„Biologiczne” róże przez cały rok

PODosłonami.pl

„Biologiczne” róże przez cały rok

Od 28 lat Marek Dzida z Goczałkowic-Zdroju prowadzi, wraz z żoną Beatą, rodzinną firmę, specjalizującą się w produkcji kwiatów ciętych. Ogrodnicy ci w 1994 roku rozpoczęli całoroczną uprawę róż z doświetlaniem asymilacyjnym, która trwa do dziś. Przez ten czas wypracowali sobie w kraju markę, kojarzoną z dobrą jakością. Jedną z przyczyn sukcesu jest fakt, że jako jedni z pierwszych w kwiaciarskiej branży wprowadzili w Polsce biologiczną ochronę plantacji przed szkodnikami.

Czytaj dalej...

Plantacja róż szklarniowych w Goczałkowicach-Zdroju jest chroniona biologicznie przed szkodnikami (tu: odmiana Red Knight), fot. A. Cecot

Zalety biologicznej ochrony

Dzięki biologicznej ochronie róże są mocniejsze, plonują wcześniej i lepiej niż te chronione tradycyjnie, a praca w szklarniach jest przyjazna dla zatrudnionych tam osób. Produkty są przyjazne dla klientów.

Szkodniki róż i ich naturalni wrogowie

Biologicznie zwalczane są powszechne w uprawach róż szklarniowych przędziorki, a także uciążliwe od kilku lat wciornastki (w tym zachodni) oraz coraz bardziej dające się we znaki producentom tych roślin mączliki (m.in. ostroskrzydły).

Stosuje się preparaty biologiczne z firmy Koppert. Wykorzystywane są przede wszystkim drapieżne roztocze, m.in. dobroczynek szklarniowy (Phytoseiulus persimilis) w preparacie SPIDEX, dobroczynek wielożerny (Neoseiulus cucumeris, syn. Amblyseius cucumeris), Amblyseius swirskii. Do walki z mączlikami używana jest w pierwszym rzędzie pasożytnicza błonkówka – dobrotnica szklarniowa (Encarsia formosa).

Co jeszcze ważne w ochronie?

W gospodarstwie tym stosuje się również preparat klasyfikowany jako biostymulator – Beta Chikol, którym róze są podlewane. Ponadto traktuje się nim całe krzewy, podając 0,5-procentowy roztwór przez system zamgławiania.



Jako że właściciele zdecydowali się na recykling pożywki zamontowali urządzenie do odkażania cieczy krążącej w obiegu zamkniętym. Wybrano system Aqua-Hort®, model „tank”.

Róże – odmiany

Kwiaty trafiają przede wszystkim do stałych odbiorców – w tym klientów Hurtowni Kwiatów „Róża”, uruchomionej w 2000 roku w Goczałkowicach (a obecnie mającej też 2 dodatkowe oddziały – w Katowicach i Bielsku Białej). Wymagają oni bogatego asortymentu odmian.

Kreacjami ostatnio dołączonymi do już szerokiej oferty gospodarstwa pp. Dzidów są np. Monte Carlo (czerwona), Sansibar (żółtopomarańczowa) czy Green Naomi, o zielonkawym odcieniu płatków. Wciąż dominują czerwone odmiany, m.in. Red Knight .

 

Jest to duży skrót jednego z artykułów opublikowanych w najnowszym numerze dwumiesięcznika „Pod Osłonami” – 4/2016, który właśnie się ukazał

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

żółty pomidor delisun

Pomidory na targach Fruit Logistica 2025 (cz. II)

Jakie odmiany pomidora wybrać do uprawy w szklarniach i w tunelach foliowych? Dziś przedstawiamy drugą część pomidorowych reminiscencji z targów Fruit Logistica w Berlinie. Firmy zaprezentowały tam wiele oryginalnych, wartościowych odmian pomidora.

HortiNet_wyszukiwarka
HortiAdNetHortiAdNet