PODosłonami.pl

Seminis Britanos 2

Warzywa na balkony, działki, do upraw ekologicznych

Podczas jednego z ubiegłorocznych webinariów Syngenta Flowers proponowała polskim ogrodnikom, którzy specjalizują się w produkcji ozdobnych roślin sezonowych – głównie balkonowo-rabatowych – swój nowy asortyment: warzywa oferowane pod marką Vegetalis. Są to odmiany przydatne m.in. do uprawy w pojemnikach tarasowych, należące do grupy produktów, które wpisują się w modny segment „miejskiego ogrodnictwa” i trend pod nazwą Grow your own („wyprodukuj sobie sam”). Konsumenci coraz chętniej sięgają bowiem po rośliny użytkowe, które znajdują zastosowanie nawet na niewielkich, domowych przestrzeniach mocno zurbanizowanych aglomeracji i są źródłem własnej żywności. Ponadto ponownie rozwijają uprawy warzyw na działkach i w przydomowych ogródkach. Nie brakuje nowych odmian szczególnie przydatnych do tego typu celów.

Czytaj dalej...
Warzywa do uprawy na balkonach, tarasach, w ogrodach to kategoria produktów, na które wyraźnie rośnie zapotrzebowanie na międzynarodowym rynku (tu: pomidor Summeralst z linii Vegetalis, fot. Syngenta)

Warzywa do uprawy na balkonach, tarasach, w ogrodach to kategoria produktów, na które wyraźnie rośnie zapotrzebowanie na międzynarodowym rynku (tu: pomidor Summeralst z linii Vegetalis, fot. Syngenta)

Balkonowe warzywa

Przedsiębiorstwo Syngenta Flowers już od ponad trzech lat szczególnie promuje warzywa na balkony i tarasy (patio vegetables), po tym jak w 2018 roku przejęło brytyjską firmę Floranova, a wraz z nią – znaną na międzynarodowym rynku markę w obrębie tego asortymentu, czyli Vegetalis. Floranova okazała się trendsetterem, jeśli chodzi o – obecnie coraz popularniejsze – balkonowe warzywa, które cechuje zwarta budowa roślin oraz drobne i smaczne owoce. Hodowlę takich odmian rozpoczęła ponad 20 lat temu, a teraz prace są kontynuowane pod szyldem Syngenty i nabierają rozpędu.

Marka Vegetalis obejmuje ponadto warzywa do amatorskiej uprawy na działkach lub w ogrodach przydomowych oraz zioła.

Jak powiedziała Ewa Langer, szefowa polskiego oddziału przedsiębiorstwa Syngenta Flowers, od 2021 r. oferuje ono naszym ogrodnikom materiały wyjściowe do produkcji warzyw z linii Vegetalis – nasiona oraz rozsady.

Syngenta Flowers Vegetalis

Pomidory

To najważniejsze balkonowe warzywa. Pod marką Vegetalis proponowane są heterozyjne koktajlowe odmiany o czerwonych lub żółtych owocach.

Wprowadzona na rynek jako jedna z pierwszych odmiana Totem, o licznych czerwonych owocach jest dobrze rozpoznawalna i bardzo ceniona na międzynarodowym rynku.

Zwraca też uwagę nowsza odmiana Summerlast – ciemnolistna, długotrwale owocująca, odporna na rasę 2. i 3. patogenu Phytophthora infestans, który wywołuje zarazę ziemniaka na pomidorze. Rośliny owocują wyjątkowo długo – do samego końca sezonu. Owoce są czerwone, słodkie.

Zdaniem E. Langer, szczególnie godne zainteresowania są też kompaktowe „bliźniacze” odmiany Lemon Sherbet (żółta) i Raspberry Ruffles (czerwona).

Z kolei odmiana Red Profusion wyróżnia się tym, że nadaje się do wiszących pojemników. Jest wczesna.

ICL warzywa balkonowe

Papryka

Jest drugim co do ważności gatunkiem w kategorii warzyw balkonowych. W tym przypadku wyróżniają się odmiany o stosunkowo dużych słodkich owocach typu blok, zwłaszcza Redskin (czerwone).

Inne tego typu kreacje (wszystkie heterozyjne) oferowane pod marką Vegatalis to: Big Ben i Southern Belle (owoce zielono-czerwone), Liberty Belle (zielono-żółte) oraz Mohawk (zielono-pomarańczowe). Ta ostatnia odmiana może być uprawiana w wiszących pojemnikach.

Oberżyna

W katalogu na 2022 rok znalazły się 3 zwarte odmiany tego warzywa mające drobne owoce: Jackpot, Ancona F1, Pinstripe F1.

Warzywa tradycyjne na działkę

W tym segmencie Ewa Langer zwróciła uwagę na takie, między innymi odmiany z serii Vegetalis:

– pomidory Brooklyn i Carmello (standardowe, wysoko rosnące, o czerwonych kulistych owocach);

– papryka Yecla (średnio silnie rosnąca, o słodkich czerwonych owocach typu blok) i Sahem (silnie rosnąca papryka ostra – chilli, o wydłużonych owocach koloru zielonego do czerwonego);

– oberżyna Baluroi (rośliny o wyprostowanym pokroju, plenne, rodzące jędrne owoce).

Zioła organiczne

To kolejna kategoria produktów, jakie obejmuje marka Vegetalis. Oferowane nasiona nadają się do upraw ekologicznych.

Szczególną uwagę zwraca bazylia pospolita (Ocimum basilicum), a w jej przypadku odmiany z heterozyjnej serii Prospera® (typu genueńskiego) – o dużej tolerancji na mączniaka rzekomego (Peronospora belbahrii). Nowościami są, dobrze nadające się do uprawy w doniczkach Prospera® P4 oraz Prospera® P5 – pierwsza wyróżnia się zwartym pokrojem, ale dużymi liśćmi, a druga jest średnio zwarta i ma drobniejsze ulistnienie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Florensis_Dianthus
BIOCONT
Syngenta Poinsettia_33
HortiAdNet