Targi GrootGroenPlus 2018 z polskimi akcentami, czyli co pokazano w Zundert

PODosłonami.pl

Targi GrootGroenPlus 2018 z polskimi akcentami

Październikowe targi GrootGroenPlus w Zundert (Holandia) przyniosły, jak zwykle, wiele nowości. Wśród nich zwracał uwagę m. in. jesienny asortyment, z którym niewątpliwie kojarzą się trawy. Miskant chiński (Miscanthus sinensis) ‘Boucle’ ze Szkółki Roślin Ozdobnych Daglezja Artur Maj został wyróżniony jednym z ośmiu medali, przyznanych najlepszym nowościom zgłoszonym do oceny przez targowe jury – specjalistów z KVBC, czyli Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego z Boskoop. Odmianę trawy polskiej hodowli uhonorowano srebrnym medalem, o czym od razu mogli się przekonać jej właściciele, którzy przyjechali do Zundert w pierwszym dniu imprezy.

Czytaj dalej...
Małgorzata i Artur Majowie prezentują miskant chiński (Miscanthus sinensis) 'Boucle' wyróżniony srebrnym medalem targów GrootGroenPlus 2018, fot. A. Cecot

Małgorzata i Artur Majowie prezentują miskant chiński (Miscanthus sinensis) 'Boucle' wyróżniony srebrnym medalem targów GrootGroenPlus 2018, fot. A. Cecot

Srebro dla miskantu

Miscanthus sinensis ‘Boucle’ wyróżnia się przede wszystkim kwiatostanami – ciekawie wyglądają już w pąku, który przypomina kokon (utrzymuje się do 2 tygodni), a w młodym stadium rozwoju są skędzierzawione (jak przędza pętelkowa bouclé). Ponadto mają rzadko spotykaną u odmian tego gatunku ciemną, purpurową barwę (z jasnymi smugami) i są liczne. Warto dodać, że Małgorzata i Artur Majowie, którzy specjalizują się w produkcji traw (oraz szczepionych iglaków), posiadają przy swojej szkółce Daglezja w Rykach k. Dęblina jedną z największych na świecie kolekcji miskantu chińskiego, której w 2016 roku Polskie Towarzystwo Dendrologiczne przyznało status „Kolekcji Narodowej Rodzaju MISCANTHUS”. Co roku we wrześniu otwierają podwoje swojej firmy (z ogrodem pokazowym), organizując dwudniowe wydarzenie pod nazwą „Jesienne Barwy Traw”.

Inne medalowe pozycje

W gronie 8 nagrodzonych nowości tegorocznych targów GrootGroenPlus znalazła się też inna roślina, której walory dekoracyjne można w pełni docenić jesienią (i zimą) – golteria pełzająca (Gaultheria procumbens) ‘Slagmoer18’ COLOR SURPRISE z holenderskiego gospodarstwa Boomkwekerij Het Slagmoer. Osobliwością w jej przypadku jest fakt, że na jednym okazie krzewinki (która na Zachodzie często produkowana jest jako roślina doniczkowa do dekoracji wnętrz w okresie bożonarodzeniowym) są w tym samym czasie owoce o różnych kolorach: białe, różowe, czerwone. Jurorzy uhonorowali hodowcę tej odmiany srebrnym medalem GrootGroenPlus 2018.

Do uprawy doniczkowej oraz dekoracji balkonów i tarasów nadaje się także azalia (Rhododendron) ‘RLH1 8P1’ BLOOMCHAMPION PINK, również wyróżniona w Zundert srebrnym medalem. Gospodarstwo Kwekerij Lendert de Vos z Holandii, które zgłosiło tę nowość do oceny (hodowcą jest Lisa Jones Head z Head’s Select Inc. z USA), pokazało roślinę jako produkt markowy – z firmową, kolorową doniczką i specjalną etykietą, stymulującą zakupy pod wpływem impulsu.   

Inne polskie akcenty

Wśród około 270  wystawców targów GrootGroenPlus 2018 znalazły się 2 firmy z naszego kraju. Po raz drugi pojawiło się na targach w Zundert Gospodarstwo Szkółkarskie Anna Ciepłucha-Kowalska (z borówkami wysokimi i różanecznikami w pojemnikach), a po raz pierwszy – gospodarstwo Adama Kubiaka (z młodym materiałem szkółkarskim).

Anna Ciepłucha-Kowalska podkreśliła, że prezentując ofertę w Zundert, skupia się na materiale w multiplatach i doniczkach P7. Dodała, że GrootGroenPlus to jedna z sześciu międzynarodowych imprez targowych, w których jej firma brała dotychczas udział (na tej liście znajdują się też m.in. targi w Moskwie), ale szczególną wagę przykłada też do własnych dni otwartych pod nazwą Zielony Show Room, których 4. edycja odbędzie się 8-10 XI 2018 r. w Konstantynowie Łódzkim.

Inne trawy (i turzyce)

Oprócz wyjątkowego miskantu ‘Boucle’, który – jako medalowa, „srebrna” nowość przykuwał uwagę zwiedzających – na targach GrootGroenPlus 2018 znaleźć można było wiele innych gatunków i odmian reprezentujących tę najmodniejszą obecnie grupę roślin ogrodowych.

Dominowały on na przykład na stoisku holenderskiej szkółki bylin A. M. Marijnissen, która specjalizuje się w produkcji polowej tych roślin i oferuje je z „gołymi” korzeniami. Właściciel tego gospodarstwa potwierdził wzrost zainteresowania trawami, turzycami i bylinami trawopodobnymi (jak Liriope). Wśród bestsellerów wymienił m.in. rozplenicę japońską (Pennisetum alopecuroides) ‘Little Honey’. Na jego stoisku znalazły się także kępy następujących traw: sesleria Heufflera (Sesleria heufleriana), trzęślica modra (Molinia caerulea) ‘Edith Dudszus’, proso rózgowate (Panicum virgatum) ‘Rehbraun’ i inne.



O przebojowości ozdobnych traw mówili też inni producenci bylin obecni na targach GrootGroenPlus. Właściciel belgijskiej szkółki Het Eyssel pwiedział zarazem, że rośnie znaczenie zestawień innych trwałych roślin z trawami lub turzycami (architekci krajobrazu coraz częściej projektują nasadzenia z prostymi, geometrycznymi układami, w tym rzędami bylin). Do popularnych „dwójek” zaliczył turzycę włosową (Carex comans) ‘Amazon Mist’ + nachyłek (Coreopsis) ‘Limerock Passion’ oraz miskant chiński (Miscanthus sinensis) ‘Strictus’ + krwawnik pospolity (Achillea millefolium) ‘Appleblossom’.

Rośliny użytkowe

To również produkty o rosnącym znaczeniu. Ciekawostką, którą wprowadziła do swojego asortymentu niemiecka szkółka Bunk (produkująca „młodzież” z siewu nasion), była na targach GrootGroenPlus 2018 malina moroszka (Rubus chamaemorus), nazywana też „maliną nordycką”. Ta – występująca powszechnie w Skandynawii – wieloletnia kłączowa roślina zielna wytwarza jadalne, pomarańczowe owoce, które mają duże wartości odżywcze i dobrze się przechowują. Jest gatunkiem dwupiennym, a więc owocują tylko okazy żeńskie. Jak poinformował Sönke Bunk, w jego szkółce doprowadza się rozmnożone z nasion okazy do kwitnienia i te przede wszystkim kieruje się do sprzedaży.

Dbałość o środowisko

Proekologiczne nowości prezentowały firmy oferujące środki produkcji i akcesoria. Firma Elburg & Smit z Holandii pokazała osłonki na doniczki, typu smart cup wykonane z kartonu (pokrytego powłoką, która zabezpiecza ścianki przed wodą). Jak powiedział Gerard van Rijn, menedżer z tego przedsiębiorstwa, tego typu osłonki mają trwałość co najmniej 7-tygodniową i ulegają całkowitemu biologicznemu rozkładowi.

Tą ostatnią cechą charakteryzuje się też nowa, niebieska seria produkcyjnych doniczek TEKU® – Pöppelmann blue®, która ma się kojarzyć ze 100-procentową recyklizacją zużytego plastiku. Zastosowany w przypadku tej serii pojemników specjalny odcień koloru niebieskiego ma służyć za znak rozpoznawczy przy finalnym, zmechanizowanym segregowaniu odpadów komunalnych. Te niebieskie doniczki mają więc „krążyć w obiegu zamkniętym”, czyli być odzyskiwane w pełni jako materiał recyklingowy i później podlegać ponownemu procesowi technologicznemu w firmie Pöppelmann. Materiał „z odzysku” – granule polistyrenowe – wykorzysta ona następnie do produkcji kolejnych partii niebieskich doniczek jako produkt w stu procentach po recyklingu i w stu procentach degradowalny. Podczas GrootGroenPlus 2018 pokazano m.in. tego typu doniczki z nadrukami.

Temat sprzyjania środowisku był zresztą lejtmotywem tych targów, które przekonywały, że „The future is green”

  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tulipany w Chrzypsku Wielkim w firmie Królik

Tulipany i inne ozdobne rośliny cebulowe w Chrzypsku Wielkim

Firma Królik organizuje kolejną, piętnastą już edycję Międzynarodowych Targów Tulipanów. Jest to wydarzenie, które od 2009 r. – z wyłączeniem pandemicznych lat 2000 i 2001 – odbywa się w Chrzypsku Wielkim w Wielkopolsce w trakcie [...]

HortiNet_wyszukiwarka
HortiAdNetHortiAdNet