Wystawa Tulipanów w Wilanowie 2022 – wiosenne kwiaty na przekór zimie

PODosłonami.pl

Seminis Britanos 2

Wystawa Tulipanów w Wilanowie 2022 – wiosenne kwiaty na przekór zimie

W miniony weekend, 2 i 3 kwietnia bardzo zaśnieżoną stolicę ubarwiła Wystawa Tulipanów w Wilanowie 2022. Wbrew pogodzie, tę ekspozycję – wykonaną z kwiatów polskiej produkcji – zwiedziła duża grupa przybyszów, różnych narodowości: w sumie zjawiło się 5100 osób. Organizatorzy – Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz Stowarzyszenie Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych (SPORC) – mogli z satysfakcją odnotować wyraźne zainteresowanie wystawą, która po dwuletniej przerwie spowodowanej koronawirusem, wróciła na swoje miejsce, przy czym część wydarzeń towarzyszących zaproponowano jeszcze w „pandemicznej” formule online’owej.

Czytaj dalej...
Wystawa Tulipanów w Wilanowie 2022 zwabiła, pomimo niesprzyjającej pogody, duże grono zainteresowanych (fot. A. Cecot)

Wystawa Tulipanów w Wilanowie 2022 zwabiła, pomimo niesprzyjającej pogody, duże grono zainteresowanych (fot. A. Cecot)

Zima zaskoczyła zwiedzających

Niespodziewany atak zimy, który był spektakularny z centralnej Polsce, sprawił że Wystawa Tulipanów w Wilanowie 2022 odbywała się w szczególnych okolicznościach. Jak jednak stwierdził dr hab. Dariusz Sochacki z SGGW – sekretarz Stowarzyszenia Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych i jeden z komisarzy wystawy – podczas jedenastu wcześniejszych edycji tego wydarzenia aura również bywała kapryśna, jak to w kwietniu. – Nie po raz pierwszy mieliśmy śnieg (choć nigdy nie było go tak dużo, jak w br.), przeżyliśmy już wichury, ale z drugiej strony, pamiętamy niezwykle ciepły i słoneczny weekend z tulipanami, który sprzyjał wycieczkom do Wilanowa, zwiedzaniu pałacowego parku i naszej wystawy – podsumował D. Sochacki.

Kwiaty od polskich ogrodników

Ogrodnicy, którzy dostarczają kwiatów na ekspozycję, i w tym roku pozytywnie odpowiedzieli na sygnał zarządu SPORC o organizacji wystawy i potrzebie przygotowania świeżych tulipanów na 2-3 kwietnia. Warto docenić to zaangażowanie, zwłaszcza w obecnych realiach, gdy sytuacja na rynku kwiaciarskim nie napawa optymizmem, podaż przewyższa popyt, a ceny tulipanów spadły, wraz z sytuacją na Wschodzie i pogarszającymi się notowaniami tych kwiatów w Holandii, skąd dodatkowo trafiają do nas nadwyżki towaru.

W sumie na Wystawie Tulipanów w Wilanowie 2022 zaprezentowano ok. 5000 kwiatów (pokazano też inne rośliny cebulowe: narcyzy – przeważnie „cięte”, a także krokusy, hiacynty i inne gatunki – w doniczkach). Producenci, od których pochodziły kwiaty/rośliny cebulowe przedstawione na ekspozycji, to: D. i T. Bawor z Rybnej, B. i K. Błaszczyk z Nowej Rybnej, Botania – K. i I. Kulisiewicz z Ożarowa Mazowieckiego, 4Flowers GMS Wiśniewscy z Góraszki, A. T. K. Gaccy z Radonic, M. W. M. Giezek z Chosnej, A. Cichosz-Imiełowska i C. Imiełowski ze Starczy, M. i Z. Jodzis z Żółwina, T. Jerzak z Grodziska Mazowieckiego, K. i P. Judek z Witkowic, A. i A. Kobylińscy z Nadarzyna, P. Kokot z Nowej Rybnej, G. i B. Królik z Chrzypska Wielkiego, D. Kulesz z Siedlec, I. i P. Margas z Owczarni, I. i T. Morawscy z Jawczyc, H. i S. Pietrzak z Błonia, K. Postawa z Borowna, A. Przybylska, P. Wojtas.

Prezentowane w naczyniach kwiaty, pogrupowane kolorystycznie, ustawione były w dwóch rzędach w Oranżerii Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie i opatrzone – zgodnie z zasadami tej wystawy – nazwami odmianowymi, a także napisem „Tulipany polskie”. Ta ostatnia informacja, jak zresztą cała wystawa, służy promocji krajowej produkcji i przełamywaniu panującego u nas wciąż stereotypu, że „jeśli tulipany, to na pewno z Holandii”.

Zdaniem D. Sochackiego, przekaz o polskim pochodzeniu pędzonych tulipanów, dominujących na naszym rynku od stycznia do kwietnia, coraz bardziej trafia do świadomości rodaków, lecz popularyzowanie tej wiedzy trzeba kontynuować (nawet w trakcie wystawy w Wilanowie wciąż zdarzają się pytania, czy kwiaty trafiły tam z Niderlandów).

Wystawa Tulipanów w Wilanowie 2022 – bogata paleta odmian       

Dariusz Sochacki poinformował, że Wystawa Tulipanów w Wilanowie 2022 stała się areną prezentacji prawie 100 odmian tych roślin. Była to więc podobna liczba, jak w przypadku dotychczasowych 11 edycji imprezy, dla której jednak rekordowy okazał się rok 2017, ze stu trzydziestoma odmianami tulipana.

Wilanowski przegląd różnorodnych kreacji tulipana nie jest jednocześnie dokładnym obrazem tego, co uprawia się w krajowych gospodarstwach i tego, co obecnie dominuje na rynku kwiatów ciętych w pierwszych miesiącach roku. Na przykład, bezsprzecznie królująca w tulipanowych rankingach żółta odmiana Strong Gold  wprawdzie została – jak zawsze – pokazana, ale nie wyróżniała się wśród wystawowych prezentacji. Jak tłumaczy D. Sochacki, wynika to ze „zwykłości” tej odmiany i chęci ogrodników, by przede wszystkim zaprezentować odmiany oryginalne, nowsze, które mogą zaskoczyć. Dodał, że szereg nowości, które pojawiły się na wystawie, nie koniecznie pozostanie w polskiej produkcji, gdyż tego typu kreacje (partie cebul od holenderskich dostawców) często trafiają do naszych ogrodników do przetestowania w tutejszych warunkach.

Strong… i czerwień

Oprócz Strong Golda (należącego do grupy Triumph), producenci stawiają na czerwone sporty tej odmiany, takie jak m.in. Strong Fire. Na tegorocznej wystawie można było oglądać znaną już dobrze kreację Strong Love, o rosnącej popularności, a także nowszą Red Gold (zaprezentowaną w odmienny niż inne odmiany sposób – w skrzynce produkcyjnej z tulipanami pędzonymi hydroponicznie, co dodatkowo uzmysławiało zwiedzającym lokalne pochodzenie kwiatów).

Nowością z grupy Triumph o intensywnie czerwonych kwiatach, niepochodzącą od Strong Golda była natomiast odmiana Red Model (zarejestrowana w 2016 r., a więc niedawno wprowadzona na międzynarodowy rynek).

Cynobrowe kwiaty charakteryzują z kolei odmianę World’s Fire, która ładnie wyglądała na tle białej ściany Oranżerii. Kreacja ta należy do grupy Mieszańce Darwina.

Tę samą grupę reprezentuje nowa odmiana Novi Sun – o kwiatach intensywnie żółtych, a więc kojarzących się ze Strong Goldem.

Inne przykłady odmian z grupy Triumph

Tę najważniejszą i najliczniejszą grupę tulipanów reprezentowało jeszcze wiele innych, niż wyżej wymienione odmian.

Nowsze kreacje hodowlane z gr. Triumph, które pokazano w Wilanowie, to m.in.: biała Litouwen, różowe Pink Ardour i Memphis, fioletowa Montezuma, liliowa City of Madrid (odmiana zarejestrowana w 2020 r.), pomarańczowa Time Out, łososiowe Mango Charm i Salmon Jimmy, a także dwubarwne Hennie van der Most i Rock Fire (czerwono-żółte), City of Riga oraz Outfit (czerwono-białe), Snapshot (różowo-biała, z 2020 r.) i Super Model (różowo-żółta).

Tulipany pełnokwiatowe

Zwracała uwagę mnogość odmian tulipana o pełnych kwiatach (zarówno z grupy Pełne Wczesne, jak i Pełne Późne). Nie zabrakło odmiany Columbus ze światowej czołówki (jeśli chodzi o liczbę reprodukowanych cebul), która została zarejestrowana w 2006 r. i szybko zyskała popularność, ale można też było oglądać nowsze kreacje, takie jak np.: Andante, Alison Bradley, Double Touch, Dreamer, Flaming Evita, Foxy Foxtrot, Katinka, Magic Price, Presto, World Bowl, Voque. W tej kategorii Dariusz Sochacki wyróżnił odmiany Valdivia, a także Icoon – ta druga już przyjęła się w polskich gospodarstwach.

Z grupy Crispa – „postrzępione”

Sporo było też odmian o piłkowanych brzegach płatków (Fringed). Spośród nowszych kreacji hodowlanych warto przywołać następujące: Cacharel, Indiana, Neglige, Party Clown (zarejestrowana w 2021 r.), Purple Circus, Smirnoff, Sweet Simone.

Jak zwykle, zachwyt zwiedzających wzbudzała oryginalna odmiana Queensland, która oprócz cech typowych dla grupy Crispa, ma dodatkowo pełne kwiaty.

Papuzie

Zaprezentowano tylko dwie odmiany – Parrot Prince i Seadov Parrot – z grupy Papuzie, bardzo lubianej przez konsumentów. Dariusz Sochacki wyjaśnił, że powodem takiego ograniczenia był ubiegłoroczny wzrost cen cebul tulipanów, szczególnie dotkliwy w przypadku odmian papuzich, które należą do najdroższych.   

Grupa Coronet

Utworzona niedawno, nowa grupa odmian tulipana Coronet, o charakterystycznej budowie kwiatu i całej rośliny, była reprezentowana przez jedną kreację – Red Dress.

Wystawa Tulipanów w Wilanowie 2022 niewątpliwie udowodniła, że jest nie tylko okazją do obcowania z pięknem kwiatów, ale również do zapoznania się z wieloma nowościami i osobliwościami rynkowymi.

  

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Florensis_Dianthus
BIOCONT
Syngenta Poinsettia_33
HortiAdNet