Ciemierniki – na Boże Narodzenie

PODosłonami.pl

Seminis Britanos 2

Ciemierniki – na Boże Narodzenie i do ogrodu

Na rynku pojawia się coraz więcej odmian ciemiernika białego (Helleborus niger), przeznaczonych do produkcji doniczkowej – na kwitnienie w terminie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia. Takie mieszańce pochodzą m.in. z belgijskiej firmy hodowlanej Het Wilgenbroek. Właściciele, Anneke i Thierry van Paemel proponują mieszańce kwitnące w pierwszym roku produkcji i lansują ciemierniki jako rośliny uniwersalne – przydatne nie tylko do ogrodu, ale też do dekoracji wnętrz, a nawet na kwiaty cięte.

Czytaj dalej...

Ciemiernik - wczesny, wielkokwiatowy mieszaniec wywodzący się od gatunku Helleborus niger, wyhodowany w firmie Het Wilgenbroek, fot. A. Cecot

Rynek świąteczny

Thierry van Paemel poleca w tym przypadku wczesne odmiany wywodzące się od H. niger, zakwitające w listopadzie, grudniu i nadające się do komercyjnej produkcji doniczkowej. Swoje „zimowe” mieszańce firma Het Wilgenbroek objęła nazwą Winter Magic Collection. Należy do niej ok. 10 odmian, m.in. ‘Magic Leaves’ o czysto białych kwiatach czy ‘Royal Sofia’ o wyjątkowo dużych kwiatach, a także ‘Snow Love’ i ‘Candy Love’ (o kwiatach kremowo-różowych).

Udało się uzyskać takie kreacje m.in. w wyniku krzyżowania H. niger z H. argutifolius (mieszańce tak powstałe, obejmowane są nazwą botaniczną H. ×nigercors – np. ‘Royal Sofia’) oraz z H. ×sternii (co daje mieszańce pod ogólną nazwą Helleborus ×ericsmithii).

Byliny ogrodowe

Drugim „ciemiernikowym” terminem sprzedaży jest przedwiośnie (luty, marzec – w warunkach Europy Zachodniej), gdy kwitną odmiany ciemiernika wschodniego (H. orientalis). Mają one najładniejsze kwiaty, o barwach innych niż biała (np. lilaróżowej). Van Paemelowie oferują „serię Wilgenbroek”, która składa się z ponad 20 kreacji, a także po kilka odmian anemonowych oraz pełnokwiatowych tego gatunku. Kwitną one wczesną wiosną i są typowymi bylinami ogrodowymi, choć o dodatkowym potencjale.

Kwiaty cięte

Kolejnym segmentem ogrodniczego biznesu, który może być zdobyty przez ciemierniki, jest – według Thierry’ego van Paemela – rynek kwiatów ciętych. Pasuje do niego na przykład Helleborus ‘Emma’ – ma kwiaty cenione przez florystów, które zachowują trwałość w wazonie przez miesiąc, choć zmieniają barwę na zieloną, jak wszystkie białe ciemierniki.

Hodowla

W swoim gospodarstwie w Ooskamp Van Paemelowie wykonują krzyżowania, zbierają nasiona z zapylonych okazów i produkują siewki z tego materiału, tak by doprowadzić je do kwitnienia i poddać selekcji.

 

Część mieszańców udaje się jednakże uzyskać tylko z wykorzystaniem kultur tkankowych – metodą izolacji zarodków. Thierry van Paemel ucieka się do tego sposobu w przypadku krzyżowania np. ciemiernika białego (Helleborus niger) z gatunkami „botanicznymi”, jak ciemiernik cuchnący (H. foetidus).

Firma Het Wilgenbroek pracuje obecnie m.in. nad efektownymi, heterozyjnymi mieszańcami ciemiernika, które miałyby kolorowe kwiaty (jak u H. orientalis), a kwitłyby przed Bożym Narodzeniem.

Materiały wyjściowe

Przedsiębiorstwo Het Wilgenbroek sprzedaje rocznie 0,5 mln młodych roślin do dalszej produkcji. Otrzymuje się je głównie z nasion, które wysiewa się do tac 360-komórkowych za pomocą zakupionego w tym roku siewnika. Oprócz tego, stosuje się multiplaty 72-komórkowe (część roślin sadzona jest do specjalnych minidoniczek firmy Jiffy, z otworami. Materiały wyjściowe przygotowywane są ponadto w doniczkach o średnicy 6 cm.

Rośliny finalne

W szklarni w Ooskamp prowadzona jest również komercyjna uprawa kwitnących roślin w doniczkach. Ciemierniki nie znoszą nadmiaru wody w strefie korzeniowej. Dlatego uprawia się je na stołach (mobilnych), na styropianowych podkładach i nawadnia z góry.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Florensis_Dianthus
BIOCONT
Syngenta Poinsettia_33
HortiAdNet