Dokarmianie roślin dwutlenkiem węgla

PODosłonami.pl

Seminis_3Seminis_3

Dokarmianie roślin dwutlenkiem węgla – jak to zrobić dobrze?

Prowadzenie uprawy pod osłonami wymaga dużej precyzji. Oczywiście, nowoczesne szklarnie wyposażone są w komputery klimatyczne ułatwiające regulowanie warunków, ale to ogrodnicy poprzez obserwację roślin, wykorzystanie swojej wiedzy i praktyki mogą zapewnić optymalizację produkcji. By osiągnąć jak najwyższy plon dobrej jakości, trzeba operować wieloma czynnikami uprawowymi w obiekcie, m.in. temperaturą, wilgotnością powietrza i podłoża, a także stężeniem CO2 – doświadczeni producenci wiedzą, że dokarmianie roślin tym gazem ma korzystny wpływ na wzrost roślin i plonowanie.

Czytaj dalej...

Prawidłowo rozwijające się rośliny pomidora

Dokarmianie roślin dwutlenkiem węgla przynosi korzyści, aby jednak uniknąć ewentualnych problemów, należy założenie instalacji dozującej CO2 zlecić profesjonalistom.  Jednym z wyspecjalizowanych dostawców tego gazu jest firma ACP.

Firma ACP posiada ponad 130 instalacji CO2 w całej Europie. Zdobyła szerokie doświadczenie w dozowaniu CO2 w uprawach pomidorów, ogórków, bakłażanów, papryki, truskawek, róż oraz gerber.

Firma ACP działa od 1897 roku, jej główna siedziba mieści się w Belgii. Posiada sześć niezależnych zakładów produkcji dwutlenku węgla. Jeden z nich znajduje się we Włocławku. Inżynierowie i technicy firmy to osoby z wieloletnim doświadczeniem w projektowaniu, montowaniu i konserwowaniu instalacji. Wykonują projekty na zamówienie, dla obiektów standardowych oraz  nietypowych, dostosowane do indywidualnych potrzeb klientów, dbając o wydajność i bezpieczeństwo instalacji.

W celu zachowania ciągłości dostaw i produkcji, firma ACP oferuje instalację telemetryczną, która umożliwia kontrolę ilości ciekłego CO2  przy pomocy systemu GPRS. Stała, zdalna kontrola poziomu CO2 przez logistyka ACP, eliminuje konieczność osobistego sprawdzania poziomu CO2 i zapewnia terminową realizację kolejnego zamówienia.

Firma ACP postawiła sobie za cel spełnianie pięciu zobowiązań:

– Wiarygodność – jeśli coś obieca, z pewnością dotrzyma zobowiązań. Klienci mogą na niej polegać.

– Jakość oraz bezpieczeństwo wszystkich działań jest bezwarunkowym priorytetem firmy.

– Innowacyjność oraz znajomość zagadnień technicznych przynosi klientom korzyści.

– Autentyczne poszanowanie środowiska jest widoczne na każdym etapie produkcji i dostawy.

– Współpraca z klientami w celu znalezienia nowych sposobów na zredukowanie kosztów.

Naturalnym źródłem dwutlenku węgla dla roślin jest powietrze atmosferyczne, w którym stężenie tego gazu wynosi około 400 ppm (dane z maja 2015). Wnętrze szklarni jest w znacznym stopniu odizolowane od środowiska zewnętrznego, dlatego w ciągu dnia, szczególnie przy zamkniętych wietrznikach, może dochodzić do drastycznego spadku stężenia CO2 (nawet do 100 ppm). Tak mała ilość dwutlenku węgla  powoduje silne ograniczenie fotosyntezy. Zaś zmniejszenie ilości asymilatów wpływa negatywnie na wzrost i plonowanie roślin.

Dokarmianie rośłin CO

Wpływ dwutlenku węgla na rośliny

Zapewnienie odpowiedniego poziomu CO2 w otoczeniu roślin przyspiesza kwitnienie, ogranicza zrzucanie kwiatów i zawiązków. Optymalne stężenie tego gazu w szklarni, zależy od rodzaju uprawy – dla pomidorów wynosi od 700 do 900 ppm. Dokarmianie dwutlenkiem węgla, nie tylko korzystnie zwiększa wzrost roślin tego gatunku o 20 – 32%, lecz również wpływa na zwiększenie plonu wczesnego o 20 – 25%, a ogólnego o 15%. Ponadto zabieg ten poprawia kondycję roślin, dzięki czemu stają się bardziej odporne na szkodniki i choroby. Dokarmiane rośliny dają owoce lepszej jakości.

Najbardziej efektywne jest dokarmianie CO2 upraw wczesnych i późnych, ponieważ wtedy ograniczone jest wietrzenie szklarni – by nie powodować strat ciepła. Wprowadzanie dwutlenku węgla do obiektu rozpoczyna się dwie godziny po wschodzie słońca. Efektywność dokarmiania jest uzależniona od intensywności światła – im wyższe natężenie światła, tym większe pobieranie CO2 i wzrost roślin. Dlatego czas zakończenia dokarmiania zależy od nasłonecznienia w danym dniu – najczęściej powinien następować w godzinach popołudniowych – mniej więcej dwie godziny przed zachodem słońca.

Dokarmiając rośliny dwutlenkiem węgla, należy sprawdzać jego stężenie, aby nie dopuścić do nadmiernego nagromadzenia gazu w uprawie. Przekroczenie poziomu 2000 ppm CO2 w atmosferze szklarni działa nie tylko hamująco na fotosyntezę, lecz również na inne procesy (utrzymanie stężenia powyżej 3000 ppm mogłoby po 2 -3 tygodniach, powodować zamieranie roślin).

Zbiornik ACP

ACP Polska Sp. z o.o.

ul. Toruńska 234

87-805 Włocławek

Te. +48 54 230 92 25

Email: Inter.SalesPl@acpco2.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

FLORENSIS_10 (XII 2023)
ICL Osmocote
TSWTSW
HortiAdNetHortiAdNet