Żółta petunia Bee’s Knees z amerykańską nagrodą AAS

PODosłonami.pl

Cultilene
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Żółta petunia Bee’s Knees z amerykańską nagrodą AAS

Petunia Bee’s Knees, hodowli przedsiębiorstwa Ball FloraPlant z USA została w tym roku wyróżniona jedną z nagród organizacji All-America Selections (AAS), która ocenia nowe odmiany roślin przeznaczone na rynek detaliczny i nagradza najbardziej wartościowe z nich. Celem ocen, które dokonywane są co sezon przez niezależnych ekspertów, jest promowanie nowości o doskonałym wzroście i rozwoju oraz wyglądzie na rabacie lub na balkonie czy tarasie, wybranych na podstawie bezstronnych testów i obserwacji prowadzonych w Ameryce Północnej. W dotychczasowej stawce AAS Winners 2022, oprócz tej żółto kwitnącej petunii, znalazły się 4 warzywa do uprawy amatorskiej.

Petunia Bee's Knees to jadna z nowych odmian wyróżnionych nagrodą All-America Selections (AAS Winner 2022), fot. AAS/Ball FloraPlant

Petunia Bee's Knees to jadna z nowych odmian wyróżnionych nagrodą All-America Selections (AAS Winner 2022), fot. AAS/Ball FloraPlant

AAS Winners – historia i istota nagrody

Początki takiego systemu testowania i promowania odmian w Ameryce Płn., który polega na współpracy komercyjnych firm hodowlano-nasiennych, sięgają 1932 r. Wówczas narodziły się: idea All-America Selections i wyłanianie nowości odmianowych naprawdę wartościowych, godnych polecenia konsumentom. Powstała sieć poletek doświadczalnych prowadzonych na rzecz tej organizacji non-profit przez niezależnych ekspertów-ochotników, którzy dokonują oceny nowych odmian. Współcześnie testy odbywają się w mniej więcej 80 miejscach zlokalizowanych na terenie całych Stanów Zjednoczonych oraz w Kanadzie.

Nagrody AAS przyznawane są co sezon od 1933 r. „tylko tym nowym odmianom roślin ozdobnych oraz użytkowych, które wyróżniają się znakomitym wzrostem i rozwojem u klienta finalnego i są rzeczywistymi ulepszeniami wobec dotychczasowych kreacji”. Wśród AAS Winners w ostatnich latach znalazły się m.in.:

w 2015 r. – Impatiens SunPatiens® Vigorous Shell Pink,

w 2016 r. – Pelargonium Brocade Cherry Night,

w 2017 r.  – Pelargoium Calliope® Medium Dark Red,

w 2018 r. – Tagetes patula Super Hero Spry,

w 2019 r. – Begonia Viking™ XL Red on Chocolate F1,

w 2020 r. – Coleus Main Street Beale Street,

w 2021 r. – Zinnia Profusion Red Yellow Bicolor.

Idea zapoczątkowana przez AAS rozpowszechniła się (nieco podobne zasady przyświecają organizacji Fleuroselect, która działa w Europie i przyznaje Złote Medale FS).

Petunia Bee’s Knees i cztery odmiany warzyw

Według opinii AAS, rozmnażana wegetatywnie Petunia hybrida Bee’s Knees to rzeczywiście wyróżniająca się podczas tegorocznych testów, przykuwająca wzrok petunia. Ciemnożółte kwiaty o średnicy ok. 7,5 cm, z ciemniejszym użyłkowaniem i gardzielą nie bledną w trakcie sezonu i są liczne oraz stanowią wyjątkowo długotrwałą ozdobę. Ładnie kontrastują z intensywnie zielonymi liśćmi. Rośliny mają kopczykowaty pokrój. Nadają się do wiszących pojemników, mieszanych kompozycji, a także do sadzenia na rabacie jako okrywowe. W testach charakteryzowały się dobrym wzrostem i rozwojem w różnorodnych warunkach i nie wymagały specjalnej pielęgnacji.

Według informacji hodowcy, firmy Ball FloraPlant rośliny są samooczyszczające się (z przekwitłych kwiatów) i odporne na choroby, odznaczają się ponadto dużym wigorem – szybko wypełniały donicę. Dorastają na wysokość do 25 cm, osiągają szerokość ok. 40-55 cm.

Warzywa – AAS Winners 2022 to:

arbuz (Citrullus lanatus) Century Star F1 z firmy Chia Tai Co. Ltd,

oberżyna (Solanum melongena) Icicle F1 z firmy Known-You Seed America Corporation,

papryka (Capsicum annum) Buffy F1 z firmy Known-You Seed America Corporation,

sałata (Lactuca sativa) Bauer z firmy Vitalis Organic Seeds.

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Siewki pomidorów we wczesnej fazie wzrostu

Lato – produkcja rozsady pomidorów do upraw doświetlanych

W Europie Zachodniej w ostatnich latach mocno rozwinęły się uprawy pomidorów doświetlanych. W Holandii na ponad 60% ogólnej powierzchni szklarni zimą prowadzone są uprawy doświetlane. Przy powiększaniu skali produkcji doświetlanej terminy uprawy i sadzenia [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
VISCOIN
Syngenta pelargonia
HortiAdNet