Targi GreenTech w Amsterdamie 2022, nagrodzony robot Berry

PODosłonami.pl

De Ruiter_2_2023De Ruiter_2_2023

Targi GreenTech w Amsterdamie 2022 – powrót po pandemii, roboty i „biologia”

W dniach 14-16 czerwca w targach GreenTech w Amsterdamie, poświęconych głównie technice i nowym technologiom w ogrodnictwie, uczestniczyło około 500 wystawców. W tym gronie nie zabrakło również firm z Polski oferujących maszyny, doniczki czy nawozy. Nietrudno było zauważyć, że tym razem wielu wystawców dosyć oszczędnie gospodarowało swoimi budżetami i najczęściej decydowali się na wynajęcie małych powierzchni pod swoje stoiska – targi zajęły więc znacznie mniejszą powierzchnię niż podczas poprzednich, przedpandemicznych edycji. W ciągu trzech dni przez hale kompleksu wystawienniczego RAI przewinęło się niecałe 11 tysięcy zwiedzających ze 121 krajów, głównie ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Belgii i Holandii. Zwiedzający mogli nie tylko poznać aktualną ofertę firm uczestniczących w targach, ale także uczestniczyć w licznych wykładach, które stały się już nieodłącznym elementem tego ogrodniczego wydarzenia. Stałym punktem programu targów jest także wybór najlepszych innowacji – tym razem nagrody GreenTech Innovation Award przypadły robotowi do zbioru truskawek oraz produktowi z dziedziny ochrony biologicznej.

Czytaj dalej...

Oceny targów GreenTech 2022

Według informacji przekazanych przez organizatorów, otrzymali oni wiele pozytywnych opinii o powrocie targów po czasie pandemii. Jak powiedział Dennis van Dijk z holenderskiej firmy Logiqs, oferującej m.in. rozwiązania dla upraw wertykalnych czy z dziedziny automatyki szklarniowej, tegoroczna edycja GreenTech była prawdopodobnie jedną z najlepszych. Na rynek trafiły nowe pokolenia przedsiębiorców. I chociaż czasy są trudne, ludzie podzielali bardzo pozytywną atmosferę. Także z niektórych rozmów z polskimi wystawcami wynikało, że mimo, iż nie było może tłumów zwiedzających, zwłaszcza w godzinach popołudniowych, to stoiska odwiedziło wielu profesjonalistów z różnych stron świata, zainteresowanych współpracą. Można było jednak usłyszeć także opinie, że wystawcy spodziewali się lepszej frekwencji i że tegoroczne targi odzwierciedlają kryzys w branży. W rozwiązaniach prezentowanych przez firmy także widać było kontynuację trendów zapoczątkowanych już kilka lat temu i przyjęcie strategii na przeczekanie trudnego czasu w ogrodnictwie, zwłaszcza w uprawach pod osłonami.

Targi platformą upowszechniania wiedzy

Podczas targów w Amsterdamie nowe trendy w ogrodnictwie podkreślane są m.in. poprzez organizowanie pawilonów tematycznych, gromadzących firmy oferujące środki produkcji i rozwiązania z danego zakresu. Tym razem przedstawiono w ten sposób zagadnienia związane z  uprawą medycznej marihuany, uprawom wertykalnym, a także sztucznej inteligencji w ogrodnictwie oraz robotyce. Wykłady, których podczas targów wygłoszono ponad 100, zgrupowane były w kilku blokach tematycznych. Omawiano między innymi możliwości prowadzenia upraw ogrodniczych bez zużycia paliw kopalnych a także bardziej zrównoważone technologie produkcji. Wśród omawianych tematów były także strategie doświetlania i optymalizowanie wzrostu roślin oraz zużycia energii, hydroponiczna produkcja warzyw liściowych czy uprawy wertykalne i – budząca coraz większe zainteresowanie – uprawa marihuany medycznej. Jednym zadań, z którym musi poradzić sobie współczesna branża ogrodnicza, także omawianym w Amsterdamie, było zrównoważone pakowanie produktów ogrodniczych.

Nagrody GreenTech Innovation Awards 2022

– Jeśli chcesz wiedzieć, jak wygląda obecny świat technologii ogrodniczych, koniecznie odwiedź GreenTech Amsterdam (…) – tak o tym ważnym wydarzeniu w branży mówi Mariska Dreschler, dyrektor ds. ogrodnictwa w firmie organizującej targi (GreenTech Global). Jednym z wyznaczników trendów są nagrody za innowacje, przyznawane przez międzynarodowe jury wyróżniającym się produktom zgłoszonym do konkursu GreenTech Innovation Awards. Zwycięzców w dwóch kategoriach „Innowacja” i „Koncepcja” poznaliśmy pierwszego dnia targów, 14 czerwca, podczas uroczystego otwarcia wydarzenia.

Robot Berry do zbioru truskawek

Firma Organifarms GmbH z Niemiec otrzymała nagrodę za koncepcję, a wywalczył ją robot Berry do zbioru truskawek uprawianych na rynnach. To zaawansowane urządzenie jest wyposażone w oprogramowanie, które pozwala na ocenę położenia, pozycji, a także stopnia dojrzałości owocu i jego jakości. Robot przemieszcza się w obiekcie autonomicznie, a torem jego ruchu są dolne rury grzewcze. Automatyczne ramię zrywa truskawki o dojrzałości, jaką określimy programując jego pracę (np. 70 czy 80% dojrzałości). Zebrane owoce są delikatnie przenoszone i umieszczane w jednostkowych pojemnikach znajdujących się z plastikowej skrzynce zbiorczej. Truskawki są od razu ważone i gdy skrzynka jest pełna wymienia się ją na nową (mieści ona 8 pojemników). Obsługa robota polega jedynie na wymianie baterii i jej ładowaniu 2 razy dziennie. Wydajność zbioru robota wynosi 10 kg truskawek na godzinę, może on pracować 24 godziny na dobę (a więc również w nocy), przez 7 dni w tygodniu.



Robot Berry prezentowany na targach był testowany w szklarniach firmy doradczej Delphy, do czasu targów urządzenie to nie było jeszcze dostępne w sprzedaży. Podczas targów kilka osób było zainteresowanych i umawiało się na wizyty w szklarni demonstracyjnej w sierpniu, gdy będzie gotowy kolejny egzemplarz Berry do zbioru truskawek. Jak informowano podczas targów cena tego urządzenia wynosi 100 tys. euro. Firma planuje opracowanie robotów do zbioru owoców kolejnych gatunków. 

Micromus-System – biologiczne zwalczanie mszyc

W przypadku firmy Biobest Group N.V. z Belgii doceniono innowacyjność rozwiązania polecanego do ochrony biologicznej różnych upraw pod osłonami (warzyw, roślin jagodowych, ozdobnych oraz marihuany medycznej). Micromus-System – bo o tę nowość chodzi – to nazwa produktu handlowego zawierającego osobniki dorosłe drapieżnego owada – wrzecionka mszycojada (Micromus angulatus). Należy on do rzędu sieciarek – tego samego, do którego zalicza się m.in. złotooki, także wykorzystywane w ochronie biologicznej (warto zaznaczyć, że oba te gatunki występują naturalnie w naszych ekosystemach). Owady dorosłe i larwy Micromus anagulatus żywią się różnymi gatunkami mszyc. Ten drapieżny owad dobrze wytrzymuje nawet stosunkowo niską temperaturę (od 10 do 30°C) i żyje aż do 70 dni, czyli znacznie dłużej niż większość wykorzystywanych w ochronie biologicznej naturalnych wrogów mszyc. Jego kolejną zaletą jest wysoka reproduktywność – samica składa około 1000 jaj. Według informacji podawanych przez firmę Biobest Micromus-System bardzo dobrze uzupełnia inne metody kontroli mszyc w systemach integrowanej ochrony upraw pod osłonami.

***

Organizatorzy zapraszają na kolejną edycję targów GreenTech w Amsterdamie, która jest zaplanowana na 13-15 czerwca 2023 r. w centrum wystawienniczym RAI.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ciągnik KUBOTA do upraw tunelowych! Oferta wyprzedaży rocznika!

Marka KUBOTA w swojej ofercie ma bardzo szeroki wachlarz modeli ciągników skierowanych dla upraw rolniczych, warzywniczych, sadowniczych, ale i tych pod osłonami. W tym roku dużym zainteresowaniem cieszy się model M5072 bez kabiny, który świetnie [...]

FLORENSIS_10 (2023)
ICL Osmocote
Prestop 17Prestop 17
HortiAdNetHortiAdNet