PODosłonami.pl

Hazera 2
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Uprawa z „cyfrową” ochroną roślin ozdobnych

W gigantycznej farmie kwiaciarskiej Oserian z produkcją główne róż, usytuowanej w Kenii, wprowadzono w ubiegłym roku internetowe metody w odniesieniu do ochrony roślin. Używa się mianowicie cyfrowych aplikacji firmy Scarab Solutions, które służą do monitorowania szkodników i chorób na plantacji, a później, dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu, pozwalają uzyskać dokładne komputerowe dane na temat stanu zdrowotnego roślin i obecności szkodników na plantacji. Według informacji podawanych przez gospodarstwo Oserian, które dziennie ekspediuje milion kwiatów ciętych, rezultaty tej metody są znakomite.

Pracownicy zajmujący się monitorowaniem i przemierzający kolejne rzędy roślin zaopatrzeni w palmtopy, przesyłają – za pomocą ww. mobilnych aplikacji – wyniki swoich inspekcji do sieci. Następnie te zdigitalizowane dane są przetwarzane online i otrzymują formę obrazów (map), tabel, wykresów, gromadzonych w pamięci komputera. Tym samym mają w nie natychmiastowy wgląd w komputerze specjaliści ds. uprawy i ochrony roślin, którzy podejmują – często na odległość – decyzje dotyczące ochrony roślin w gospodarstwie.  Mogą oni przy tym uzyskać dokładną informację o lokalizacji ogniska choroby lub wystąpienia szkodników i szybko podjąć środki zaradcze (nakazać przeprowadzenie punktowych zabiegów).

Metoda ta (Scarab® Precision Crop Protection) oceniana jest jako przełomowa – dokładniejsza niż tradycyjne monitorowanie plantacji, zwiększająca skuteczność ochrony i w efekcie pozwalająca na ograniczenie zużycia środków chemicznych. Jest to zatem jedno z narzędzi integrowanej ochrony roślin.

Specjaliści mogą łatwo porównywać dane (obrazy, wykresy, tabele) z konkretnych obszarów (naw) plantacji w odniesieniu do poszczególnych szkodników bądź patogenów czy też oceniać podatność poszczególnych odmian uprawianych roślin. Cyfrowe dane ułatwiają też ocenę skuteczności podjętych zabiegów ochrony.

Tłumacz. AC, AM

Artykuł udostępniony przez FloraCulture International

 

 

1 komentarz do “Uprawa z „cyfrową” ochroną roślin ozdobnych

  1. Pingback: Floraculture International » Flower pests scouting goes digital

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

TSW 2021
Florensis Poinsecja
W br. planowane jest sporo stacjonarnych targów, wystaw, wydarzeń, ale ich faktyczna realizacja zależeć będzie od sytuacji pandemicznej, fot. A. Cecot

Targi, wystawy, wydarzenia – jak się układają te puzzle

Okres pandemii koronawirusowej to czas niepewności, która w ogromnym stopniu dotyczy organizacji masowych imprez branżowych. Od końca lutego 2020 r. targi, wystawy, wydarzenia są odwoływane, przenoszone, zamieniane na wirtualne spotkania i prezentacje czy webinaria. Bieżący [...]

HortiAdNet