Balkonowo-rabatowe lato z atrakcjami

PODosłonami.pl

De Ruiter baner 2
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Balkonowo-rabatowe lato z atrakcjami

Lipiec w kwiaciarskiej branży nie oznaczał wakacji, lecz dał ważny powód do zawodowej podróży – do Wojsławic, gdzie firma Florensis urządziła 1-2.07 Dni Otwarte. Prezentację oferty na terenie tamtejszego arboretum – sławnego, nie tylko w Polsce ze względu na bogatą, świetnie utrzymaną kolekcję roślin i jej wizualną atrakcyjność – zorganizowano już po raz drugi. I ponownie z dobrym skutkiem, gdyż kwitnące rośliny balkonowo-rabatowe i byliny, czyli produkty, które pokazano zaproszonym gościom, bardzo dobrze wpisywały się w otoczenie. Oprócz roślin, rzucało się w oczy nowe logo przedsiębiorstwa oraz liczba 75, która przypominała o obchodzonym w br. jubileuszu tej firmy.

Dni Otwarte Florensis_Arboretum Wojslawice 2016

Podczas Dni Otwartych firmy Florensis na terenie Arboretum w Wojsławicach zaprezentowano m.in. ciekawe, wielogatunkowe zestawy oferowanych przez to przedsiębiorstwo roślin, fot. A. Cecot

Jubileusz, nowe logo, nowa struktura

Tomasz Burda, szef polskiego oddziału firmy Florensis powiedział, że 75-lecie odnosi się do początków tej holenderskiej firmy, która działa obecnie na całym świecie i jest własnością 2. pokolenia rodziny Hamerów (spółka nasienna Hamer Zaden, która dała początek Florensisowi, powstała w 1941 r.). Wprowadzone wiosną, w jubileuszowym roku nowoczesne logo przedsiębiorstwa ma być zarazem symbolem postępu w firmie. Nowością jest też większe skoncentrowanie jej działań na poszczególnych regionach, w jakich funkcjonuje Florensis, z uwzględnieniem ich specyfiki. I tak, jednym z rejonów jest Europa Wschodnia (obejmuje część naszego kontynentu od Polski po Rumunię oraz Białoruś), z centralą w Warszawie. Jej menedżerem ds. produktu został Mariusz Federowicz, wcześniej przedstawiciel regionalny spółki Florensis Polska.

Rośliny balkonowo-rabatowe i zestawy

Pokazano „na żywo” ponad 500 odmian – kwitnące rośliny zaprezentowano  w donicach. Produkty, wśród których dominowały gatunki balkonowo-rabatowe, pogrupowano, tworząc na dziedzińcu arboretum strefy, między innymi pelargoniową (odmiany oferowane pod marką Toscana). Niektóre kreacje, szczególnie według organizatorów zasługujące na wyróżnienie, wyeksponowano w specjalny sposób. Do takich hitów należała np. pelargonia bluszczolistna (Pelargonium peltatum) ‘Paula’, która szybko przyjęła się na rynku.

Wyróżniono też nową grupę begonii (Begonia ×hybrida) – Megawatt, która wywodzi się od tego samego hodowcy (PanAmerican Seed), co Dragon Wing, ale jest wcześniejsza (zwłaszcza odmiany brązowolistne), o większych kwiatach („mega”). Zwracała również uwagę spora kolekcja odmian begonii boliwijskiej (B. boliviensis), w tym nowe kreacje z grupy Sparkler, m.in. pełnokwiatowa ‘Double Cream’.

Bardzo dobrze wyglądały petunie o dużych, niejednolicie zabarwionych kwiatach – odmiana ‘Purple Vein’ z grupy GO!Tunia (b. wczesnej, nadającej się do zagęszczonej uprawy) oraz ‘Pink Morn’ z grupy Viva (o tydzień późniejszej, szczególnie polecanej do wiszących pojemników).

Uwagę zwracała sekcja kalibrachoi (Calibrachoa) – rośliny o rosnącej popularności. Jak powiedział M. Federowicz, Florensis kładzie nacisk na grupę Cabaret, własnej hodowli, wprowadzając ulepszone kreacje dotychczasowych odmian (np. ‘Light Pink Improved’) i zapowiadając przyszłe hity. Rośliny te chętnie wykorzystywane są do trójbarwnych „miksów”. Podczas Dni Otwartych odmiany z grupy Conga użyto do dekoracji stołów, podpowiadając, jak warto stosować te rośliny o kompaktowym pokroju.

Jeśli chodzi o zestawy, pokazano nie tylko najpopularniejsze, jednogatunkowe „miksy” z kalibrachoi, ale także przykłady kompozycji z rozmaitymi gatunkami, w tym połączenia roślin jednorocznych z bylinami (trawy, turzyce, gaura, Salvia nemorosa). Z innych nowości warto też wymienić Argyranthemum frutescens MaxiMum ‘Bright Yellow’ o atrakcyjnej kolorystyce kwiatostanów.

Warzywa i byliny

Wzrok przykuwała duża prezentacja warzyw (i ziół) z asortymentu firmy nasiennej Graines Voltz, z którą Florensis współpracuje. Ralf Schräder z tego przedsiębiorstwa wskazywał m.in. na balkonową odmianę pomidora PATIO Romello F1.

Z nowych bylin pokazanych w Wojsławicach wyróżniały się: Lavandula angustifolia ‘Ardeche Blue’, Leucanthemum Ohh La ‘Lagrande’, Coreopsis grandiflora Solanna ‘Glow’.

Zainteresowani bylinami mogli przy okazji Dni Otwartych, zapoznać się z wieloma innymi ciekawymi gatunkami i odmianami na terenie arboretum. Na podkreślenie zasługuje Kolekcja Narodowa Rodzaju Hemerocallis – liliowce (w tym liczne polskie odmiany) zaczynały na początku lipca kwitnąć i pokazywać swoje walory oraz niezwykłą różnorodność.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dzień Pomidora w miejscowości Wijewo

9 września br w Gospodarstwie Ogrodniczym pana Piotra Johna w miejscowości Wijewo odbyło się spotkanie poświęcone odmianom i ochronie pomidora w uprawie w tunelach foliowych. Organizatorami wydarzenia były firmy Hazera Poland, Koppert oraz Sativex. Zaprezentowano [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
VISCOIN
Syngenta pelargonia
HortiAdNet