PODosłonami.pl
Tulip Trade Event, czyli tulipany w roli głównej
Pod koniec marca w Holandii odbyła się 4. edycja dni otwartych tamtejszych firm z branży tulipanowej, pod nazwą Tulip Trade Event. W wydarzeniu tym wzięło udział 12 przedsiębiorstw zajmujących się przede wszystkim dystrybucją i eksportem cebul kwiatowych. W swoich siedzibach, na zachodzie kraju uczestnicy TTE 2019 zaprezentowali setki odmian tulipanów ze swojego asortymentu – rośliny w fazie kwitnienia, uprawiane w skrzynkach. Gościli zwiedzających z całego świata; przeważali wśród nich producenci kwiatów tulipana.
Czytaj dalej...
Migawka z holenderskich dni otwartych Tulip-Trade-Event 2019 (tu: fragment pokazów w firmie Boots Flowerbulbs), fot. A. Cecot
Uczestnicy i cel wydarzenia
Tulip Trade Event 2019 był okazją do zapoznania się z ofertą następujących firm: P. Aker, Amsonia, Boots Flowerbulbs, Borst Bloembollen, BOT Flowerbulbs, Haakman Flowerbulbs, Holland Bulb Market, Jan de Wit en Zonen, Jansen’s Overseas, Nord Lommerse, P. Nelis i VWS Flowerbulbs. W poszczególnych lokalizacjach – od okolic Enkhuizen po Lisse – te kolekcje kwitnących tulipanów przygotowano na dwa sposoby: pędzone tradycyjnie, w podłożu torfowym oraz w wodzie (hydroponicznie).
Celem wydarzenia pod nazwą Tulip Trade Event jest pokazanie dostępnych odmian, w tym nowości, zestawienie ich ze sobą oraz pokazanie ich przydatności do dwóch ww. metod pędzenia, spotkanie z klientami (którzy zamawiają cebule) oraz przekazanie im wiadomości na tematy produkcyjne, a także informacji marketingowych.
- Kwitnące tulipany w skrzynkach – pędzone hydroponicznie oraz w podłożu torfowym (tu: w firmie Boots Flowerbulbs)B
- Fragment pokazów w przedsiębiorstwie BOT – w szklarni
- Prezentacje w fimie Jan de Wit en Zonen przygotowano z dużym rozmachem, fot. 1-3 A. Cecot
Tulip Trade Event 2019 i wieloletnie tulipanowe tradycje
Choć TTE organizowany jest od zaledwie trzech lat, w jego tle są bogate holenderskie tradycje, jeśli chodzi o reprodukcję cebul tulipanów oraz popularyzację tych roślin. Oficjalne otwarcie TTE 2019 odbyło się w Venhuizen (Holandia Północna), w przedsiębiorstwie P. Aker, które w tym roku obchodzi 125-lecie. Uroczystość uświetnił swoją obecnością m.in. Michiel Pijl, burmistrz zachodniofryzyjskiej gminy Drechterland, w której leży ta miejscowość. Przypomniano skromne początki tej rodzinnej firmy, która kiedyś produkowała cebule, a obecnie zajmuje się wyłącznie ich dystrybucją i eksportem.
- Otwarcie TTE 2019 w firmie P. Aker (na fot. właściciele Peter Aker – 2. z prawej i jego syn Jan z dziećmi, wraz z zaproszonymi prezenterami i mówcami – w środku burmistrz M. Pijl; 1. z prawej siedzi – prowadzący uroczystość Jurgen Hoogland, dyrektor firmy
- Firma ta świętuje w tym roku 125-lecie (właściciel przedsiębiorstwa Peter Aker – z lewej); z tej okazji odbył się show w wykonaniu profesjonalnego magika Ronalda Moraya, z tulipanowymi akcentami
- Sjoerd van Eeden z Muzeum Tulipana w Amsterdamie przedstawił historię tulipana, w tym początki profesjonalnej reprodukcji cebul w Holandii, fot. 1-3 A. Cecot
Ciekawe odmiany pokazów Tulip Trade Event 2019
P. Aker w ofercie ma ok. 400 odmian, z których podczas TTE 2019 pokazano około 180. Hans Jong z przedsiębiorstwa P. Aker zwrócił uwagę na takie m.in., nowsze odmiany, jak: ‘Andre Citroen’, ‘Anna Krasavitsa’, ‘Bolroyal Honey’, ‘Bourbon Street’, ‘Hennie van der Most’, ‘Monarch Parrot’, ‘Marvel Parrot’, ‘Rodeo Drive’.
- Tulipan ‚Andre Citroen’
- ‚Anna Krasavitsa’
- ‘Bolroyal Honey’
- ‘Bourbon Street’
- ‘Hennie van der Most’
- ‘Rodeo Drive’
- ‘Monarch Parrot’
- ‘Marvel Parrot’, fot. 1-8 A. Cecot
Z kolei w firmie Boots Flowerbulbs w Hem zademonstrowano 170 odmian tulipana. Według Thomasa Suikera z tego przedsiębiorstwa do obiecujących należą m.in.: ‘Lobke’, ‘Pink Stone’, ‘Polar Bear’, ‘Rescue’, ‘Red Stone’, ‘Time Out’, ‘Tresor’, ‘Cabanna’.
- ‘Lobke’
- ‘Pink Stone’
- ‘Polar Bear’
- ‘Rescue’
- ‘Red Stone’
- ‘Time Out’
- ‘Tresor’
- ‘Cabanna’, fot. 1-8 A. Cecot
Nico de Wit z firmy Jan de Wit en Zonen z Enkhuizen rekomendował następujące nowości: ‘Annaconda’ (wcześnie w pąku widać kolor kwiatu), ‘Loveflight’, ‘Mary Jo’, ‘Matangi’, ‘Milkshake’, ‘Red Label’, ‘Verona Sunrise’. Zwracał też uwagę na kreacje hodowli tego przedsiębiorstwa, jak np. ‘Pink Magic’ (o fryzowanych płatkach kwiatów).
- ‘Loveflight’
- ‘Mary Jo’
- ‘Matangi’
- ‘Milkshake’
- ‘Annaconda’
- ‚Red Label’
- ‚Verona Sunrise’
- ‚Pink Magic’, fot. 1-8 A. Cecot
W przedsiębiorstwie BOT Flowerbulbs jego handlowiec Sam van Diepen wyróżnił takie m.in. odmiany: ‘Argos’, ‘Dior’, ‘Heartbeat’, ‘Icoon’, ‘Katinka’, ‘Lobke’, ‘Milkshake’, ‘Monte Orange’, ‘Roman Empire’, ‘Surrender’, ‘Westfriesien’.
- ‚Argos’
- ‚Dior’
- ‚Heartbeat’
- ‚Icoon’
- ‚Katinka’
- ‚Monte Orange’
- ‚Roman Empire’
- ‚Surrender’, fot. 1-8 A. Cecot
Peter Elstgeest, menedżer ds. sprzedaży w firmie Jansen’s Overseas (którą wyróżnia bogaty asortyment odmian tulipana do uprawy w doniczkach) zwrócił uwagę na następujące kreacje: ‘Ravana’, ‘Pretty Princess’, a także ‘Ballerina Orange’ (modny pomarańczowy kolor, pachnące kwiaty), ‘Chantelle’, ‘Fire Queen’, ‘Jacuzzi’, ‘Match’, ‘Rasta Parrot’, ‘Santander’, ‘Tom Pouce’, ‘Tres Chick’, ‘Victoria Secret’.
- ‚Ravana’
- ‚Pretty Princess’
- ‚Fire Queen’
- ‚Jacuzzi’
- ‚Match’
- ‚Rasta Parrot’
- ‚Santander’
- ‚Tom Pouce’
- ‚Tres Chick’
- ‚Red Princess’ – kwiaty z cebulami zapakowanymi w folię (z wodą) – nowy sposób oferowania tulipanów, fot. 1-8 A. Cecot

XV Wystawa Tulipanów w Wilanowie – kwiaty polskiej produkcji i inne atrakcje
Zgodnie z tradycją, w weekend poprzedzający o dwa tygodnie Święta Wielkanocne (czyli w tym roku – w dniach 5 i 6 kwietnia), w Oranżerii Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie będzie można oglądać [...]



