujące młode rośliny. W tym roku wybór padł na firmy Anthura w Bleiswijk oraz Beekenkamp w Maasdijk – przedsiębiorstwa bardzo mocne również w produkcji młodych roślin ozdobnych. Sposób organizacji produkcji, automatyzacja i robotyzacja wykorzystywana przy produkcji milionowych partii młodych roślin zrobiły wrażenie na odwiedzających. Wizyty zapewne stały się inspiracją do zastosowania podobnych metod we własnych produkcjach. W przypadku produkcji roślin ozdobnych wyrównanie i jednorodność partii oraz przygotowanie do długodystansowego transportu jest prawdziwym wyzwaniem, a jednocześnie synonimem wysokiej jakości. Gospodarze podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem, co było bardzo cenne dla uczestników spotkania.

Na koniec długiego dnia zaplanowano wizytę w World Horti Center w Naaldwijk – w centrum edukacji, doświadczalnictwa i promocji branży ogrodniczej.

Nowe rozwiązania w produkcji rozsady

Pierwszy, seminaryjny dzień IPS 2022 był poświęcony nowościom godnym zastosowania w produkcji rozsady, i nie tylko rozsady. Frans-Peter Dechering z firmy Corvus Drones przedstawił interesującą propozycję wykorzystania dronów w monitorowaniu roślin np. w ocenie kiełkowania nasion, wielkość liści, indeksu LAI, wielkości roślin czy kwitnienia, a w przyszłości w ocenie fitopatologicznej. Wykorzystanie tych urządzeń w ocenie kilku milionów roślin i możliwość uzyskania wyników lustracji praktycznie od razu wydaje się być doskonałym rozwiązaniem. Frans-Peter, który jest współwłaścicielem firmy przedstawił nie tylko zalety oferowanego systemu, ale przede wszystkim sposób jego wykorzystania w gospodarstwie. Corvus Drones nie sprzedaje dronów, ale wynajmuje je ogrodnikom. Firma oferuje serwis polegający na monitorowaniu uprawy, co jest korzystne nie tylko dla niej, ale przede wszystkim dla ogrodników.



Przy produkcji doświetlanej, jaką jest produkcja rozsady nie mogło zabraknąć prezentacji poświęconej wykorzystaniu oświetlenia LED. Gert-Jan Goes z firmy Fluence przedstawił przykłady stosowania doświetlania asymilacyjnego LED w produkcji rozsady pomidora i ogórka. W centrum zainteresowania ogrodników i producentów LED jest obecnie jakość światła.

W pierwszym dniu uczestnicy mieli okazję poznać technologię wyrównywania klimatu w szklarni rozsadowej zaprezentowaną przez Sven’a van Heijningena z firmy Alcomij. Raymond van den Berg z ISO Group przedstawił korzyści wynikające z robotyzacji produkcji rozsady, a Martin Zuijderwijk z Biobest omówił sposoby biologicznej ochrony młodych roślin. Metoda uprawy Plant Empowerment przedstawiona została przez Ton Habraken’a, jako polecana do zastosowania w produkcji rozsady w celu obniżenia kosztów i dalszej poprawy jakości młodych roślin. Jakość nasion ogórka była głównym tematem prezentacji Peter’a Vredenbregt z BASF Vegetable Seeds.

Dużym zainteresowaniem wśród producentów warzyw szklarniowych cieszyło się wystąpienia Thomas’a Peters’a z Grodan poświęcone produkcji sadzonek truskawek w podłożu z wełny skalnej. Być może jest to spowodowane poszukiwaniem nowych gatunków, a tym samym nowych rynków przez producentów „tradycyjnej” rozsady.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Belgicactus i sukulenty – rośliny coraz popularniejsze

Belgicactus to, jak można się domyślić firma z Belgii, ale – wbrew nazwie – nieprodukująca głównie kaktusów, lecz przede wszystkim inne sukulenty. Wyróżniają się bylinowe rojniki (Sempervivum), choć nie brakuje roślin gruboszowatych przeznaczonych do doniczkowej [...]

ICL Osmocote
HortiAdNetHortiAdNet