Cztery Złote Medale Fleuroselectu na 2022 rok - innowacyjne odmiany roślin ozdobnych

PODosłonami.pl

ENZA_3

Cztery Złote Medale Fleuroselectu na 2022 rok

Fleuroselect, międzynarodowa organizacja hodowców roślin ozdobnych oraz producentów i dystrybutorów materiałów wyjściowych, wybrał złote medalistki na 2022 rok. Są to, jak co roku, innowacyjne kreacje hodowlane, które będą dostępne na rynku od przyszłego sezonu, a wyróżniają się szczególnymi cechami. Złote Medale Fleuroselectu przypadły odmianom rozmnażanym z nasion, ustalonym.

Czytaj dalej...
Złote Medale Fleuroselectu 2022 przypadły czterem nowym odmianom roślin ozdobnych, fot. Fleuroselect

Złote Medale Fleuroselectu 2022 przypadły czterem nowym odmianom roślin ozdobnych, fot. Fleuroselect

Obserwacje i ocena zgłoszonych odmian

Werdykt, w wyniku którego ogłoszono Złote Medale Fleuroselectu 2022 (organizacja przyznaje też nagrody marketingowe FleuroStar Awards), zapadł decyzją grona ekspertów i dotyczy asortymentu zaproponowanego przez członków FS. Obserwacje i ocenę tych nowości przeprowadzono w ub. r., jak zwykle w kilkunastu europejskich lokalizacjach.

Zwykle odmiany – złote medalistki prezentowano po raz pierwszy podczas styczniowych targów IPM Essen, gdzie można było oglądać wyróżnione kreacje hodowlane „na żywo”, na stoisku Fleuroselectu (a następnie – w pełni sezonu, podczas FlowerTrials). Tym razem, wobec odwołania IPM, zwycięzców można na razie podziwiać tylko na zdjęciach.

Wyróżnione 4 odmiany

Cynia (Zinnia ×hybrida) Belize Double Scarlet

Hodowca – Takii (Japonia)

Odmiana Double Scarlet, o półpełnych czerwonych kwiatostanach, które mają średnicę 5,5 cm, należy do nowej grupy Belize. Rośliny mają zwarty pokrój i bardzo intensywnie się krzewią w dolnej części pędów, uzyskując kopulasty kształt. Świetnie się prezentują zarówno w pojemnikach, jak i na rabatach. Osiągają wysokość 20 cm i szerokość 30 cm. Na miejscu stałym zaleca się je sadzić te w  rozstawie 30 x 30 cm. Od wysiewu nasion do początku kwitnienia tych cynii ma upływać 70 dni. Nadają się do uprawy w 9-centymetrowych doniczkach produkcyjnych.

Zinnia Belize Double Scarlet, fot. Fleuroselect

Zinnia Belize Double Scarlet, fot. Fleuroselect

 

Cynia (Zinnia ×hybrida) Profusion Red Yellow Bicolor

Hodowca – Sakata (Japonia)

Red Yellow Bicolor to kolejna, dziesiąta już odmiana (tetraploidalna) z dobrze znanej na międzynarodowym rynku grupy  kompaktowych międzygatunkowych mieszańców Profusion, która została nań wprowadzona 22 lata temu. Od tego czasu 3 kreacje z tej grupy zdobyły Złoty Medal Fleuroselectu, począwszy od 1999 roku (Profusion Cherry), poprzez 2018 r. (Profusion Red), po dziś dzień. Obecna laureatka odznacza się innowacyjnym u kwiatostanów cynii jednolitym i wyraźnie kontrastowym połączeniem kolorów żółtego i czerwonego, o zmieniających się w trakcie rozwoju odcieniach (w kierunku barw różowej i morelowej), co daje efekt melanżu. Średnica koszyczków kwiatostanowych wynosi ok. 6 cm. Rośliny mają półkulisty pokrój, osiągają wysokość  35 cm i taką samą szerokość. Zaleca się ich produkcję w doniczkach 10,5-centymetrowych.

Odmiana Red Yellow Bicolor zachowuje podstawowe zalety całej grupy Profusion – oprócz zgrabnego zwartego pokroju, także krótki okres produkcji roślin (60 dni), ich długotrwałe kwitnienie i niezawodny wygląd oraz dużą tolerancję na choroby grzybowe (alternariozę i mączniak prawdziwy).

Nowość ta została również wyróżniona inną prestiżową nagrodą – organizacji  All-America Selections (AAS) – która w Ameryce Północnej ma analogiczny charakter, jak w Europie Złoty Medal Fleuroselectu.

Zinnia ×hybrida Profusion Red Yellow Bicolor

 

Niezapominajka alpejska (Myosotis alpestris) Bellamy Blue

Hodowca – Floragran (Holandia)

Odmiana o zwartym, początkowo półkulistym pokroju, kwitnąca bez jaryzacji, o innowacyjnym ciemnym odcieniu niebieskich kwiatów, które mają średnicę 0,8 cm. Rośliny osiągają wysokość 15-20 cm i podobną szerokość. Zaleca się ich uprawę w doniczkach 9-12-centymetrowych. Od wysiewu nasion do kwitnienia ma upływać 65-80 dni.

Myosotis alpestris Bellamy Blue, fot. Fleuroselect

Myosotis alpestris Bellamy Blue, fot. Fleuroselect

 

Słonecznik zwyczajny (Helianthus annuus) Gummy Bear

Hodowca – HM.Clause (Francja)

Odmiana do uprawy na rabatach ogrodowych lub terenach zieleni, nadaje się też na kwiaty cięte. Wyróżnia się nietypowym dla słonecznika, cytrynowożółtym odcieniem kwiatostanów, które są pełne, okazałe (osiągają średnicę do 20 cm). Rośliny są wyrównane, o wysokości ok. 170 cm. Zakwitają po upływie 60-80 dni od wysiewu nasion, które kiełkują w 82 procentach. Zalecana rozstawa w miejscu stałym to 30 x 30 cm.

Nowość ta nadaje się zarówno na profesjonalny, jak i hobbystyczny rynek. Jurorzy docenili nie tylko odcień kwiatostanów i ich wizualną atrakcyjność, ale też doskonały wzrost i rozwój roślin.

Helianthus annuus Gummy Bear, fot. Fleuroselect

Helianthus annuus Gummy Bear, fot. Fleuroselect

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

FLORENSIS_10 (2023)
ICL Osmocote
AgroSmartLab_AgroEca Protect_17
HortiAdNetHortiAdNet