Energooszczędne doświetlanie LED w uprawie pomidorów malinowych

PODosłonami.pl

De Ruiter baner 2
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Najintensywniejsze doświetlanie LED w uprawie pomidorów malinowych

W okolicach Karczewa w Gospodarstwie Ogrodniczym Piotra Kociszewskiego, należącym do grupy producenckiej VegaPOL, prowadzone jest doświetlanie Full LED w uprawie pomidorów malinowych. Uprawy z górnymi i międzyrzędowymi modułami LED zajmują około 2 ha z 6- hektarowego kompleksu szklarniowego. Jest to pierwsza w naszym rejonie Europy wielkopowierzchniowa uprawa pomidora malinowego doświetlana światłem o tak dużej intensywności, sięgającej 260 μmol m-2 s -1.

Sławomir Kwaczyński z Gospodarstwa Ogrodniczego Piotr Kociszewski prezentuje pomidory malinowe z uprawy doświetlanej w systemie Full LED

Sławomir Kwaczyński z Gospodarstwa Ogrodniczego Piotra Kociszewskiego prezentuje pomidory malinowe z uprawy doświetlanej w systemie Full LED

Energooszczędne doświetlanie Full LED w uprawie pomidorów

W Polsce w ogrodnictwie szklarniowym dotąd wykorzystywane były energochłonne, wyładowcze lampy sodowe HPS. Nowoczesne technologie oparte na oświetleniu LED pozwalają zmniejszyć zużycie energii nawet do 50% w porównaniu do HPS-ów, przez co są zdecydowanie bardziej przyjazne dla środowiska. Systemy oparte na modułach LED emitują również znacznie mniej ciepła niż HPS, dzięki czemu nie dochodzi do przegrzewania szklarni i łatwiej sterować temperaturą w obiekcie. To najbardziej przyjazny dla środowiska, zrównoważony sposób całorocznej produkcji pomidora, na jaki pozwala współczesna technologia.

Zdaniem Macieja Króla, eksperta rozwoju biznesu Horti LED CEE w firmie Signify aspekty prośrodowiskowe cieszą się coraz większym uznaniem w oczach konsumentów pomidorów, a co za tym idzie mają coraz większą realną wartość handlową dla ogrodnika korzystającego w swojej produkcji z technologii LED.

– Cieszymy się, że po pierwszych mikrotestach pan Piotr Kociszewski jeszcze w 2019 roku zdecydował się na duży, hektarowy projekt LED, a w tym sezonie niemal podwoił areał swojej instalacji LED’owej do powierzchni około 2 ha – stwierdził.

Intensywne doświetlanie górne i międzyrzędowe

Instalacja Full LED (górne i międzyrzędowe moduły LED) w szklarniach Piotra Kociszewskiego emituje światło o intensywności do 260 μmol m-2 -1 (górne moduły dają 140, a międzyrzędowe 120 μmol m-2 -1), co pozwala na intensywną uprawę pomidorów w okresie zimowym. Jest to pierwszy w Polsce i Europie Centralnej projekt tzw. wielkomocowy, zgodny z najnowszymi trendami światowymi – maksymalizacji ilości światła na m2 uprawy. Standardowo w szklarniach w naszym rejonie wykorzystuje się światła o intensywności zbliżonej do około 200 μmol/m/s, przy czym w Polsce bardzo często są to instalacje oświetleniowe o świetle słabszym lub nawet zdecydowanie słabszym.

Gospodarstwo Ogrodnicze Piotr Kociszewski wybrało do swojej szklarni oświetlenie Philips FULL LED. Marka ta należy do firmy Signify – lidera oświetlenia szklarniowego w Polsce i na świecie. Znajomość, wiarygodność i wysoka jakość produktów marki była ważnym czynnikiem tego wyboru. Na decyzję miały wpływ także długoletnie doświadczenie specjalistów Signify, możliwość korzystania z know-how wypracowanego w Polsce i na świecie dla branży ogrodniczej, a także korzystne warunki gwarancji.

Innowacje i zrównoważony rozwój

Piotr Kociszewski koncentruje się na uprawie pomidora malinowego w najbardziej przyjazny dla środowiska, zrównoważony sposób, na który pozwalają innowacyjne technologie. Należą do nich oświetlenie LED oraz szkło dyfuzyjne użyte do pokrycia szklarni.

– Wielkomocowy projekt Full LED w naszej szklarni okazał się sukcesem. Specjaliści ds. uprawy z Signify aktywnie dzielili się z nami swoim szerokim know-how w kwestii doświetlanych upraw pomidora, co było dla nas bardzo ważne. Tym bardziej, że nasza instalacja to pierwszy w Polsce wielkopowierzchniowy projekt szklarniowego oświetlenia o tak dużej mocy – 260 μmol m-2 -1. Naszym głównym mottem jest stosowanie metod, które dają gwarancję, że sprzedawane warzywa są zdrowe i nie zawierają zanieczyszczeń pochodzących ze środków chemicznych oraz to, że są produkowane w najbardziej przyjazny dla środowiska sposób – mówi Piotr Kociszewski.

Wspieranie produkcji żywności przy pomocy oświetlenia LED pokazuje nasze zaangażowanie we wparcie zdrowia i dobrego samopoczucia (UN Sustainability Development Goal 3 – SDG3) i jest kluczowe, do wypełnienia nowego pięcioletniego programu Jaśniejsze Życie Lepszy Świat 2025, w ramach którego skupimy się na podwojeniu swojego pozytywnego wpływu na środowisko i społeczeństwo.

Na podstawie informacji prasowej firmy Signify

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dzień Pomidora w miejscowości Wijewo

9 września br w Gospodarstwie Ogrodniczym pana Piotra Johna w miejscowości Wijewo odbyło się spotkanie poświęcone odmianom i ochronie pomidora w uprawie w tunelach foliowych. Organizatorami wydarzenia były firmy Hazera Poland, Koppert oraz Sativex. Zaprezentowano [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
VISCOIN
Syngenta pelargonia
HortiAdNet