Targi Gardenia 2021 – florystyka i związane z nią wydarzenia

PODosłonami.pl

Hezera 2 grudzien
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Targi Gardenia 2021 – florystyka oraz związane z nią wydarzenia

Zakończona parę dni temu 15. edycja Targów Gardenia była wyjątkowa. Odbywała się bowiem w nietypowym dla nich, listopadowym terminie, jako wyczekiwane spotkanie branży w okresie niepewności związanej z pandemią koronawirusową. Była okrągłą, jubileuszową odsłoną tego wydarzenia oraz przypadła w roku 100-lecia Międzynarodowych Targów Poznańskich, które są organizatorem Gardenii. Wydaje się, że – choć tematami przewodnimi tej imprezy wystawienniczej są ogrodnictwo oraz architektura krajobrazu – szczególne miejsce zajęła w 2021 r. florystyka, której poziom i różnorodność okazały się jedną z najmocniejszych stron Gardenii, a program pokazów, warsztatów, seminariów zaspokajał najrozmaitsze potrzeby odbiorców.

Florystyka była mocnym punktem Targów Gardenia 2021, fot. A. Cecot

Florystyka była mocnym punktem Targów Gardenia 2021, fot. A. Cecot

Florystyka – powrót na Gardenię

Towarzysząca od wielu lat Gardenii florystyka, została w 2020 r. oddzielona od tych targów, wraz z innym wystawienniczym wydarzeniem Grupy MTP pod nazwą Special Days. Tym razem, czyli w dniach 4-6 listopada 2021 r., wrócono do poprzedniej formuły, z korzyścią dla: Gardenii, której marka jest mocna i lepiej rozpoznawalna niż w przypadku Special Days, oferty targowej, branży ogrodniczej oraz zwiedzających. Gardenia okazała się najważniejszym w bieżącym roku miejscem prezentacji polskiej florystyki.

Bogaty program

Program dotyczący florystyki był podczas Gardenii 2021 ciekawy i różnorodny. W każdym z trzech dni targów zaproponowano rozmaite pokazy florystyczne na dużej scenie w pawilonie nr 3 MTP, dostępne dla zwiedzających.

Ponadto odbywały się kilkugodzinne, płatne warsztaty lub seminaria, prowadzone przez mistrzów florystyki, które miały miejsce na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich i były osiągalne dla mniejszych grup, zapisanych wcześniej osób. I tak, np. w programie wydarzeń znalazły się: Zimowa florystyka – Seminar Class Piotra Sekundy; warsztaty florystyczne „Kwiatowe Hula Hop” prowadzone przez Piotra Marca, zorganizowane przez Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Ogrodnictwa, Oddział Poznański (SITO); kurs „Plantbukiety”, zorganizowany przez Autorską Szkołę Florystyczną Gretaflowers Katarzyny Grety Szymkowiak; seminarium „Jak z sukcesem przygotować kwiaciarnię na adwent i święta?” – organizator szkoła florystyczna Kwitnące Horyzonty Moniki Bębenek.

Nie zabrakło też wykładów i warsztatów dotyczących biznesowej strony działalności florystycznej. Przykładem tego typu prezentacji była prelekcja Andrzeja Dąbrowskiego (firma Wsparcie Florystów) pt. „Szczepionka na kryzys w kwiaciarni”.

Nowe produkty

Kolejny typ prezentacji odnosił się do konkretnych produktów, których używają bądź mogą używać floryści/właściciele kwiaciarń.

Z nowymi, biodegradowalnymi, polskiej produkcji środkami do przedłużania trwałości kwiatów z serii Chloris, które oferuje Agro Smart Lab, można się było bliżej zapoznać podczas seminarium (z pokazem) pt. „Jak ekologicznie przedłużać trwałość roślin ciętych i dbać o doniczkowe?”. Organizatorem prezentacji była szkoła florystyczna Kwitnące Horyzonty, której właścicielka Monika Bębenek (zarazem właścicielka kwiaciarni „Zielona Gęś” z Opola) prowadziła pokaz wraz z Mirosławem Maziarką (Agro Smart Lab).

Innowacyjne akcesoria firmy Oasis Floral Products promowano podczas interesującego pokazu florystycznego „Idzie nowe”. Ewa Bugaj, która pochodzi z Białej Podlaskiej, przedstawiła kompozycje wykonane z poszanowaniem środowiska, m.in. z użyciem innowacyjnych produktów „bio”, jak np. rozkładająca się w ciągu 3 lat gąbka florystyczna OASIS® Bio Floral Foam Maxlife czy też OASIS® TerraBrick (medium z włókien kokosowych). Prezentację prowadziła i o proekologicznych produktach z entuzjazmem opowiadała Lena Stryjska z firmy Smithers-Oasis Polska.

Znani floryści, coraz liczniejsze szkoły florystyczne

Na Gardenii 2021 obecna była większość czołowych i znanych polskich florystów, którzy prowadzili pokazy, warsztaty, prezentowali swoją działalność i umiejętności na stoiskach. Kilkoro wykorzystało targi w Poznaniu do promocji szkół florystycznych, których są właścicielami lub które reprezentują.

Oprócz dłużej już funkcjonujących przedsięwzięć edukacyjnych, jak wspomniane wcześniej Kwitnące Horyzonty (Opole), Gretaflowers (woj. wielkopolskie) czy Floral Academy Piotr Sekunda (woj. mazowieckie), podczas Gardenii zaprezentowała się Iza Tkaczyk School of Art (woj. warmińsko-mazurskie) z pokazem pt. „Kwieciem malowane” – oryginalnych kompozycji własnych oraz swoich uczniów z grupy mistrzowskiej.

Mocno reklamowano także nowy projekt pod nazwą Międzynarodowy Instytut Florystyczny (Turza Śląska), który reprezentowali podczas specjalnych pokazów pt. „Różnorodność daje siłę” nauczyciele z tej szkoły: Tomasz Max Kuczyński, Zygmunt Sieradzan oraz Edyta Zając-Chruściel.

Dolnośląski Zespół Szkół w Jaworze, który prowadzi edukację m.in. na kierunku florystyka (2 semestry), zorganizował prawie godzinny pokaz „W manufakturze natury”, poprowadzony przez mistrza Macieja Krzusa z Wrocławia (także posiadającego własną szkołę florystyczną).

Często, przy opisywaniu wysokich kwalifikacji obecnych na Gardenii i prezentujących swoje prace  florystów padała nazwa Akademii Florystycznej Marioli Miklaszewskiej z Sękocina, którą ukończyli (ta szkoła florystyczna jako pierwsza wprowadziła kursy mistrzowskie i stała się celem większości florystów należących dziś do krajowej czołówki).

Wśród mistrzów florystyki, którzy 4-6 XI 2021 r. brylowali na scenie w pawilonie nr 3, znalazła się również, ze swoim indywidualnym pokazem Małgorzata Szwagiel (Rzeszów) – laureatka konkursu Florysta Roku, zainicjowanego w ub. r. przez Stowarzyszenie Florystów Polskich.

 

Stowarzyszenia, czyli w jedności siła

Nietuzinkowym wydarzeniem, które dało najszerszy przegląd różnych stylów i możliwości dobrych polskich florystów, był pokaz zorganizowany przez Stowarzyszenie Florystów Polskich pt. „W grupie siła! Europa Cup tuż, tuż”. Służył on promocji Europejskich Mistrzostw Florystycznych (European Florist Championship) 2022, które odbędą się w Katowicach. W pokazie tym, prowadzonym przez wiceprezes zarządu SFP Martę Kondzielnik, uczestniczyło 26 florystów – członków stowarzyszenia. Przedstawili oni i scharakteryzowali prace symbolizujące kraje, których przedstawiciele wezmą udział w mistrzostwach Europa Cup 2022 (Polskę będzie reprezentować Iza Tkaczyk).  Kompozycje te były następnie eksponowane w pawilonie 3. do końca targów Gardenia – można więc było je dokładnie obejrzeć i ocenić nie tylko pod względem początkowej urody, ale również trwałości aranżacji (aspekt nie zawsze wystarczająco doceniany przez wykonawców).

Pokaz Stowarzyszenia Florystów Polskich pt. „W grupie siła! Europa Cup tuż, tuż”

Organizacją branżową, która od początku towarzyszy florystycznej części Gardenii (lub targom Special Days), jest Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Ogrodnictwa, Oddział Poznański (SITO). Zgodnie z tradycją, planowało urządzić Otwarty Konkurs dla Kwiaciarń, jednak z powodu terminu Gardenii 2021 (tuż po 1 listopada) musiało odwołać to wydarzenie, gdyż zgłosiło się zbyt mało chętnych (z braku czasu na przygotowanie się do konkursu z trzema pracami, w jednym z najintensywniejszych w roku okresów w działalności kwiaciarń). SITO firmowało natomiast stylowy pokaz pt. „Z szafy Apolonii Chałupiec (czyli Poli Negri)”, którego autorem był mistrz florystyki Piotr Marzec. Pokaz dotyczył okryć głowy z wkomponowanymi kwiatami oraz innymi elementami roślinnymi i utrzymany był w klimacie lat 20. XX w.

Konkurs dla Kariny

Nietypowym punktem programu był konkurs im. Kariny Maćkowiak, który odbył się z inicjatywy SFP i został powołany spontanicznie – dla upamiętnienia znanej w środowisku i lubianej śląskiej florystki zmarłej 28 sierpnia br. Uczestnicy wykonali dekorację głowy – florystyczny fascynator (Karina była miłośniczką tego typu kompozycji).

Jury najwyżej oceniło prace następujących florystów: 1. miejsce – Tomek Wolny (Kwiaciarnia La Flor Galeria Krakowska), 2. miejsce – Katarzyna Rduch (Pracownia Florystyczna „Gardenia” z Gorzyczek), 3. miejsce – Katarzyna Abrahamczyk (kwiaciarnia „Kwiaty u Kasi” z Jejkowic). Oprócz tego, Elżbieta Jabłońska (pracownia florystyczno-artystyczna „Magiel Kwiatowy” z Gdańska) otrzymała nagrodę specjalną, jako autorka kompozycji wyróżnionej przez Henrykę Maćkowiak, mamę Kariny. Wzruszający finał konkursu odbył się wieczorem 5 XI na scenie głównej w pawilonie 3. MTP.

 

 

 

2 komentarze do Targi Gardenia 2021 – florystyka oraz związane z nią wydarzenia

  1. Lena Stryjska
    / Odpowiedź

    Świetna relacja!

  2. Alicja Cecot
    / Odpowiedź

    Dziękuję! Świetny pokaz florystyczny!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Migawka z Targów Gardenia 2021, fot. A. Cecot

Gardenia 2021: wybrane środki produkcji w uprawach pod osłonami

Targi Gardenia 2021 w Poznaniu, które odbyły się miesiąc temu, okazały się wydarzeniem branżowym niejako zamykającym okres dużych stacjonarnych imprez wystawienniczych lub konferencyjnych organizowanych bez szczególnych ograniczeń. Tym chętniej uczestnicy tegorocznej Gardenii wracają do listopadowych [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
HortiAdNet