Wystawa Tulipanów w Wilanowie wraca po dwóch latach przerwy

PODosłonami.pl

Seminis Britanos 2

Wystawa Tulipanów w Wilanowie wraca po dwóch latach przerwy

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie i Stowarzyszenie Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych w Skierniewicach zapraszają na XII Wystawę Tulipanów, która 2 i 3 kwietnia zagości w pałacowej oranżerii. Kilka tysięcy kwiatów tulipanów, które zostaną tam zaprezentowane, będzie pochodziło wyłącznie z polskich gospodarstw ogrodniczych. Wyczekiwany powrót – po pandemicznej przerwie – do pięknego zwyczaju pokazywania i promowania tulipanów rodzimej produkcji zapewne spotka się z zainteresowaniem szerokiej publiczności, do której adresowana jest Wystawa Tulipanów w Wilanowie. Udział w wydarzeniu pozwoli bowiem ludziom choć na chwilę odpocząć od codziennych trosk i niepokojów. W obecnej sytuacji SPORC postanowił jednak skrócić wystawę do dwóch dni – zrezygnować z piątkowego wernisażu – oraz zorganizować wykłady i pokaz florystyczny tylko w formule online.

Czytaj dalej...
Wystawa Tulipanów w oranżerii Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie jest współorganizowana przez Stowarzyszenie Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych i prezentuje kwiaty wyłącznie polskiej produkcji (fot. SPORC)

Wystawa Tulipanów w oranżerii Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie jest współorganizowana przez Stowarzyszenie Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych i prezentuje kwiaty wyłącznie polskiej produkcji (fot. SPORC)

Sobota i niedziela z polskimi tulipanami

Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią COVID-19, w oranżerii Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie w pierwszy kwietniowy weekend zostanie zaprezentowane kilka tysięcy kwiatów kilkudziesięciu odmian tulipanów. Wszystkie – z krajowej produkcji, z gospodarstw członków SPORC i zaprzyjaźnionych zakładów ogrodniczych, które wspierają akcje promocji polskich tulipanów.

Wystawę Tulipanów profesjonalnie zaaranżuje Karolina Ładyżyńska-Skrzypek z Pracowni Florystycznej Green Sense wraz z zespołem florystów oraz Kołem Naukowym Ogrodników Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) w Warszawie.

Podczas imprezy odbędą się na żywo warsztaty dla dzieci (w Kuchni Pałacowej) w sobotę i niedzielę oraz wykłady o tulipanach i pokaz florystyczny online w sobotę. Szczegółowy program: https://www.wilanow-palac.pl/xii_wystawa_tulipanow.html

Przy oranżerii będzie działał mini kiermasz kwiatowo-cebulowy.

Patronat nad wystawą objął Instytut Ogrodnictwa – PIB ze Skierniewic.

Wstęp na wystawę – bezpłatny, obowiązują jedynie bilety wstępu do parku.

XII Wystawa Tulipanów – w specyficznym okresie

Jak informuje zarząd Stowarzyszenia Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych, zmęczenie pandemią i odwoływanie w jej trakcie wielu wydarzeń targowo-wystawienniczych w branży ogrodniczej, skłoniło go do podjęcia w 2022 r. zamiaru ponownego zorganizowania Wystawy Tulipanów w Wilanowie, jako przejawu „powrotu do normalności”, a zarazem dobrej tradycji.

Po doświadczeniach z początku pandemii, kiedy to odwołana została XII Wystawa Tulipanów  w 2020 r. na tydzień przed jej planowanym terminem, zarząd SPORC postanowił jednak w bieżącym roku ograniczyć ryzyka i koszty. Dlatego zdecydowano się zrezygnować ze zwyczajowego wernisażu wystawy w piątek po południu, co dodatkowo da czas na dopięcie jej na ostatni guzik. Ponadto wszystkie wykłady i pokaz florystyczny zostaną zorganizowane bez udziału publiczności – z  transmisją online w czasie rzeczywistym – i będą skomasowane w 1 blok jednego dnia, czyli w sobotę 2 kwietnia, aby ograniczyć koszty obsługi technicznej przedsięwzięcia (szczegółowy program wydarzeń towarzyszących ukaże się wkrótce).

Zarząd SPORC podkreśla, że zachętą do pojęcia się organizacji wystawy w br. był fakt, iż pandemia powoli wyhamowywała, zaczęła spadać liczba ciężkich zachorowań na koronawirusa i wracała nadzieją na normalniejsze funkcjonowanie. Teraz jednak żyjemy tragedią, jaka rozgrywa się na Ukrainie, a członkowie stowarzyszenia zatrudniający od lat pracowników z tego kraju, przyjmują uchodźców wojennych i pomagają naszym wschodnim sąsiadom na różne sposoby. – Liczymy jednak na to, że uda nam się ponownie zainteresować publiczność fantastycznymi tulipanami, a podziwianie pięknych kwiatów będzie dla wielu osób chwilą niezbędnego odpoczynku od trosk i niepokojów – podsumowuje zarząd Stowarzyszenia Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Florensis_Dianthus
BIOCONT
Syngenta Poinsettia_33
HortiAdNet