PODosłonami.pl
Trendy w uprawach doświetlanych, rozwiązania i doświadczenia firmy Signify
W niedawnej konferencji w Kaliszu, zorganizowanej przez firmę Bayer i partnerów, uczestniczyli przedstawiciele Singnify – Michał Szymczak oraz Maciej Król. Prezentacja Michała Szymczaka dotyczyła trendów w uprawach doświetlany i rozwiązań proponowanych przez firmę Signify, specjalizującą się w doświetlaniu upraw ogrodniczych: warzyw, roślin ozdobnych i jagodowych, medycznej marihuany, upraw wertykalnych, a także… boisk sportowych.
Czytaj dalej...
Uprawa pomidorów malinowych z doświetlaniem asymilacyjnym lampami LED w szklarni Łukasza Budyty (fot. Signify)
Z oferty Signify do upraw szklarniowych i wertykalnych polecane są m.in. najnowsze lampy LED – w ofercie firmy znajdują się m.in. lampy Topligting Force, Toplighting Linear oraz Toplighting Compact, Interlighting oraz Flowering. Lampy sodowe (Toplighting HPS) ze względu na wysokie ceny energii stają się coraz mniej popularne – informował Michał Szymczak. Do zdobywających powoli popularność upraw wertykalnych polecane są tzw. moduły produkcyjne (Production Module).
Droga energia – spadek powierzchni upraw doświetlanych
Jak informował Michał Szymczak w sezonie 2022/2023 największym problemem w ogrodnictwie szklarniowym były ekstremalnie wysokie i niezwykle dynamicznie zmieniające się ceny nośników energii – gazu i prądu. Według przedstawionych przez niego danych na giełdzie holenderskiej w październiku 2021 r. cena gazu wynosiła około 20 euro za 1 MWh, co było wartością do przyjęcia dla branży ogrodniczej. Wkrótce jednak nastąpił mocny wzrost i w okolicach sierpnia 2022 r. cena gazu osiągnęła swoją maksymalną wysokość 300 euro za 1 MWh. Obecnie notowania gazu znacznie spadły i wynoszą około 40 euro za 1 MWh. Taka sytuacja cenowa oczywiście wpłynęła bardzo mocno na uprawy doświetlane – w tym sezonie jest ich oczywiście znacznie mniej niż przed podwyżkami.
Bieżące trendy w doświetlaniu upraw w Holandii…
Dotychczas produkcja doświetlana najsilniej rozwijała się w Holandii. Jak informował Michał Szymczak przed rokiem 2022 prowadzono ją tam na powierzchni około 700 ha. W tym sezonie nastąpił drastyczny spadek powierzchni upraw pod lampami w Holandii – jest ich jedynie nieco ponad 100 ha. Przy bardzo wysokiej cenie energii niemożliwe było zapewnienie opłacalności produkcji, poza tym trudno było też przewidzieć ceny i zaplanować produkcję, ponieważ ceny gazy zmieniały się niemal każdego dnia. W związku w tą sytuacją część ogrodników szukało alternatywnych upraw lub z lamp HPS przechodzili na doświetlanie lampami LED – ich sprzedaż zwiększała się sukcesywnie.

Michał Szymczak z firmy Signify wygłosił wykład na temat trendów w produkcji doświetlanej (fot. A. Wize)
W okresie zimowym było w tym sezonie wyjątkowo ciemno, a w wielu uprawach doświetlanie było prowadzone w wersji oszczędnościowej – to niestety powodowało duże problemy z pracą trzmieli i zapyleniem pomidorów – informował specjalista.
Zostało jeszcze 73% artykułu
Dalsza część artykułu dostępna jest tylko dla zalogowanych użytkowników.
Jeśli jeszcze nie posiadasz konta, zarejestruj się za darmo.

Ogórki z doświetlaniem asymilacyjnym
Uprawa ogórków z doświetlaniem asymilacyjnym od wielu lat rozwija się w Europie Zachodniej, w krajach skandynawskich, również w Rosji i Białorusi. Również z Polsce ma już dobrych kilka lat swojej historii, chociaż skala tej produkcji [...]



